تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۲۸
 

رشد اقتصادی در نیمه اول امسال 7.5 درصد شد

Share/Save/Bookmark
رشد اقتصادی در نیمه اول امسال 7.5 درصد شد
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه از رشد 7.5 درصدی اقتصاد ایران در 6 ماه اول سال جاری خبر داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: همان گونه که در قانون برنامه ششم و در سند چشم‌انداز 1404 آمده است، رشد اقتصادی سالانه کشور باید 8 درصد باشد تا بتوان به اقتصاد اول منطقه دست پیدا کرد.
در این مورد داود منظور امروز اعلام کرد: تولید ناخالص داخلی کشور در 3 ماه تابستان امسال از رشدی معادل 7.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: نرخ رشد اقتصادی در 6 ماهه اول امسال 7.5 درصد بوده است. کلان‌داده‌های اقتصادی نماینگر تحقق رشد تولید و حرکت به سمت مهار تورم است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رشد اقتصادی از محل افزایش پس‌انداز ملی و سرمایه‌گذاری انجام می‌شود که لازمه تقویت پس انداز و سرمایه‌گذاری مهار تورم، سیاست ثبات اقتصادی و حفظ ارزش پول ملی است که سیاست دولت در زمینه کنترل نقدینگی و رشد پایه پولی در بانک مرکزی در جهت جلوگیری از اضافه برداشت بانک‌ها و خلق پول بی‌ضابطه بانک‌های خصوصی است که مهار تورم را به دنبال دارد و سیاست مالی دولت هم در زمینه کاهش اتکا به درآمد نفتی و افزایش سهم درآمد مالیاتی از هزینه جاری دولت است که این دو سیاست پولی و مالی به موازات یکدیگر در نهایت به رشد تولید و مهار تورم کمک می‌کند، البته ثبات در بازار ارز هم در مهار تورم بی‌تأثیر نبوده و باعث می‌شود که مهار تورم به هدف برسد.
کد مطلب: 452550