تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۱۸
 

عضویت ایران اعتبار بریکس و شانگهای را افزایش داد

Share/Save/Bookmark
عضویت ایران اعتبار بریکس و شانگهای را افزایش داد
 
رئیس موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین‌الملل روسیه معتقد است: ایران و روسیه در دوران شکست نظم جهان تک‌قطبی زندگی می‌کنند و عضویت ایران در سازمان‌های اقتصادی مانند ‌شانگهای و بریکس افزایش اعتبار چنین ساختارهایی شده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:الکساندر الکساندروویچ دینکین، رئیس موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین‌الملل روسیه در مصاحبه با ایرنا در مسکو درباره اهمیت عضویت ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های منطقه در سازمان‌های اقتصادی ‌شانگهای و بریکس گفت: عضویت ایران در سازمان همکاری‌های اقتصادی (شانگهای) و بریکس گامی در جهت درست است. ورود قدرت بزرگ و مستقلی مانند ایران باعث افزایش اعتبار چنین ساختارهایی می‌شود. صدای ایران هم در جهان به نوبه خود مبتنی بر موضع تدوین شده جمعی کشورهای عضو خواهد بود.
به عقیده این عضو آکادمی علوم روسیه، ایران و روسیه در دوران شکست نظم جهان تک‌قطبی زندگی می‌کنند و در چنین دوره‌هایی به نظر می‌رسد که زمان فشرده شده است.
به گفته وی، روند پویایی جهان نمی‌تواند منتظر بماند تا غرب متوجه بیهودگی تشدید تنش و حتی ادامه درگیری اوکراین بشود.
دینکین با اشاره به واگذاری ریاست گروه بریکس با ۱۱ عضو به روسیه از سال ۲۰۲۴ میلادی، افزود: مجموع قدرت اقتصادی این کشورها
۳۲ تریلیون دلار یا حدود یک‌سوم اقتصاد جهانی است که ۶ کشور از
۹ کشور عمده تولیدکننده نفت را نیز شامل می‌شود. جدای از این، ۱۷ کشور نیز در لیست انتظار پیوستن به بریکس هستند.
عضو افتخاری شورای امور بین‌الملل روسیه، ملاک عضویت در بریکس را طبق گفته سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه عدم استفاده از ابزار غیرقانونی تحریم توسط اعضای احتمالی علیه کشورهای عضو این گروه عنوان کرد. به عقیده دینکین، چنین رویدادهایی سنگ‌بنای جهانی‌‌سازی جدید را بعد از دوران آمریکا و جنگ اوکراین می‌گذارند.
رئیس موسسه اقتصاد جهانی و روابط بین‌الملل روسیه افزود: مجموع ظرفیت اقتصادی کشورهای عضو بریکس در برخی بازارهای کلیدی (فلزات، صنعت خودرو، نفت، کودهای معدنی و غیره) فراتر از پتانسیل کشورهای گروه هفت است یا دست‌کم کمتر از آن نیست.
وی همچنین وظیفه روسیه در سال ۲۰۲۴ را شتاب‌بخشی به سیاست اقتصادی کشورهای عضو نامید که به طور بالقوه می‌تواند روند تجزیه اقتصاد جهانی را کاهش دهد.
دینکین گفت: انتظار می‌رود که اقتصاد ایران سهم قابل توجهی در این فرآیندها داشته باشد.
کد مطلب: 452501