تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۱۳
 

دولت به‌دنبال انتخاباتی پرشور، رقابتی، سالم و امن است

Share/Save/Bookmark
دولت به‌دنبال انتخاباتی پرشور، رقابتی، سالم و امن است
 
رئیس‌جمهور با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: دولت به دنبال انتخاباتی پرشور، رقابتی، سالم و امن است و در موضوع تأیید صلاحیت‌ها نیز معتقد است اصل بر صلاحیت است مگر آنکه دلیل معتبری بر عدم صلاحیت فرد وجود داشته باشد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه چهارشنبه هیئت دولت، با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، بر نقش هیئت‌های اجرائی و نظارت در رقابتی بودن و همچنین میزان مشارکت مردم در انتخابات پیش‌رو تأکید و تصریح کرد: دولت به‌دنبال انتخاباتی پرشور، رقابتی، سالم و امن است و در موضوع تأیید صلاحیت‌ها نیز معتقد است اصل بر صلاحیت است مگر آنکه دلیل معتبری بر عدم صلاحیت فرد وجود داشته باشد.
وی در ادامه ضرورت امیدآفرینی واقعی در جامعه با اقدامات دولت، وضع قوانین مناسب در مجلس و داوری‌های صحیح در قوه قضائیه را یادآور شد و تصریح کرد: گزارش‌های بسیار خوب رئیس سازمان انرژی اتمی از توسعه نیروگاه‌های اتمی برای رفع نیازهای کشور در بخش‌های مختلف‌، اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای برقی کردن ناوگان حمل‌ونقل شهری، حل مشکل خلیج گرگان و خالی شدن صف انتظار مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی از جمله اقدامات امیدوارکننده و شایسته تقدیر در این زمینه است که باید با قوت ادامه یابد.
رئیس‌جمهور با اعلام خبر ارائه لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تبیین دلالت‌های لایحه بودجه امسال در عدالت اقتصادی و اجتماعی تأکید کرد.
رئیسی همچنین از دستگاه‌های اجرائی خواست با پیش‌بینی دقیق و بموقع معیشت مردم و ملزومات آن از غافلگیری و عملکرد انفعالی در مقاطع خاص و ضروری جلوگیری کنند. وی در ادامه با اشاره به جنایات صهیونیست‌ها در غزه و حمایت و مشارکت دولت آمریکا در قتل‌عام مردم مظلوم فلسطین، هرگونه تلاش آمریکا برای دخالت در تصمیم‌گیری برای آینده غزه را به شدت محکوم و تصریح کرد: آینده غزه به دست مردم این منطقه و به واسطه دولت قانونی برآمده از آرا مردم آن یعنی حماس رقم خواهد خورد، و هر اقدام دولت آمریکا در این رابطه محکوم به شکست است.
رئیس‌جمهور در ابتدای جلسه همچنین به مناسبت 15 جمادی الاول سالروز ولادت امام سجاد(ع) بنا بر برخی روایت‌ها، به بیان سیره عملی این امام همام پرداخت و تمسک به صحیفه سجادیه را در موفقیت امور بسیار مؤثر عنوان کرد.
پیش از سخنان رئیس‌جمهور، وزیر راه و شهر‌سازی از بهره‌برداری از دو طرح بزرگ متروی پرند و نهضت ملی مسکن در این منطقه با حضور رئیسی خبر داد و گفت‌: با بهره‌برداری از این طرح‌ها روزانه تا 14 هزار مسافر با متروی پرند جابه‌جا خواهند شد و 4 هزار و 380 واحد مسکونی نهضت ملی مسکن نیز تحویل مردم خواهد شد.
وزیر راه و شهر‌سازی همچنین از رشد ترانزیتی کشور طی 8 ماه گذشته به 28.5 درصد خبر داد و افزود: این رشد نشانگر اثرگذاری سفرهای رئیس‌جمهور و مذاکرات دوجانبه با کشورهای همسایه در میدان اقدام و عمل است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور نیز در گزارشی از توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان، از امضای 21 قرارداد با فولاد مبارکه و 5 قرارداد با شرکت ملی مس به ارزش 860 میلیارد تومان و همچنین امضای  21 قرارداد در بخش هوشمند‌سازی کشاورزی و زیست‌فناوری به ارزش 800 میلیارد تومان خبر داد.
راه‌اندازی خط تولید کاتالیست نانو ساختار، خبر دیگر دهقانی فیروزآبادی در جلسه بود که محصولی مهم و با اهمیت در صنایع پالایش است و دستیابی به این تکنولوژی فرصت 40 درصدی کاهش قیمت، و یک میلیارد دلاری ظرفیت صادرات برای کشور ایجاد کرده است.
وزیر اقتصاد و امور دارایی از کاهش مدت زمان رسیدگی به شکوائیه‌های مالیاتی خبر داد و افزود: پیرو دستورات مؤکد رئیس‌جمهور در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی، رویه‌های گذشته اصلاح و با اعمال نفوذ در رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی مقابله شده و مدت زمان رسیدگی به شکوائیه‌های مالیاتی از 400 روز به 60 روز کاهش یافته است.
رئیس سازمان انرژی اتمی نیز از آغاز تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای خبر داد و گفت‌: تا پایان دولت به همت متخصصان صنعت هسته‌ای کشور دو نیروگاه جدید به مدار خواهد آمد.
کسب مجوز بین‌المللی مرجعیت ای.پی‌سی‌پی که هفته قبل با تلاش دو ساله سازمان ملی بهره‌وری در حوزه فنی و دیپلماسی اداری برای اولین بار به مدت چهار سال به جمهوری اسلامی ایران تعلق گرفت خبر رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در جلسه بود. «ای.پی.سی.پی» نهاد صدور گواهینامه بین‌المللی متخصصین بهره‌وری است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با اعلام افتتاح نخستین خط تولید اتوبوس برقی در شرکت ایران‌خودرو دیزل از پیوستن ایران به کشورهای تولیدکننده خودروی برقی در جهان خبر داد و گفت: دستیابی به فناوری تولید وسایل حمل‌ونقل برقی دارای مزایای اقتصادی و زیست محیطی گسترده‌ای برای کشور خواهد داشت، به نحوی که صدهزار تاکسی برقی سالانه حداقل بیست و یک همت، چهار هزار اتوبوس برقی سالانه دو و نیم همت و دویست هزار موتورسیکلت سالانه پنج همت و در مجموع بیست و نه هزار میلیارد تومان برای دولت و کشور صرفه‌جویی مالی خواهد داشت و علاوه‌بر این نقش مهمی در بهداشت و سلامت جامعه، کاهش آلودگی هوا، رفع آسیب‌های زیست محیطی و بهبود کیفیت زندگی مردم ایفا خواهد کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از رشد شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در بخش سلامت خبر داد و گفت‌: در دولت مردمی استفاده از ظرفیت شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در بخش سلامت رشد 35 درصدی داشته است و تجهیز بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها توسط این شرکت‌ها صورت می‌گیرد. در حال حاضر هزار و سیصد و نود شرکت دانش‌بنیان و فناور در بخش سلامت فعالیت دارند، پانزده مرکز رشد و پانزده پارک علم و فناوری در یک سال اخیر در این زمینه فعال شده‌اند و 40 درصد تجهیزات پیشرفته پزشکی و 99 درصد داروهای مورد نیاز کشور به تولید داخلی رسیده‌اند.
نگاه تحولی رئیس‌جمهور
 برای رفع آسیب‌های اجتماعی
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه بررسی آسیب‌های اجتماعی انگیزه دغدغه‌مندانه، شناخت مسئله و احصاء تخصصی و روشمند راهکارها را لازمه مقابله مؤثر با آسیب‌های اجتماعی دانست و بر نظارت ویژه بر چگونگی اجرای راهکارها به‌عنوان ضمانت اجرائی آنها تاکید کرد.
وی همچنین با بیان اینکه رفع آسیب‌های اجتماعی با رویه‌های گذشته و اقدامات معمول امکان‌پذیر نیست بر ضرورت بازنگری در فرآیند تصمیم تا اقدام و عمل در این حوزه تأکید و تصریح کرد: لازمه جبران عقب‌ماندگی‌های گذشته، حرکت تحولی توأم با کار جهشی و جهادی است.
رئیس‌جمهور همچنین وزیر کشور را مکلف کرد میزان اثربخشی و کارآمدی قوانین مربوط به مقابله با آسیب‌های اجتماعی را بررسی کند تا در صورت لزوم نسبت به اصلاح آنها اقدامات لازم صورت گیرد.
رئیسی طرح نهضت سلامت اجتماعی در کشور را از جمله مهم‌ترین برنامه‌های دولت در جهت رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی بر شمرد و تحقق آن را نیازمند کار جهادی دانست. وی در ادامه با اشاره به اهمیت مردمی‌‌سازی مقابله با آسیب‌های اجتماعی، بهره‌گیری از کارکرد و ظرفیت‌های کم‌نظیر مساجد را در راستای رفع آسیب‌های اجتماعی خواستار شد.
رئیس‌جمهور همچنین با بیان اینکه همه دستگاه‌های اجرائی در مقابله با آسیب‌های اجتماعی دارای سهم، نقش و ماموریت هستند و سیاست‌های نظام و دولت برای مقابله با این آسیب‌ها باید اولویت دستگاه‌های مذکور باشد، سازمان اجتماعی کشور را مکلف نمود که پیگیری جدی انجام وظایف دستگاه اجرائی را در رفع آسیب‌های اجتماعی از آنها مطالبه‌گری کرد.
کد مطلب: 452498