تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۰۴
 

اقتصاد اسرائیل با جنگ به رکود فرو رفت

Share/Save/Bookmark
اقتصاد اسرائیل با جنگ به رکود فرو رفت
 
کارشناس وزارت دارایی رژیم صهیونیستی تاکید کرد که عملیات فلسطینی‌ها و به تبع آن جنگ غزه موجب کاهش رشد تولید ناخالص داخلی و همچنین کاهش مصرف خصوصی و کاهش درآمد خانوارها شده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:«شموئل آبرامسون»، اقتصاددان ارشد وزارت دارایی رژیم صهیونیستی پیش‌بینی کرد که در نتیجه تجاوز این  رژیم به نوار غزه طی قریب به ۵۰ روز گذشته رشد تولید ناخالص داخلی ۱.۴ درصد کاهش یابد و در سال ۲۰۲۳  در ۲ درصد تثبیت شود.
آبرامسون بر اساس یک پژوهش اقتصادی که نتایج آن را شامگاه پنجشنبه منتشر کرد، گفت که اعداد و ارقام پیش بینی شده از رشد در سال جاری به این معنی است که اقتصاد اسرائیل با در نظر گرفتن رشد سالانه ۲ درصدی جمعیت، وارد وضعیت رکود خواهد شد.
این گزارش در رابطه با وضعیت اقتصادی رژیم صهیونیستی در سال آینده تاکید می‌کند که «با توجه به درجه بالای عدم اطمینان در مورد وضعیت جنگ (در نوار غزه)، چندین سناریو آماده شده است.
نویسنده می‌گوید: در سناریوی اصلی که پیش‌بینی‌ها بر اساس آن است، اقتصاد اسرائیل در سال ۲۰۲۴ رشد ۱.۶ درصدی خواهد داشت و این سناریو بر اساس چنین فرضی است که جنگ تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت.
وی  افزود: بر اساس «سناریوی بهبود سریع»، رشد اقتصاد اسرائیل در سال آینده ۲.۲ درصد خواهد بود، در حالی که بر اساس «سناریوی بهبود آهسته» ۰.۲ درصد خواهد بود.
در پیش‌بینی‌ها برای سال ۲۰۲۳، این اقتصاددان ارشد صهیونیست گفت که ضربه‌ای که جنگ به احساس امنیت ساکنان اسرائیل وارد کرده، موجب تضعیف روحیه مصرف‌کننده و کاهش مصرف خصوصی شده است که این امر، تحت تأثیر کاهش درآمد خانوار نیز قرار گرفته است.
انتظار می‌رود رشد مصرف خصوصی در سال ۲۰۲۳ تنها ۰.۱٪ باشد و صادرات ۰.۶٪ کاهش داشته باشد، در حالی که انتظار می‌رود واردات به دلیل کاهش تقاضا ۴.۴٪ کاهش یابد.
آبرامسون در پایان این گزارش پیروزی در جنگ علیه غزه را برای بهبود اقتصاد رژیم صهیونیستی مهم برشمرده است.
در همین زمینه، لیدر کپیتال مارکتس (Leader Capital Markets ) شرکت مشاوره مالی در رژیم صهیونیستی قبلا پیش‌بینی کرده بود که تجاوز به نوار غزه ممکن است در سال‌های جاری و آینده ۴۸ میلیارد دلار برای اقتصاد اسرائیل هزینه داشته باشد و اسرائیل به احتمال زیاد دو سوم کل هزینه‌های جنگ را تقبل خواهد کرد، در حالی که ایالات متحده مابقی را به صورت کمک نظامی پرداخت خواهد کرد.
این در حالی است که شورای اقتصاد داخلی رژیم صهیو نیستی که یک نهاد وابسته به کابینه این رژیم است در گزارشی که چند روز پیش منتشر کرد، گفت که هزینه جنگ برای اقتصاد اسرائیل ممکن است به ۲۰۰ میلیارد شکل برسد. (۵۴ میلیارد دلار).
بر اساس گزارش بلومبرگ،  ارقام لیدر کپیتال به این معنی است که کابینه اسرائیل برای مبارزه با «بدترین درگیری مسلحانه در نیم قرن اخیر» باید دوباره وام بگیرد.
رژیم صهیونیستی از هفتم اکتبر گذشته به دنبال عملیات طوفان الاقصی، نوار غزه را آماج حملات بی امان خود قرار داد که قریب به 15 هزار شهید برجای گذاشته است؛ در همین حال آتش‌بس موقت چهارروزه بین رژیم صهیونیستی و جنبش مقاومت حماس در نوار غزه از ساعت ۷ صبح دیروز جمعه بیست و چهارم نوامبر اجرایی شده است.
کد مطلب: 452448