تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۱۳
 

دانه‌بندی برنج و بادام بر اساس پردازش تصویر

Share/Save/Bookmark
دانه‌بندی برنج و بادام بر اساس پردازش تصویر
 
محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان دستگاهی را برای سورتینگ محصولاتی چون برنج و بادام به بازار معرفی کرده‌اند که بر اساس پردازش تصویر قادر به دانه‌بندی محصولات زراعی است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:احمدعلی رضایی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفت‌وگو با ایسنا،‌ تولید دستگاه سورتینگ مبتنی بر پردازش تصویر را از دستاوردهای این شرکت نام برد و گفت: دستگاه سورتینگ به‌ویژه در حوزه دسته‌بندی محصولات کشاورزی بسیار کاربرد دارد.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه با وارد کردن دانه‌های برنج در این دستگاه، بر اساس رنگی‌ که دارند، دانه‌های زاید از غیر زاید جداسازی می‌شوند.
رضایی خاطر نشان کرد: در سیستم‌های قدیمی بوجاری، بر اساس سیستم مکانیکی نسبت به دانه‌بندی برنج اقدام می‌شود، ولی دستگاه ما بر اساس دوربین و پردازش تصویر، اقدام به دانه‌بندی برنج می‌کند.
مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با تاکید بر اینکه این دستگاه علاوه بر برنج برای دسته‌بندی سایر محصولات کاربرد دارد، اظهار کرد: این دستگاه برای دسته‌بندی محصولاتی چون زرشک، بادام و کشمش نیز کاربرد دارد. برای دسته‌بندی میوه‌جات هنوز وارد نشدیم و بیشتر بر روی دانه‌های زراعی متمرکز شدیم.
وی تاکید کرد: نقطه قوت محصولات ما این است که بردها و سیستم الکترونیک آن کاملا بر اساس دانش بومی این شرکت است.
به گفته وی، این دستگاه قادر است در هر ساعت حدود یک تن و نیم برنج را سورت می‌کند.
رضایی با بیان اینکه برای سورتینگ این محصولات تاکنون از دستگاه‌های خارجی استفاده می‌شد، گفت: بزرگترین صادرکننده این دستگاه کشور چین است.  
کد مطلب: 451782