تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۴۳
 

محقق ایرانی کیفیت باردهی درختان را ارتقا داد

Share/Save/Bookmark
محقق ایرانی کیفیت باردهی درختان را ارتقا داد
 
محققان ایرانی توانستند به کمک یکی از فناوری‌های زیستی، ویژگی‌های منحصربه‌فردی از جمله باردهی منظم و تولید محصول باکیفیت را در درختان میوه ایجاد کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:کشت بافت یک فناوری پایه برای تولید گیاهان مختلف است که می‌تواند منجر به تولید گیاهان و محصولات کشاورزی با کمیت و کیفیت بالا شود. این فناوری، ابزاری است که در یک شرکت دانش‌بنیان برای تولید گیاهان مختلف استفاده می‌شود.
حامد محمودزاده، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به تولید پایه‌های رویشی درختان میوه به روش کشت بافت و نهال‌های اصلاح شده عنوان کرد: پایه‌های رویشی تولید شده در این شرکت از مزیت‌هایی همچون سازگاری با خاک‌های آهکی، خاک‌های قلیایی، زودباردهی و افزایش عملکرد درختان ایجاد شده بر روی این پایه‌ها برخوردار هستند.
این فعال فناور ادامه داد: کاهش عادت سال‌آوری در درختان، پاکوتاه‌کنندگی درختان میوه و ارتقای کیفیت محصول تولید شده از دیگر ویژگی‌های این نهال‌ها به شمار می‌رود.
سال‌آوری درختان، یک اصطلاح عملی در علم میوه‌شناسی است که به باردهی نامنظم درختان میوه از سالی به سال دیگر گفته می‌شود. به زبان ساده‌تر سال‌آوری یعنی درخت بیمار یک سال بسیار پر محصول و سال دیگر کم‌محصول می‌شود. 
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان به نهال‌های تولیدی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر تولید پایه‌هایی همچون پایه‌های هلو، شلیل، ارقام مختلف بادام، پایه های گیلاس و آلبالوی گزیلا 6 و ماکسما 60، پایه آلو میروبالان ، پایه سیب M7 و پایه های گلابی و پیرودووارف و پایه پسته برخی از تولیدات این شرکت دانش‌بنیان به شمار می‌روند.
وی افزود: با توجه به لزوم تبدیل باغات سنتی به باغات اقتصادی و عقب‌ماندگی کشور در این زمینه نسبت به کشورهای پیشرفته، در راه تولید پایه‌های رویشی و نهال‌های پایه رویشی سالم و اصیل به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین نهاده در احداث باغات مدرن و پیشرفته گام گذاشته‌ایم و در حال حاضر بخشی از نیاز کشور در این حوزه را تامین می‌کنیم.
محمودزاده با اشاره به اهمیت و کاربرد محصولات تولیدی این شرکت در حوزه کشاورزی و باغ‌داری گفت: مخاطبان این محصول نهال‌کاران و باغ‌داران و در کل کسانی هستند که قصد احداث باغ‌های پایه رویشی و اقتصادی دارند است.
وی با بیان این‌که نهال‌های پایه بذری که در داخل تولید می­‌شوند از مزایای بسیار زیادی همچون سازگاری با خاک های آهکی و قلیایی برخوردار هستند، عنوان کرد: از دیگر مزایای این محصولات می‌توان به زودباردهی و افزایش عملکرد، کاهش عادت سال‌آوری، همگن بودن باغ و سهولت در انجام عملیات داشت و برداشت، بهره‌مندی از میوه‌های یک‌دست، با کیفیت بالا و در مقایسه با محصولات مشابه خارجی دارای قیمت بسیار کمتر و مقرون به صرفه اشاره کرد.
به گفته مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، تولیدات این شرکت در مقایسه با محصول مشابه خارجی از قیمت مناسب‌تری برخوردار بوده و برای احداث باغات در داخل و خارج از کشور از لحاظ اقتصادی بسیار قابل توجیه‌تر هستند.
کد مطلب: 451781