تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۴۱
 

تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز با تکمیل فاز 11 پارس جنوبی

Share/Save/Bookmark
تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز با تکمیل فاز 11 پارس جنوبی
 
وزیر نفت گفت: طرح توسعه فاز 11، حدود 20 سال روی کاغذ باقی مانده بود و به مرحله اجرا نمی‌رسید، ولی امروز با اتکا به توان داخلی این پروژه انجام شده و شرکت‌های توتال و شل انگشت به دهان مانده‌اند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: جواد اوجی امروز در مراسم بهره‌برداری رسمی از تولید گاز فاز 11 میدان پارس جنوبی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در این حوزه، اظهار کرد: قرارداد ساخت سازه 1400 تنی فاز 11 پارس جنوبی با شرکت‌های شل و توتال منعقد شده بود که آن را نیمه‌کاره رها کردند، اما پس از وقفه‌ای 20 ساله این پروژه به‌دست متخصصان و مهندسان ایرانی ظرف مدت دو سال تکمیل و آماده بهره‌برداری شده است.
وزیر نفت گفت: توسعه این فاز سالانه 4.8 میلیارد دلار درآمدزایی دارد. دو هفته است که تولید گاز از این میدان را آغاز کرده‌ایم و امروز این پروژه با حضور رئیس‌جمهور‌ به بهره‌برداری رسید.
وی توضیح داد: سال گذشته که با کمبود گاز در برخی نقاط شمال شرق کشور مواجه شده بودیم، تحت تاثیر قطعی گاز ترکمنستان و به میزان 10 میلیون متر مکعب در روز بود. با تکمیل فاز 11، تولید گاز ایران بیش از 50 میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد. 
اوجی تاکید کرد: طرح توسعه فاز 11، 20 سال بود که روی کاغذ باقی مانده بود و به مرحله اجرا نمی‌رسید ولی امروز به اتکا به توان داخلی این پروژه انجام شده و شرکت‌های توتال و شل انگشت به دهان مانده‌اند.
وزیر نفت گفت: یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم، تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره است. در سال 1401، تعداد 34 پروژه نیمه‌کاره در صنعت نفت به ارزش 12 میلیارد دلار به بهره‌برداری رسید و امسال نیز برنامه داریم 67 پروژه نیمه‌کاره به ارزش 17 میلیارد دلار را تکمیل کنیم که تا کنون 25 پروژه به ارزش 7.5 میلیارد دلار تکمیل شده است. 
کد مطلب: 451582