از عملیات «مجدو» تا حمله مرزی مصر؛ ضربه مهلکی که صهیونیست‌ها را شوکه کرد

17 خرداد 1402 ساعت 13:01

عملیات سرباز مصری علیه نظامیان صهیونیست همچنان سوژه داغ تحلیلگران و ناظران امور است. آنچه بر پیچیدگی این عملیات می‌افزاید این است که عملیات سه ماه پس از عملیات مجدو رخ می‌دهد که عامل این عملیات وارد عمق هفتاد کیلومتری اراضی اشغالی شد.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: با وجود سانسور رسانه‌ای که در عملیات تیراندازی سرباز مصری در مرزهای مصر با فلسطین اشغالی در روز شنبه انجام شد اما جزئیاتی که منتشر شده است هم اوج معضلی است که رژیم صهیونیستی در تامین  امنیت بدان دچار شده است ما از کیلومترها سخن می‌گوییم که نیاز به نیروهای زیادی دارد و این نشان از کاهش بازدارندگی و شکنندگی امنیتی این رژیم دارد.
سرباز مصری که دست به عملیات زد و شماری از نظامیان را کشت و در ادامه در درگیری دیگری نظامی سوم را کشت و یک نفر دیگر را هم زخمی کرد و آنهم در عملیاتی که رسانه های عبری آنرا دقیق و برنامه ریزی شده دانستند، ارتش رژیم صهیونیستی را در تنگنا قرار داد و ضربه مهلکی است.
«عادل یاسین» تحلیلگر امور رژیم صهیونیستی در این باره به خبرگزاری شهاب اعلام کرد: آنچه بر پیچیدگی این عملیات می‌افزاید این است که عملیات سه ماه پس از عملیات مجدو رخ می‌دهد که عامل این عملیات وارد عمق هفتاد کیلومتری اراضی اشغالی شد. این عملیات همچنین با تشدید اقدامات مقاومتی در کرانه باختری و نیز فرسایش نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی قرین شده است که با کمبود نیرو دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی افزود: شاید خطرناکتر از اینکه سرباز مصری به دل نیروهای اشغالگر زد این است که نظامیان رژیم صهیونیستی نتوانستند کاری انجام دهند و در اسرع وقت ممکن با آن مقابله کنند. تجهیزات مدرن و پیشرفته اسرائیلی‌ها هم نتوانست مانع از ورود این سرباز مصری شود و مفهوم آن یعنی به درد نخوردن همه آموزش‌ها برای افزایش میزان آمادگی است و اینکه نظامیان صهیونیست تجربه جنگی برای برخورد با این تحولات را ندارند. اینجا یک سئوال مطرح می شود و آن این است که اگر یک سرباز مصری با سلاح قدیمی چنین نتیجه ای را رقم زد اگر  مبارزان مجهز به تسلیحات پیشرفته و طبق برنامه حمله کنند چه رخ خواهد داد؟
وی تاکید کرد: علاوه بر همزمانی این عملیات با تهدیدات سران رژیم صهیونیستی علیه ایران، حزب الله و حماس به نفع این رژیم نیست زیرا نقاط ضعف این رژیم و عدم توانیش برای اجرای تهدیدات را ثابت کرد. در سطح سیاسی این تهدیدات نشان داد که این رژیم به توافقات صلح با محیط اطرافش نیاز دارد و بدون این توافقات این رژیم مجبور است که در مرزهای مصر با فلسطین اشغالی به طول 230 کیلومتر و مرزهای اردن با 360 کیلومتر نیروهای زیادی مستقر کند. این موضوع سبب فرسایش نظامی و اقتصادی این رژیم خواهد شد و توان آن در برخورد با تهدیدات فزاینده را کاهش می‌دهد.
«یوسی یهوشع» تحلیلگر یدیعوت آحارونت هم اعلام کرد: اسرائیل باید قبل از هر اقدامی علیه ایران، مشکل خطرناکی که در مرز با مصر رخ داده را حل کند. آنها باید از تهدیدات و اظهارنظر دست بردارند زیرا آنچه در مرز با مصر رخ داد میزان مشکل و ناکارآمدی نیروی زمینی را نشان داد. باید بازنگری در نیروی زمینی پس از اینکه همه اهتمام روی نیروی هوایی گذاشته شد، انجام شود.
وی اذعان کرد: ما با یگانهای رضوان آموزش دیده در مرز لبنان روبرو هستیم از این رو باید رئیس ستاد پاشنه آشیل نیروی زمینی را درمان کند.
 


کد مطلب: 450647

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/450647/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir