تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۲۸
 
هیچ‌جا برای اشغالگران امن نیست

کابوس ادامه‌دار اسرائیل در مرزهای فلسطین اشغالی

Share/Save/Bookmark
کابوس ادامه‌دار اسرائیل در مرزهای فلسطین اشغالی
 
در شرایطی که صهیونیست‌ها از خلال اقداماتی چون برگزاری مانورهای نظامی تلاش داشتند وانمود کنند می‌توانند خطر جنگ چندجبهه‌ای علیه این رژیم را مهار کنند، عملیات ضد اسرائیلی یک سرباز مصری در مرز فلسطین اشغالی محاسبات اشغالگران را به هم ریخت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: عملیات ضد صهیونیستی «محمد صلاح» جوان مصری که چند روز قبل در مرز مصر و فلسطین اشغالی انجام شده و در پی آن 3 نظامی صهیونیست به هلاکت رسیدند، در چارچوب ادامه حوادث نگران‌کننده برای رژیم اشغالگر قرار دارد؛ حوادثی که از ابتدای سال جاری میلادی آغاز شده و گسترش پیدا کرده است. اقدام یک جوان مصری برای عملیات علیه اشغالگران در فلسطین در نوع خود، اتفاقی جدید و منحصر به فرد محسوب می‌گردد و حامل پیام‌های زیادی است؛ از جمله اینکه دیگری هیچ مرزی، حتی مصر که دولت آن دهه‌ها قبل توافق عادی سازی با رژیم صهیونیستی را امضا کرده بود، برای این رژیم امن نیست.
سالگرد روز نکسه و درس بزرگی که به صهیونیست‌ها داده شد
اما یکی از نکات قابل توجه در عملیات ضد صهیونیستی این جوان مصری آن است که در آستانه سالگرد روز «نکسه» انجام شد. در این روز برابر با 5 ژوئن 1967 ارتش‌های عربی در برابر رژیم اشغالگر شکست خوردند. در روز نکسه ساعت 8:45 صبح جنگنده‌های اسرائیلی به طور ناگهانی حمله‌ای شدید به مدت 3 ساعت در صحرای سینا و دلتا و قاهره و دره نیل واقع در مصر انجام دادند و 3 بار به این کشور حمله کردند.
ارتش رژیم صهیونیستی در این روز از طریق حملات هوایی، فرودگاه‌های نظامی و تجهیزات نظامی مصر و سوریه و اردن را هدف قرار داده و به این ترتیب بر میدان نبردی که 6 روز طول کشیده بود سیطره یافت. بعد از این تاریخ، منطقه و فلسطین در مسیر دیگری قرار گرفت و رژیم اشغالگر به حملات هوایی خود به کشورهای عربی ادامه داد. جنگنده‌های صهیونیستی در این حملات 70 تا 80 درصد تجهیزات ارتش‌های عربی را نابود کردند.
 اما این شکست غم‌انگیز، برخلاف میل اشغالگران و متحدان آنها، سرنوشت ثابتی نبود که تا انتها ادامه پیدا کند و بعد از آن معادلات درگیری با رژیم اشغالگر به شکل تدریجی تغییر کرد تا اینکه امروز یک سرباز مصری توانست از مرزها عبور کرده و 3 نظامی صهیونیست را به هلاکت برساند. این اتفاق در شرایطی رخ داد که ارتش اسرائیل در حال انجام مانوری جهت شبیه سازی جنگ چندجبهه‌ای با مقاومت بود. 
عملیات قهرمانانه این جوان مصری در نزدیکی گذرگاه «العوجه» در مرزهای مصر، ضربه‌ای دردناک در سطوح سیاسی و نظامی به اشغالگران وارد کرد. این عملیات نشان داد که روحیه مقاومت در برابر اشغالگری، از فلسطین و کشورهای عضو محور مقاومت نیز فراتر رفته و همچنان در حال گسترش است.
رسانه‌های عبری در این زمینه گزارش دادند که عملیات محمد صلاح، بسیار دردناک و غیرمنتظره بود و نشان داد که ارتش اسرائیل در تامین امنیت مرزها دچار شکستی بزرگ و خطرناک شده است. 
این رسانه‌ها نسبت به تکرار چنین عملیات‌هایی که بیانگر فرسایش بازدارندگی اسرائیل و تضعیف آن است هشدار دادند.
هیچ مرزی برای صهیونیست‌ها امن نیست
به گفته رسانه‌های صهیونیستی، عملیاتی که توسط جوان مذکور مصری انجام شد، پیامدهایی غیرقابل تحمل دارد و کارشناسان ارشد امنیتی و تحلیلگران اسرائیلی را بر آن داشت تا خواستار تحقیق و یافتن علت این شکست وحشتناک ارتش و تناقض زیادی که میان ادعاهای سران نظامی و سیاسی اسرائیل با عملکرد آنها و نیز آمادگی موسسه نظامی وجود دارد، شوند.
طبق تحقیقاتی که توسط نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی و مصر انجام شده، این سرباز مصری به تنهایی اقدام به انجام عملیات ضد اسرائیلی کرده بود و او تنها با یک اسلحه و بر اساس تصمیم شخصی خود به نظامیان اسرائیلی حمله کرد. 
ناظران امور معتقدند که این اقدام بی‌سابقه اخیر در مرز مصر و فلسطین اشغالی نشان می‌دهد که مفاهیم و آموزه‌های مقاومت هیچ مرزی نمی‌شناسد و حتی اگر برخی رژیم‌های عربی اقدام به برقراری روابط عمیق با اشغالگران صهیونیست کنند اما ملت‌های عربی رویکرد دیگری دارند و از نظر آنها هیچ توافق سازشی با دشمن اسرائیلی سندیت ندارد و به رسمیت شناخته نخواهد شد.
عملیات ضد صهیونیستی این سرباز مصری، یکی از مظاهر انتفاضه‌های متعدد مبارزان مقاومت از هر ملیتی علیه اشغالگران است و پیش از این «سلیمان خاطر» سرباز مصری و «احمد الدقامسه» سرباز اردنی و ... دست به اقدامات مشابهی زده بودند.
از طرف دیگر نقض امنیت شکننده صهیونیست‌ها و خسارت سنگینی که یک سرباز مصری به ارتش اسرائیل وارد کرد، بیانگر تقویت فرهنگ مقاومت بوده و اینکه مقاومت تبدیل به محوری فعال در همه عرصه‌ها شده و قواعد خود را در سیاست و میدان جنگ تحمیل می‌کند؛ عاملی که موجب تقویت انگیزه و روحیه فلسطینیان برای مبارزه در برابر اشغالگری می‌شود.
 ملت‌های عربی و اسلامی تا ابد اسرائیل را دشمن خود می‌دانند
«محمد ناصر» مدیر دفتر شبکه المیادین در قاهره در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عملیات قهرمانانه محمد صلاح چگونه نتایج شکست اعراب در جنگ 6 روزه را تغییر داد گفت: انجام این عملیات قهرمانانه توسط یک سرباز مصری در مرز مصر و فلسطین اشغالی که منجر به هلاکت 3 نظامی صهیونیست شد، هم‌زمان با پنجاه و ششمین سالگرد روز نکسه بود. این عملیات به طور قاطع ثابت کرد که شکست اعراب در جنگ ژوئن و آن نکسه نتوانست اهدافی که غرب به طور کلی و رژیم صهیونیستی به طور ویژه در قبال منطقه عربی از جمله مصر دنبال می‌کرد را، محقق سازد.
وی افزود: بعد از گذشت این‌همه سال، مردم مصر همچنان به این واقعیت معتقدند که اسرائیل دشمن تاریخی کل جهان عربی و به ویژه مصر است و این رویکرد مصری‌ها توسط محمد صلاح که تنها 22 سال داشت ثابت شد.
محمد ناصر تصریح کرد: شکست اعراب در جنگ ژوئن 1967 یا حتی اتفاقی که بعد از آن از خلال امضای توافق‌های عادی‌سازی رخ داد، بعد از گذشت 4 دهه هنوز نتوانسته اندیشه و اعتقاد ملت مصر مبنی بر اینکه «اسرائیل دشمن تاریخی» کل منطقه عربی است را تغییر دهد.
«ناصر اللحام» تحلیلگر امور منطقه و  فلسطین نیز درباره عواملی که منجر به شکست اعراب در جنگ 6 روزه شد و نیز  تحولات در عرصه‌های مختلف اظهار داشت: همه رسانه‌های غربی و تمام استعمارگران تلاش کردند این ایده را که ارتش‌های عربی قادر به آزاد کردن قلسطین نیستند، تثبیت کنند. اما امروز نسل جدیدی که بعد از سال 2000 به وجود آمد و محمد صلاح یکی از نمایندگان این نسل است، شکست ژوئن 1967 را نمی‌شناسد و قواعد بازی را به کلی تغییر می‌دهد.
وی تصریح کرد: نسل جوان، اسرائیل را درحال نابودی می‌بیند و این چیزی است  که جنبش صهیونیسم و استعمارگران قدیمی و فرانسه و انگلیس و در کنار آنها آمریکا، به آن فکر نمی‌کردند. بنابراین شکست ژوئن 1967 و روز نکسه برای نسل جدید به پایان رسیده است.  در سالگرد روز نکسه، محمد صلاح، جوان مصری در کنار هزاران جوان عرب و فلسطینی توانست روز اسرائیل را شب کند و قواعد جدیدی به این رژیم تحمیل نماید. بعد از این مرحله، روز 5 ژوئن باید به اسرائیلی‌ها یادآوری کند که کسانی هستند که انتقام جنایات این رژیم در سال 1967 را می‌گیرند.
شکست راهبردی برای اشغالگران
«قتیبه صالح» دیگر تحلیلگر امور عربی و منطقه نیز در این زمینه معتقد است که عملیات قهرمانانه یک جوان مصری در مرز فلسطین اشغالی به منزله شکستی راهبردی برای رژیم صهیونیستی است.
وی به نقل از یکی از نویسندگان عرب درباره جنگ 6 روزه اعراب و رژیم صهیونیستی گفت که در آن زمان همه تصور می‌کردند که شکست اعراب در برابر دشمن صهیونیستی هرگز پایان نخواهد یافت. اما امروز می‌بینیم که عصر درگیری اراده‌هاست و معادلاتی که از دهه‌های گذشته تاکنون شکل گرفته، ثابت کرد کسانی هستند که به هیچ وجه تسلیم شدن در برابر دشمن به هر شکلی را نپذیرفتند و با وجود همه چالش‌ها و توطئه‌ها به مبارزات خود ادامه دادند.
 
کد مطلب: 450640