تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۳۳
 
ایجاد قدرت بالا رفتن از پله و بلندی برای افراد کم توان ممکن شد:

ساخت دستگاه گامیار برای بیماران ام‌اس و سکته مغزی

Share/Save/Bookmark
ساخت دستگاه گامیار برای بیماران ام‌اس و سکته مغزی
 
درمان جدید و مدرن عارضه افتادگی پا در بیماران مبتلا به MS، سکته مغزی و فلج مغزی دستاورد گروهی از مهندسان یکی از شرکت‌های دانش بنیان است که به گفته آنها به بیماران علاوه بر بهبود الگوی حرکتی، امکان بالا رفتن از پله و بلندی را برای آنها فراهم می‌کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان روش جدید و مدرنی برای درمان عارضه افتادگی پا(فوت دراپ) و اسپاستیسیتی (انقباض مکرر و خودبه‌خودی عضله) پا در بیماران ام اس(MS) و سکته مغزی بر پایه تکنولوژی FES ارائه کردند.
در این روش با تحریک الکتریکی اعصاب محیطی و ارسال فرمان مستقیم به عضله، مچ پا به صورت فعال و با کمک نیروی عضلانی فرد بیمار، به حرکت درآمده و مشکل حرکتی بیمار رفع می‌شود.
پارسا احمدی نماینده علمی این شرکت دانش بنیان گفت: دستگاه‌های تولید شده در این شرکت، دستگاه‌های الکتروتراپی است که برای توانبخشی افرادی که اعصاب مرکزی آنها دچار مشکل شده مانند بیماران سکته مغزی، MS، فلج مغزی و ضربه مغزی طراحی و ساخته شده است.
وی اظهار کرد: دستگاه "گامیار" تولید شده در این شرکت از جمله دستگاه‌هایی است که به این دسته از بیماران - در صورتی که دچار مشکلات حرکتی باشند- کمک خواهد کرد.
احمدی خاطرنشان کرد: این دستگاه یک سیستم اِعمال تحریک‌های الکتریکی عملکردی غیر تهاجمی است که در زیر زانو بیماران بسته می‌شود و از این طریق دستگاه عصب‌های پا را تحریک و عضلات را فعال می‌کند.
این محقق اضافه کرد: سنسورهای پیشرفته "گامیار" حرکت بدن را شبیه‌سازی می‌کند و در زمان مورد نیاز، بیمار مچ و انگشتان پا را بالا ببرد تا طبیعی‌تر و با صرف انرژی کمتری گام بردارد.
به گفته وی این سیستم با کمک نرم افزار تلفن همراه تنظیم می‌شود و ارزیابی از حرکت به بیمار ارائه می‌دهد.
احمدی با اشاره به نرم افزار این سیستم، توضیح داد: با نرم افزار این دستگاه، بیمار علاوه بر راه اندازی و تنظیم پیشرفته دستگاه، گزارش ریتم، سرعت و نحوه راه رفتن خود را دریافت خواهد کرد ضمن آنکه پزشک معالج نیز می‌تواند پایشی از وضعیت بیماران داشته باشد.
وی افزایش سرعت و اعتماد به نفس هنگام راه رفتن، طبیع‌تر شدن حرکات بدن در هنگام راه رفتن، جلوگیری از تحلیل عضلات(آتروفی عضلانی)، افزایش تعادل و کاهش احتمال زمین خوردن و سهولت در بالا رفتن از بلندی و پله را از مزایای این دستگاه نام برد.
نماینده علمی این شرکت اظهار کرد: حفظ و یا افزایش دامنه حرکتی مچ پا، افزایش جریان خون و جلوگیری از سرد شدن پا از دیگر مزایای "گامیار" به شمار می‌رود.
احمدی به مقایسه این دستگاه با ارتوزهای مچ(AFO) پا پرداخت و گفت: بر خلاف AFO ها، گامیار قادر به اصلاح الگوی راه رفتن، کمک به بالا رفتن از پله و بهبود یادگیری حرکتی در بیماران می‌شود.
وی اظهار کرد: همچنین دستگاه گامیار امکان انقباض عضلانی فعال را در بیماران فراهم خواهد کرد.
 
کد مطلب: 450615