تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۴
 

رشد صادرات غیرنفتی با صادرات کالاهای دانش‌بنیان و محصولات با ارزش افزوده بالا‌

Share/Save/Bookmark
رشد صادرات غیرنفتی با صادرات کالاهای دانش‌بنیان و محصولات با ارزش افزوده بالا‌
 
معاون رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با استفاده از بازارهای گسترده و توسعه صادرات با محصولاتی با ارزش افزوده بالا، همچنین صادرات کالاهای دانش‌بنیان می‌توان در راستای توسعه صادرات غیرنفتی گام‌های مؤثری برداشت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حسین سلاح‌ورزی در همایش پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت:‌ موضوع توسعه صادرات غیرنفتی در سال 1402 دارای اهمیت جدی در اقتصاد ایران است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت:‌ در ملاقات مقام معظم رهبری با فعالان اقتصادی، ایشان در تبیین اهمیت دستیابی به رشد اقتصادی پایدار به بحث توسعه صادرات غیرنفتی اشاره کردند بنابراین صادرات غیرنفتی حائز اهمیت خواهد بود.
وی اظهار داشت:‌ همچنین با توجه به نوسانات ناشی از قیمت ارز که در هفته‌های اخیر نیز شاهد آن بوده‌ایم موضوع صادرات غیرنفتی دارای اهمیت می‌شود زیرا ممکن است بخشی از این نوسانات از سمت عرضه و شاید کمبود درآمد حاصل از صادرات نفتی باشد.
وی اظهار داشت: معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری از طریق نمایشگاه‌ها در کشورهای هدف امکانپذیر است لذا برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی به صورت منسجم در داخل کشور اقدام مؤثر و قابل تحسینی است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت:‌ ما‌ در اتاق بازرگانی به عنوان خانه بخش خصوصی برنامه‌های جدی داریم تا با تعامل با سازمان توسعه تجارت و شهرک‌های صنعتی، بستری تشویقی برای حضور شرکت‌ها به‌خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط را در نمایشگاه‌های خارجی کشورهای صادراتی فراهم کنیم.
در ادامه این همایش، مهدی ضیغمی، معاون رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به برگزاری رویداد ایران اکسپ در چهار دوره، اظهار داشت: برگزاری این رویداد در سال 1402 به دلیل حائز اهمیت بودن صادرات غیرنفتی مورد توجه است، همچنین با حضور دولت سیزدهم روح جدیدی به صادرات خارجی دمیده شده است.
وی بیان داشت: هدف از برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی افزایش صادرات و توانمندی شرکت‌ها است و باید تا حد امکان از این فرصت‌ها استفاده شود‌، برگزاری این رویداد باید به صورتی باشد که به عنوان تاریخ ثابتی در تقویم تجار و فعالان خارجی قرار گیرد.
ضیغمی گفت: با استفاده از بازارهای گسترده و توسعه صادرات با محصولاتی با ارزش افزوده بالا، همچنین صادرات کالاهای دانش‌بنیان ‌می‌توان در راستای توسعه صادرات غیرنفتی گام‌های مؤثری برداشت.


 
کد مطلب: 449719