تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۵
 
طراحی سیستم اتوماتیک تغذیه گلوله بدون توقف به آسیاهای گردان

افزایش بهره‌وری کارخانجات فولاد با ایده‌ای فناورانه دانشگاه شریف

Share/Save/Bookmark
افزایش بهره‌وری کارخانجات فولاد با ایده‌ای فناورانه دانشگاه شریف
 
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با ارائه ایده‌ای فناورانه با عنوان «طراحی سیستم اتوماتیک تغذیه گلوله بدون توقف به آسیاهای گردان» بهره‌وری کارخانجات معدنی و فولاد را افزایش خواهند داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دکتر محمد دورعلی و همکارانش با ارائه این طرح که پیش‌تر به عنوان ایده فناورانه برتر در رویداد ملی توسعه ایده‌های فناورانه گل‌گهر معرفی شده، این امکان را به کارخانجات خواهند داد که علاوه بر افزایش بهره‌وری کارخانجات معدنی و فولاد، از توقف آسیاها، توقف تولید و ضررهای چندین میلیاردی در این کارخانجات جلوگیری کنند.
وی در این خصوص گفت: در حال حاضر فرآیند شارژ گلوله در آسیاهای کارخانجات مختلف معدنی و فولاد به صورت دستی و همراه با صعوبت و همچنین درگیری بالای تجهیزات و نیروی انسانی و در برخی آسیاها همراه با توقف آسیا و خط تولید و تحمیل ضرر به مجموعه انجام می‌شود.
دکتر دورعلی تصریح کرد: به عنوان نمونه شارژ گلوله در آسیاهای خشک گندله‌سازی معادن آهن به صورت ماهانه بوده و حداقل نیاز به توقف ۴ ساعته آسیا دارد. با در نظر گرفتن حجم بار ورودی ۷۰۰ تُن بر ساعت برای یک کارخانه با ظرفیت ۵ میلیون تُن در سال، این توقف تولید در هر نوبت شارژ می‌تواند ضرری معادل ۸۰ میلیارد ریال به مجموعه وارد کند. به‌کارگیری تجهیز پیشنهادی باعث جلوگیری از توقف آسیا و توقف تولید می‌شود.
وی افزود: این دستگاه با ظرفیت ذخیره مخزن از یک تا ۳۰ تُن گلوله و نرخ شارژ گلوله قابل تنظیم، دارای قابلیت شمارش تعداد گلوله‌های تغذیه شده به آسیا، تنظیم بازه‌های زمانی و تعداد گلوله‌ها جهت تغذیه به آسیا و نیز جداسازی گلوله با قطر ۲۵ الی ۱۲۵ میلیمتر و بالاتر است.
استاد دانشگاه شریف خاطرنشان کرد: علاوه بر آن دستگاه دارای رابط کاربری برای اپراتور دستگاه جهت فرماندهی بوده و قابلیت گزارش میزان گلوله‌های مصرفی، میزان گلوله‌های موجود در مخزن، تاریخچه شارژ و ثبت مقادیر را نیز داراست.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر دورعلی اظهار کرد: شارژ پیوسته گلوله در آسیا به عنوان جایگزینی برای روش سنتی شارژ دستی بوده که باعث بهره‌مندی از مواردی همچون افزایش بهره‌وری آسیا، کاهش نوسانات در توان موتور و ضربات آسیا، کاهش نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز و ثبت تاریخچه و گزارش تفضیلی از میزان شارژ خواهد شد.
 
کد مطلب: 449680