تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۵
 

دفاع تمام‌قد سورنا ستاری از محرومان در مقابل بچه‌پولدارها

Share/Save/Bookmark
دفاع تمام‌قد سورنا ستاری از محرومان در مقابل بچه‌پولدارها
 
ستاری با بیان اینکه بچه پولدارها و بچه‌هایی که بنز سوار می‌شوند، قادر به خلق ایده نیستند، گفت: نوآوری‌ها همیشه از سوی افراد محروم ارائه می‌شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دکتر سورنا ستاری، دبیر کمیسیون علم و فناوری دبیرخانه شورای راهبردی روابط خارجی و معاون سابق فناوری ریاست‌جمهوری اخیراً طی سخنانی در یک نشست در محل فرهنگستان علوم درباره پدر شهیدش گفته است: شهید ستاری در زمان جنگ عراق علیه ایران، در سرنگونی ۷۰ فروند هواپیمای نظامی مشارکت مستقیم داشت.
او می‌افزاید: در آن زمان عراق با خرید تجهیزات جنگی از شوروی سابق به حدی تقویت شده بود که به محض آنکه رادارهای ما روشن می‌شد، می‌زد؛ ولی مرحوم پدرم با نوآوری که ارائه کرد و در آن زمان نیز مخالفت‌های زیادی با ایده وی ارائه شد، توانست کشور را در برابر ارتش عراق تقویت کند.
به گزارش ایسنا، ستاری همچنین با بیان اینکه بچه پولدارها و بچه‌هایی که بنز سوار می‌شوند، قادر به خلق ایده نیستند، گفت: نوآوری‌ها همیشه از سوی افراد محروم ارائه می‌شود. [isna.ir/xdNxbV]
*************
*اشاره مهم دکتر ستاری به بیشتر بودن نوآوری در میان کسانی که جزو قشرهای مستضعف و یا کم‌برخوردار هستند بایستی بیش از همه نصب‌العین مسئولان ارشد دولت باشد تا بیش از پیش خود را وامدار و خدمتگزار قشرهای محروم بدانند.
این گزاره از آن رو مورد تأکید است که برخی محافل تحلیلی معتقدند سیاست‌هایی مثل نظارت نکردن بر بازار، اجرا نکردن قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی و رها کردن قیمت مسکن... عملا خدمت به قشر ثروتمند است و برخی مسئولان از آنرو که خود را نیازمند رأی قشر متوسط می‌دانند و معتقدند این قشر در ایران اکثریت است؛ ترجیح می‌دهند کاری بر خلاف رضای آنها نکنند!
دقت شود که متوسط یا مرفه بودن گناه نیست و بلکه تلاش برای رسیدن به این سطح از درآمد و زندگی یک تأکید اسلامی نیز هست. گزاره ذهنی اکثریت بودن قشر متوسط هم یک گزاره صحیح است. لکن مسئله از آنجا آغاز می‌شود که قاطبه مسئولان در اولویت‌گذاری‌های خود دقت کنند که قشر ضعیف و محروم باید همیشه در کانون توجه آنها باشند تا نه امیدی سرد شود، نه استعدادی ناکام بماند و نه کسی بواسطه نداری از حقوق اسلامی خود محروم بماند.
و این هشدارها جز در حالتی که مستضعفان در صدر توجه مسئولان نباشند ممکن نخواهد بود.
یک مثال ساده در این زمینه که حتی در مراتب پایین‌تر امید و استعداد نیز ارزیابی می‌شود بحث مسکن است که شاهدیم قیمت بالای اجاره و مسکن چگونه موجب آزار مردم (و حتی متوسط‌ها) شده و اجازه نمی‌دهد که افراد درگیر مسئله به سمت شکوفایی بیشتر میل کنند. مسئولان دولتی بدانند که آسیب این مسئله در میان قشر مستضعف از همه بیشتر است.
 
کد مطلب: 449664