تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۲۹
 

۳ اشتباه که غرب را در بحران اوکراین در آستانه شکست قرار داده است

Share/Save/Bookmark
۳ اشتباه که غرب را در بحران اوکراین در آستانه شکست قرار داده است
 
مشاهده بمب‌افکن آمریکایی در نزدیکی سن‌پترزبورگ، ورود روسیه به پنج شریک بزرگ تجاری هند، راهپیمایی ضدجنگ در اسپانیا و چک، اعتراف به نقش غرب در آغاز درگیری اوکراین و ارسال تانک‌های لئوپارد به کی‌یف از وعده تا عمل، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: روزنامه "هیل" The Hill در تحلیلی نوشته است که کشورهای غربی به سه دلیل خاص ممکن است در درگیری پیرامون اوکراین شکست بخورند.  در این مقاله آمده است: «غرب به سه دلیل خاص البته مرتبط با یکدیگر، در معرض خطر یک شکست راهبردی قرار گرفته است: فقدان استراتژی، ترس از پیروزی، و عدم تمایل به تحریک عمومی برای پیروزی اوکراین.»
به عقیده نویسنده، علیرغم حمایت عمومی از اوکراین، "رهبران ایالات متحده و اتحادیه اروپا به طور فزاینده ای در خصوص اینکه کی‌یف می‌تواند یا باید برنده شود، تردید دارند. این مسئله در بلاتکلیفی غرب در رابطه با تامین تانک اوکراین مشخص است: «علیرغم وعده‌های دقیق درباره تحویل تانک، تنها چیزی که می‌بینیم فقط قطره‌ای رقت‌انگیز از آن‌ها است. تانک های آبرامز آمریکایی تا سال 2024 در اوکراین دیده نخواهند شد. تردید طولانی‌ مدت کلی غرب بر سر تدارکات نظامی کی‌یف به روسیه زمان می‌دهد تا با آغاز فصل بهار، نیروهای خود را صف آرایی مجدد کرده، دفاع‌ خود را تقویت کند و تهاجم را از سر بگیرد.»
این روزنامه هشدار داده که در آینده نزدیک، رهبران کشورهای غربی "پیامدهای بلاتکلیفی خود را خواهند دید" و اولین آنها سقوط کامل شهر آرتیموفسک (نام اوکراینی - باخموت) خواهد بود. 
چند روز قبل، سرهنگ داگلاس مک گرگور، مشاور سابق رئیس پنتاگون، از جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده خواست تا قبل از آنکه ارتش روسیه کی‌یف را اشغال کرده و به مرزهای لهستان برسد، برای دست یابی به توافق صلح با روسیه موافقت کند. این کارشناس نظامی یادآور شد که واشنگتن با تلاش برای وارد کردن آسیب هرچه بیشتر به روسیه، تنها به تضعیف ناتو دست یافت، به اعتبار خود آسیب رساند. ولی اکنون مجبور است اشتباه خود را بپذیرد و قبل از آنکه دیر شود، با  مسکو به توافق برسد.
پیش از آن، در اوایل فوریه، اسکات ریتر، افسر سابق اطلاعاتی تفنگداران دریایی ایالات متحده گفته بود که رهبری آمریکا شروع به درک این واقعیت کرده که اوکراین با یک شکست قریب‌الوقوع مواجه خواهد بود. به گفته وی، واشنگتن از هم اکنون در حال آماده سازی شرایط برای چنین سناریویی در داخل ایالات متحده است.
به نوبه خود، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ماه ژانویه وعده داد که پیروزی روسیه در درگیری نظامی در اوکراین اجتناب ناپذیر است. به گفته وی، این امر به لطف اتحاد و انسجام مردم روسیه، شجاعت و قهرمانی سربازان و عملکرد موثر مجموعه صنایع نظامی این کشور امکان پذیر خواهد بود. 
*****
در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سی صد و هشتاد و دوم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:
***
ترکیه تمدید توافق غلات را پیش بینی می کند
ترکیه ابراز اطمینان کرده است که توافقنامه صادرات غلات اوکراینی از طریق دریای سیاه تمدید خواهد شد. حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه گفت: روسیه و اوکراین رویکرد مثبتی در پیش گرفتند و "ما معتقدیم که این به یک نتیجه مثبت منجر خواهد شد."
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مسکو با این نظر مخالف است. وی گفت: مذاکراتی در این زمینه، به ویژه با مشارکت نمایندگان روسیه، تاکنون انجام نشده است . به گفته وی روسیه خواستار رفع محدودیت های صادراتی این کشور نیز شده است.
هدف از این توافق  این است که تضمین کند، علیرغم جنگ بین روسیه و اوکراین، غلات این دو کشور مهم صادراتی بتوانند به بازار جهانی برسد.  این توافق در 18  ماه مارس منقضی می شود.
درخواست اوکراین از آلمان برای آموزش خلبانان اوکراینی برای استفاده از جنگنده ها
دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین انتظار ندارد در آینده نزدیک هواپیماهای جنگنده به کشورش تحویل داده شود و با این حال از هم اکنون خواستار آموزش خلبانان اوکراینی  شده است.
وی در گفتگویی با نشریه "بیلد" آلمان اظهار داشت: لذا توجه شما را به این نکته جلب می کنیم که آموزش خلبانان اوکراینی بر روی جت های غربی باید از هم اکنون آغاز شود تا زمانی که تصمیم به تهیه هواپیما گرفته شد، زمان را از دست ندهیم.
کولبا از آلمان درخواست کرد که در آموزش خلبانان اوکراینی از کشورهای دیگر الگوبرداری کند و در این باره گفت: این پیام روشن تعهد سیاسی خواهد بود.
به گفته وزیر امور خارجه اوکراین، گسترش سریع تحویل مهمات توسط آلمان  مسئله بسیار فوری تری است.  به گفته وی کمبود مهمات مشکل شماره یک در مبارزه با اشغالگران روس است.
وی افزود: آلمان واقعاً می تواند در مورد مهمات کمک بیشتری کند از جمله  با مهمات توپخانه.
اوکراین می خواهد با وجود تلافات سنگین باخموت را حفظ کند
به گفته دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین،  این کشورعلیرغم خسارات سنگین، به دفاع قاطعانه از شهر باخموت ادامه خواهد داد. کول‌با در گفت‌وگو با نشریه بیلد آلمان در خصوص حفاظت از شهرهای دیگر منطقه توضیح می‌دهد: اگر از باخموت عقب‌نشینی کنید، چه تغییری می‌کند؟ روسیه باخموت را می‌گیرد و به حمله خود به شاسیو یار ادامه می‌دهد، به طوری که هر شهر بعدی پشت باخموت ممکن است به سرنوشت باخموت دچار شود.  وی افزود: اما هر چه ما  طولانی‌تر از باخموت دفاع کنیم احتمال اینکه شهرهای دیگر به سرنوشت مشابهی دچار نشوند بیشتر می‌شود.
پاپ فرانسیس پوتین را مردی بافرهنگ نامید
پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک جهان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را مردی با فرهنگ می داند. او این مطلب را شب گذشته، شنبه، در مصاحبه با La Nation بیان کرد. رئیس کلیسای کاتولیک یادآور شد که پوتین سه بار در مقام ریاست جمهوری با وی دیدار کرده. به گفته پاپ، زمانی که درباره ادبیات صحبت می شود، شما می توانید با پوتین در سطح بالایی گفتگو کردند. 
فرانسیس گفت: ولادیمیر پوتین کسی است که نه تنها به زبان روسی صحبت می کند، بلکه به خوبی آلمانی صحبت کرده و به زبان انگلیسی تسلط دارد و فردی کاملاً فرهنگی است. 
پاپ فرانسیس در این مصاحبه همچنین اعلام کرد که آماده سفر به کی‌یف است، البته به شرطی که بتواند به مسکو نیز سفر کند. پاپ ابراز امیدواری کرد که بتواند چنین اقدامی را انجام دهد و تلاش کند به ایجاد صلح بین دو کشور کمک کند. 
 روز شنبه، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا نیز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را یک جنگجوی بزرگ خواند. در طول یک مصاحبه، روزنامه نگار از مادورو خواست که اولین چیزی که با شنیدن برخی اسامی به ذهنش می رسد، را بگوید و او  در مورد برخی  شخصیت های سیاسی توضیحات مختصری نیز  بیان کرد. 
بمب افکن راهبردی آمریکایی B-52H در نزدیکی سن‌پترزبورگ مشاهده شد
با توجه به داده‌های اطلاعاتی سرویس اینترنت برای نظارت بر وضعیت پروازها FlighRadar24 ، روز شنبه یک فروند بمب افکن راهبردی آمریکایی از نوع B-52H Stratofortress با علامت تماس NOBLE61 بر فراز سواحل دریای بالتیک در حدود 200 کیلومتری از شهر سن پترزبورگ روسیه، یک مانور هوایی را تمرین کرده است.
طبق این اطلاعات، پس از انجام چند مانور هوایی بر فراز دریای بالتیک، B-52H نیروی هوایی ایالات متحده با سرعت چرخیده و به سمت آسمان کشورهای حوزه دریای بالتیک بازگشت. این هواپیمای موشک انداز استراتژیک آمریکایی پس از عبور از آسمان استونی، لتونی و لیتوانی وارد حریم هوایی لهستان شد.
به گزارش FlighRadar24، بمب افکن استراتژیک آمریکایی B-52H Stratofortress بامداد روز شنبه، 11 مارس از پایگاه هوایی مورون در خاک اسپانیا به پرواز درآمده بود.
روسیه برای نخستین بار جزو پنج شریک تجاری بزرگ هند شد
بر اساس اطلاعات وزارت تجارت و صنعت هند، روسیه برای اولین بار در تاریخ وارد 5 شریک تجاری بزرگ هند شد.
بر اساس این گزارش، در حالی که تحریمهای ضد روسی غرب دائما در حال افزایش است، حجم مبادلات تجاری بین روسیه و هند در ده ماهه سال مالی جاری که از ماه آوریل 2022 آغاز شده و در ماه مارس سال 2023 به پایان می رسد، به رکورد 39.8 میلیارد دلار رسیده است.  و در عین حال، هند به روسیه 2.5 میلیارد دلار کالا صادر کرده و 37.3 میلیارد دلار واردات داشت که از این میزان کسری تجاری آن به 34.8 میلیارد دلار رسید.
بدین ترتیب مسکو در سال جاری رتبه پنجم فهرست بزرگترین شرکای تجاری دهلی نو قرار گرفته است. این نخستین بار از اواخر دهه 1990 است که هند شروع به ثبت چنین آماری کرد. در سال مالی 2021-2022، روسیه در رتبه 25 قرار گرفت و بهترین نتیجه آن در سال مالی 1997-1998 بود که در جایگاه شانزدهم را به خود اختصاص داد.
همچنین از این تحلیل برمی‌آید که ایالات متحده با گردش مالی 108.4 میلیارد دلاری بزرگترین شریک تجاری هند در سال مالی جاری بوده، چین با 95.9 میلیارد دلار در رتبه دوم، امارات متحده عربی با 70.2 میلیارد دلار در رتبه سوم و عربستان سعودی با 44.3 میلیارد دلار در رتبه چهارم قرار دارد.
راهپیمایی ضد ناتو در اسپانیا
به گزارش خبرگزاری نووستی، شب گذشته، شنبه، بیش از 2 هزار نفر در  راهپیمایی سازمان دهی شده از سوی سازمان "نه گفتن به ناتو" در حمایت از روسیه به خیابان های شهر بیلبائوی اسپانیا شرکت کردند. 
در بیانیه منتشره از سوی سازمان دهندگان این راهپیمایی آمده است: روسیه از سال 2014 برای صلح تلاش کرده، اما کشورهای غربی با فریبکاری و بی توجهی به پیشنهادات امنیتی مسکو، راه دیگری برای روسیه جز اقدام نظامی برای دفاع از خود باقی نگذاشتند. به همین دلیل، ما همبستگی خود را با مسکو اعلام می کنیم.
معترضان مواضع خود را علیه استراتژی ناتو، حمایت نظامی از کی‌یف و افزایش بودجه نظامی کشورهای اروپایی اعلام کرده و خواستار تخصیص مجدد این منابع به نیازهای مبرم دیگری شدند.
در پایان شرکت کنندگان در این اقدام، بطور نمادین پرچم های روسیه و همچنین دو جمهوری دونتسک و لوهانسک را بر ساختمان شهرداری در مرکز شهر آویزان کردند.
معترضان در پراگ تلاش کردند پرچم اوکراین را در مرکز پایتخت بردارند
نشریه ایدنس - Idnes شب گذشته گزارش داد که شرکت کنندگان در تظاهرات ضددولتی روز شنبه در خیابان‌های مرکزی پراگ تلاش کردند پرچم اوکراین را از ساختمان موزه ملی این کشور بیرون بکشند. در جریان این اعتراضات، ماموران اجرای قانون 18 نفر از معترضان را بازداشت کردند و گزارش شد که دو افسر پلیس زخمی شدند.
وضاع در میدان اصلی پایتخت زمانی رو به وخامت گذاشت که معترضان سعی کردند به ساختمان موزه وارد شوند تا پرچم اوکراین را از بالای ساختمان پایین آورند. همزمان، مردم معترض شعار «استعفای دولت»  و "ما پرچم چک را می خواهیم!"سر دادند.
روز  گذشته گزارش شد که حدود 10 هزار نفر در یک تظاهرات ضددولتی در پراگ شرکت کردند. تظاهرکنندگان از دولت چک خواستند تا از افزایش قیمت‌ها و تورم جلوگیری کند و خواستار راه حل مسالمت آمیز برای پایان درگیری در اوکراین و پایان دادن به انتقال تسلیحات از جمهوری چک به کی‌یف شدند.
آمریکا جدیدترین زیردریایی‌های هسته‌ای روسیه را تهدیدی جدی می‌داند
"مایکل پترسون" پروفسور کالج نیروی دریایی آمریکا ابراز عقیده کرد که  جدیدترین زیردریایی زیردریایی‌های هسته‌ای روسیه تهدیدی جدی برای ایالات متحده است. وی در مصاحبه با مجله نیوزویک گفت: «چین در مقایسه با ایالات متحده، نیروی دریایی بزرگتر و حتی آمادگی رزمی بیشتری در سطح دریا دارد. ولی از  لحاظ جنگ زیرسطح آب، روسیه چالشی حیاتی برای نیروی دریایی ایالات متحده است.»
به گفته این پروفسور، اخیراً جدیدترین زیردریایی‌های هسته‌ای روسی از جمله "سه‌وردوینسک" در سواحل ایالات متحده و کشورهای اروپایی مورد توجه قرار گرفته و این امر نمی تواند باعث نگرانی نشود.
دانمارک نخستین تانک لئوپارد-1 را در اوایل ماه مه به اوکراین تحویل خواهد داد
به گفته ترولز لوند پولسن، وزیر دفاع دانمارک، اولین تانک لئوپارد-1 از 100 دستگاه تانک وعده داده شده توسط دانمارک، هلند و آلمان در اوایل ماه مه (اواسط فروردین ماه ) به اوکراین خواهد رسید.
به گفته وی، تحویل تانک‌های لئوپارد 1 نزدیک به پاییز به پایان خواهد رسید. در این مدت کشورها قصد دارند از 80 تا 90 دستگاه تانک از این مدل را به اوکراین منتقل کنند.
به گزارش وب سایت وزارت دفاع دانمارک، دانمارک، هلند و آلمان در اوایل ماه فوریه پروژه تعمیر تانک‌های لئوپارد 1A5 را به منظور انتقال رایگان آنها برای رفع نیازهای نیروهای مسلح اوکراین آغاز کردند. اولین هدف فرعی این توافق، تامین  دو گردان تانک برای ارتش اوکراین در اسرع وقت با انتقال حدود 80 دستگاه از آنها بود. انتظار می رود اولین تانک‌ها برای آموزش نظامیان اوکراینی مورد استفاده قرار گیرد.
در ابتدا، ائتلاف برای تامین تانک‌های لئوپارد- 2 به اوکراین شامل هشت کشور آلمان، دانمارک، اسپانیا، کانادا، هلند، نروژ، لهستان و پرتغال بود. بعداً هلند و دانمارک اعلام کردند که لئوپارد-1  را به جای Leopard 2 عرضه خواهند کرد. بریتانیا و ایالات متحده قصد دارند تانک‌های چلنجر و آبرامز را ارسال کنند. طبق گزارش تایمز، تا ماه آوریل 2023، تنها 50 تانک غربی از 320 تانک وعده داده شده ممکن است به طرف اوکراین تحویل داده شود.
رئیس جمهور فنلاند با انتقال هواپیماهای جنگنده به اوکراین موافق نیست
سائولی نینیستو، رهبر فنلاند در مصاحبه ای ابراز اطمینان کرد که ابتکارعمل سانا مارین، نخست وزیر فنلاند برای انتقال جت های جنگنده از کار افتاده هورنت به اوکراین با کسی مورد بررسی قرار نگرفته است. رئیس جمهور فنلاند تاکید کرد: این موضوع با هیچکس مورد بحث قرار نگرفته است.
پیش از این، مارین در جریان سفر خود به کی‌یف اعلام کرد که در حال بررسی ارائه هواپیماهای جنگنده به اوکراین همراه با سایر متحدان است. صحبت بر سر جنگنده بمب افکن آمریکایی مک دانل داگلاس F/A-18 Hornet است. 
در عین حال مقامات فنلاند کمک مالی جدیدی برای اوکراین به مبلغ 29 میلیون یورو  اختصاص داده اند که از این مبلغ 15 میلیون یورو به کمک های بشردوستانه و 14 میلیون یورو دیگر به همکاری در زمینه توسعه این کشور اختصاص خواهد یافت.
در پارلمان اروپا ناتو را به تحریک درگیری بین روسیه و اوکراین متهم کردند
میک والاس، نماینده ایرلند در پارلمان اروپا به این واقعیت اعتراف کرد که این اقدامات تحریک آمیز کشورهای عضو ناتو بود که زمینه را برای آغاز درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین فراهم کرد. 
این نماینده پارلمان اروپا روز شنبه، در توییتر خود نوشت: "بخش زیادی از متن بیانیه همکاری اتحادیه اروپا و ناتو در تضاد با واقعیت است. ناتو به دنبال ارتقای صلح و امنیت نیست: گسترش ناتو، مداخله و اقدامات تحریک آمیز ناتو در اوکراین پایه‌های اصلی این جنگ را ایجاد کرد، هرچند اتحادیه اروپا این موضوع را رد می‌کند. آیا ناتو تا به حال برای صلح تلاش کرده است؟" 
 کهنه سرباز آمریکایی: غرب در تلاش است از صلح بین اوکراین و روسیه جلوگیری کند
"نوکتیس دری‌ون"، یک کهنه سرباز نیروهای مسلح ایالات متحده پس از تماشای ویدئویی درباره شبه جزیره کریمه، اوکراین را به صلح با روسیه دعوت کرد. وی روز شنبه در حساب توییتر خود در این باره نوشت: «اگر غرب نبود، اوکراین و روسیه می توانستند در هماهنگی و صلح در کنار یکدیگر زندگی کنند. جدای از جزئیات جزئی، به نظر می رسد برقراری صلح بین دو کشور بسیار آسان باشد. چند بار روسیه تلاش کرد تا به صلح برسد، اما زبان شیطانی چیز دیگری را در گوش مقامات اوکراین زمزمه می‌کند.»
وی یادآور شد که رهبران کشورهای غربی هر کاری انجام داده و می دهند تا کی‌یف با شروط روسیه برای حل و فصل مناقشه موافقت نکند. این کهنه سرباز ارتش آمریکا نوشت: «چه آسان می توان به سادگی به این واقعیات اعتراف کرد که کریمه متعلق به روسیه است، مردم دونباس سزاوار بی طرف بودن و انتخاب راه خود برای زندگی و گویش به زبان مادری خود هستند و اوکراین نباید به ناتو بپیوندد».
وی همچنین تاکید کرد که درگیری نظامی در اوکراین به طور کامل توسط اقدامات غرب تحریک شده است. دری‌ون نوشت: «بعد از شکست توافقات مینسک به لطف فریبکاری کشورهای غربی، روسیه متوجه شد که باید نه تنها از کریمه و منطقه دونباس، بلکه از موجودیت خویش در برابر اوکراین که در عمل توسط غرب تصرف شده، دفاع کند. اوکراین با به قدرت رسیدن ولادیمیر زلنسکی و دریافت بیش از 250 میلیارد دلار کمک و تدارکات کی‌یف "روح خود را به غرب فروخت".»
این کهنه سرباز آمریکایی در پایان یادآور شد که واشنگتن و متحدانش اکنون دریافته اند که نمی توانند روسیه را شکست بدهند، اما آنقدر کارهای زیادی انجام داده اند که دیگر قادر به عقب نشینی نیستند و باید به همین راه ادامه دهند. وی افزود: "سیاستمداران غربی اکنون درک می کنند که اوکراین در هر صورت سقوط خواهد کرد، اما هدف غرب شکست روسیه در اوکراین نیست، بلکه تضعیف و فرسودگی توان نظامی این کشور تا جای ممکن، قبل از شروع یک رویارویی جهانی است."
 
کد مطلب: 449652