تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۵
 
سوءاستفاده اصلاح طلبان از عفو گسترده رهبر انقلاب و تطهیر جاسوس‌ها

استقبال «صدای آمریکا» از اظهارات کرباسچی

Share/Save/Bookmark
استقبال «صدای آمریکا» از اظهارات کرباسچی
 
سؤال این است: چرا یک روزنامه داخلی اینچنین برای آزادی این شبکه جاسوسی از جمله شخصی همچون مراد موشه طاهباز به آب و آتش زده و بیقراری می‌کند؟!
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: وب سایت «صدای آمریکا»- ارگان رسانه‌ای فارسی زبان دولت آمریکا- در مطلبی با استقبال از اظهارات کرباسچی نوشت: «غلامحسین کرباسچی در واکنش به اظهارات حسین امیرعبداللهیان که گفته بود هیچ روزنامه‌نگار یا خبرنگاری در جریان اعتراضات سراسری بازداشت نشده است گفت شاید او در جریان امور نیست. غلامحسین کرباسچی، مدیرمسئول روزنامه هم‌میهن، روز یک‌شنبه ۲۳ بهمن در گفت وگو با "رویداد ۲۴" با بیان این که "مسئولان جمهوری اسلامی نباید به نحوی سخن بگویند که حمل بر خلاف‌گویی شود"، تأکید کرد: "شاید آقای امیرعبداللهیان به دلیل مشغله کاری چندان در جریان امور نیست."به گفته شهردار اسبق تهران،"اگر قرار باشد هر مسئولی سخنان غیرواقعی از شرایط کشور مطرح کند، در هر زمینه‌ای که باشد، چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور، هیچ اعتباری ندارد" و "ضرر این رویه برای کشور کمتر از ایران‌هراسی نیست."او اضافه کرد: "مسئله بازداشت خبرنگاران موضوع مخفی نبوده که کسی در جریان آن نباشد و بی‌اطلاعی از این مباحث هم عجیب است."مدیرمسئول روزنامه هم‌میهن، با اشاره به بازداشت ده‌ها خبرنگار در چند ماه گذشته، افزود: "ممکن است آقای وزیر این خبرنگاران را خبرنگاران محقی نمی‌داند یا مثلاً فکر می‌کند که این‌ها جرائم دیگری دارند و اطلاعاتی دارند که ما نداریم.» 
متاسفانه برخی فعالین اصلاح طلب اصرار دارند که با مغلطه، صورت مسئله را پاک کنند. چندی پیش سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد که هیچ خبرنگاری به خاطر شغلش در زندان نیست. پیش از این در بخشی از بیانیه مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه آمده بود: «"الف. م"(الهه محمدی- خبرنگار روزنامه هم میهن به مدیریت کرباسچی) با استفاده از پوشش خبرنگاری با حضور فوری در شهرستان سقز، به تحریک اطرافیان مرحومه مهسا امینی، کارگردانی برخی صحنه‌ها و انعکاس اخبار و تصاویر جهت‌دار از مراسم تشییع، تدفین و تجمعاتِ شکل‌گرفته در آن شهر به ایفای مأموریت پرداخت. این فرد آموزش‌دیده دوره‌های رژیم مافیایی آمریکا در کشورهای خارجی است.»

 
آقای کرباسچی بهتر است بجای این قبیل فضاسازی‌ها که باب میل رسانه‌هایی از جمله صدای آمریکا و بی بی سی و منوتو است، به این سؤال پاسخ دهد که چگونه در مجموعه تحت مدیریت وی، شخصی در پوشش خبرنگار در دوره‌های آموزشی سازمان جاسوسی آمریکا شرکت کرده بوده است و چرا وی همچنان از اقدامات چنین فردی حمایت می‌کند؟!
 
سوءاستفاده اصلاح طلبان از حکم عفو رهبری و تطهیر جاسوس‌ها
در روزهای گذشته و همزمان با سالروز پیروزی انقلاب، در پی پیشنهاد رئیس‌قوه قضائیه به رهبر معظم انقلاب مبنی بر موافقت با عفو و تخفیف مجازات جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان حوادث اخیر و همچنین محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب و سازمان قضایی نیروهای مسلح، رهبر انقلاب اسلامی با این پیشنهاد موافقت کردند.

 
در اعلام شرایط عفو و تخفیف مجازات محکومان و از جمله متهمان و محکومان حوادث اخیر آمده است: عدم ارتکاب جاسوسی به نفع اجانب، عدم ارتباط مستقیم با عوامل سرویس‌های اطلاعاتی خارجی، عدم ارتکاب قتل و جرح عمدی، عدم ارتکاب تخریب و احراق تاسیسات دولتی و نظامی و عمومی، و نداشتن شاکی یا مدعی خصوصی.

 
با اینحال روزنامه اعتماد با اشاره به عفو محکومان در هفته‌های گذشته در گزارشی گلایه آمیز تحت عنوان «بخششی برای محیط زیست» نوشت: «خبر مسرت‌بخش عفو بخشی از زندانیان اعتراضات اخیر و همچنین برخی محکومان پرونده‌های سال‌های گذشته موجی از خوشحالی را در جامعه ایجاد کرد... با این وجود هیچ خبری از عفو یا آزادی زندانیان پرونده جنجالی فعالان محیط زیست به گوش نمی‌رسد. این پرونده که به گواه مسوولان قضایی، یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های دادگاه انقلاب اسلامی در دو دهه اخیر بوده است، هشت محکوم و یک متوفی داشت. خبر درگذشت دکتر کاووس سید امامی در زندان و درست در بیست‌ویکم بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در حالی منتشر شد که تا آن زمان از بازداشت فعالان محیط زیست هیچ خبری منتشر نشده بود.» 
این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «حالا با توجه به عفو گسترده زندانیان و همچنین فراهم بودن شرایط قانونی برای آزادی این فعالان محیط زیست، به نظر می‌رسد می‌توان این پرونده را با آزادی مشروط یا عفو متهمان آن برای همیشه بست.»
ادعای این رسانه اصلاح طلب در حالی است که در بهمن و اسفند ۱۳۹۶، خبر بازداشت شبکه جاسوسی در پوشش فعالیت محیط زیستی منتشر شد. در این میان کاووس سید امامی که به جرم جاسوسی تحت بازجویی بود، در زندان خودکشی کرد. یکی دیگر از بازداشتی‌های این پرونده، مراد موشه طاهباز جاسوس چند تابعیتی که سرپل شبکه ارتباطی میان سرویس جاسوسی آمریکا – اسراییل – انگلیس با شبکه در ایران بود.
مراد موشه طاهباز، تاجر و میلیاردر یهودی و متخصص طراحی و ساخت کازینو و قمارخانه است. وی دارای تابعیت سه گانه ایرانی - بریتانیایی و آمریکایی است که به سرزمین‌های اشغالی نیز رفت و آمد داشته و مجری چند پروژه و مجتمع تفریحی در فلسطین اشغالی نیز بوده است. طاهباز سرپل امنیتی در پوشش فعالیت‌های محیط‌زیستی و به‌عنوان یکی از اعضای هیئت‌مدیره و بنیان‌گذار میراث پارسیان وارد ایران شده و اقدامات جاسوسی نامبرده تا جایی پیش رفت که صدماتی در حوزه هسته‌ای - نظامی به کشور وارد کرد.
کارشناسان معتقدند که شناسایی و ضربه به این شبکه، یکی از بزرگرترین عملیات‌های ضد جاسوسی از ابتدای انقلاب تا به حال بوده است. لازم به ذکر است که در سالهای اخیر آمریکا، انگلیس و اسرائیل برای آزادی طاهباز به شدت در تقلا بوده و این به این دلیل است که وی جایگاه ویژه‌ای در میان افسران امنیتی سرویس‌های جاسوسی غربی-عبری دارد.
حال سؤال اینجاست که چرا یک روزنامه داخلی اینچنین برای آزادی این شبکه و از جمله شخصی همچون مراد موشه طاهباز به آب و آتش زده و بیقراری می‌کند؟!
کد مطلب: 449301