تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۰
 

بومی‌سازی ابزارهای افزایش ظرفیت تولید نفت توسط شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی

Share/Save/Bookmark
بومی‌سازی ابزارهای افزایش ظرفیت تولید نفت توسط شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی
 
مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: با بومی‌سازی ابزارهای افزایش ظرفیت تولید نفت در شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، امکان رشد 1.5 برابری ظرفیت تولید نفت و گاز با تجهیزات و دستگاه‌های تولید داخل فراهم شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:سیدجعفر حجازی‌ در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به دیدار اخیر کارآفرینان، صنعتگران و تولیدکنندگان با مقام معظم رهبری، اظهار داشت: اینجانب نیز به عنوان یکی از فعالان صنعت، در این مراسم حضور و توفیق داشتم در محضر رهبر انقلاب گزارشی ارائه کنم.
مدیرعامل شرکت توسعه نفت و گاز پرشیا افزود: حیطه اصلی فعالیت شرکت ما، اکتشاف و تولید نفت و گاز و توسعه میادین نفتی است، فعالیت ما براساس قانون تجارت و به شکل بخش خصوصی تعریف شده است، در حال حاضر 19 شرکت در زمینه اکتشاف و تولید توسط وزارت نفت در سال جاری رتبه‌بندی جدید شده است.
وی ادامه داد:‌‌ ظرفیت‌سازی مناسبی در سال 95 برای شرکت‌های اکتشاف و تولید نفت انجام شد و برای اولین‌بار این شرکت‌ها تأسیس شدند که از مجموع شرکت‌های فعال در حوزه توسعه میادین نفتی هستند، در آن زمان ارزیابی‌هایی صورت گرفت و حدود 13 تا 14 شرکت ارزیابی شد‌ و بار دوم در سال 1401 ارزیابی صورت گرفت و 19 شرکت در این ارزیابی شناخته شدند، اما  نکته این است که در این ارزیابی علاوه بر اینکه ارزیابی صورت گرفت، رتبه‌بندی از یک تا 3 نیز به این شرکت‌های پیمانکاری داده شد.
حجازی گفت:‌ در حال حاضر ظرفیت تولید نفت و گاز در کشور ما روزانه 3.8 میلیون بشکه است اما این ظرفیت می‌تواند با تمهیدات و تجهیزات جدید با افزایش 1.5 برابری به 6 میلیون بشکه در روز ارتقا یابد.
وی عنوان کرد:‌ ارتقای ظرفیت به سه روش دانش فنی و فناوری انجام می‌شود که روش اول ساخت و نصب پمپ‌های فرازآوری مصنوعی موصوف به ESP است، ‌روش کار اینگونه است این پمپ‌ها در داخل چاه‌های نفت در میادین کم بازده که به دلیل از دست دادن گاز دچار افت فشار شده‌اند، به کار گرفته می‌شود و اولین‌بار این دستگاه‌ها در کارخانه شرکت ما در داخل ایران که در شهریور 1401 در اهواز افتتاح شد، به مرحله تولید رسید؛ پیش از این‌ تجهیزات لازم برای این کار همه از خارج‌ وارد می‌شد، اما چون تحریم بودیم با محدودیت‌های فراوان و واسطه با 2.5 برابر قیمت وارد می‌شد، اما اکنون تکنولوژی ساخت پمپ‌های فراز‌آوری مصنوعی داخلی‌سازی شده است و به همان نسبت 2.5 برابر از مشابه خارجی ارزان‌تر است،‌ ما می‌توانیم به اندازه همه چاه‌های کم‌بازده در داخل کشور این پمپ‌ها را بسازیم و با به کارگیری این تجهیزات روزانه 870 هزار بشکه ظرفیت تولید نفت را افزایش دهیم.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پرشیا‌ اظهار داشت: تکنولوژی دوم در صنعت نفت این است که در برخی از چاه‌ها به وسیله شکاف هیدرولیکی سنگ مخزن می‌توانیم تولید را اضافه کنیم. این تکنولوژی در اختیار برخی کشورهای خاص بود، اما ما توانستیم با یک شرکت داخلی و یک شریک خارجی به این فناوری دسترسی پیدا کنیم و اگر بتوانیم سالانه‌ شکاف هیدرولیکی در چاه‌های نفت انجام دهیم، حداقل 850 هزار بشکه به ظرفیت روزانه تولید نفت اضافه می‌شود و این فناوری در چاه‌های خاص به کار گرفته می‌شود و در همه چاه‌ها کاربرد ندارد.
حجازی روش سوم افزایش ظرفیت تولید نفت را این گونه عنوان کرد که توسعه میادین نفتی به روشی که الان انجام می‌شود ، اگر بتوانیم توسعه میادین را سرعت دهیم و میادین نفت و گاز زودتر در مدار توسعه قرار گیرند در یک زمان منطقی 5 تا 7 ساله می‌توانیم ظرفیت تولید نفت و گاز را از 3.8 میلیون بشکه به 6 میلیون بشکه در روز برسانیم. 
وی افزود: 19 شرکت اکتشاف و تولید طبق ارزیابی وزارت نفت می‌توانند سرجمع 94 میلیارد دلار پروژه در هر دوره زمانی که معمولاً بین 5 تا 10 سال تعریف می‌شود را اجرا کنند. مثلاً یک شرکتی که در رتبه یک قرار دارد تا یک حدی می‌تواند پروژه بگیرد و مجموع این 19 شرکت می‌توانند تا 94 میلیارد دلار پروژه به دست بگیرند.
حجازی تصریح کرد: در حال حاضر ارزش پروژه‌های در دست انجام صنعت نفت و گاز در کشور 20 میلیارد دلار است که با به کارگیری فناوری‌های یاد شده، این رقم می‌تواند با افزایش حدود 5 برابری به 94 میلیارد دلار برسد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پرشیا‌ ادامه داد: شرکت دانش‌بنیان ما قرارداد هیدروفرک یا شکاف هیدرولیکی در چاه‌ها را امضا کرده و پیشگام اجرای دانش فنی در این زمینه است، ما خودمان این کارخانه را در داخل کشور احداث کرده‌ایم. بنابراین شرکت‌هایی که در زمینه اکتشاف و تولید فعالیت می‌کنند می‌توانند به توان فنی ما اعتماد کنند و پمپ‌های مورد نیاز خود را از داخل تأمین کنند، اگر هم این پمپ‌ها نیاز به تعمیرات پیدا کند تعمیرات در داخل کشور قابل انجام است.
وی افزود: اگر فناوری‌های توسعه و اکتشاف نفت را در کشور به کار گیریم دیگر نیازی به حضور شرکت‌های نفتی خارجی مانند شل و توتال نمی‌بینیم، چون این تجهیزات دارای استانداردهای بین‌المللی است و اتفاقاً از تجهیزاتی که از کشورهای چین و جاهای دیگر وارد می‌شود استاندارد بالاتری دارند.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پرشیا گفت: زمانی که پمپ‌ها در کشور ساخته می‌شود و در داخل چاه نفت قرار می‌گیرند معمولاً یک دوره ضمانت 18 تا 24 ماهه دارند که بعد از این دوره نیاز به تعمیرات پیدا می کند که ما می‌توانیم در داخل کشور این تعمیرات را با هزینه بسیار کم انجام دهیم در حالیکه قبلاً شرکت‌ها مجبور می‌شدند این پمپ ها را با هزینه گزاف به خارج از کشور برای تعمیر منتقل کنند و یا اینکه پمپ‌ها به صورت یکبار مصرف دور انداخته می‌شدند.
کد مطلب: 449175