تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۹
 

تولید نرم‌افزار بومی تشخیص دانه‌بندی سنگ‌های معدنی

Share/Save/Bookmark
تولید نرم‌افزار بومی تشخیص دانه‌بندی سنگ‌های معدنی
 
یک نرم‌افزار تحت شبکه برای تشخیص دانه‌بندی سنگ‌های معدنی در کم‌ترین زمان ممکن و با دقت بالا در کشور طراحی و تولید شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: خردشدگی مطلوب و مناسب، فاکتوری مهم در موفقیت یک عملیات انفجاری است و می‌تواند هزینه کلی تولید یک معدن را به حداقل ممکن برساند. امروزه آنالیز تصویری به دلیل صرف زمان و هزینه عملیاتی کم، مرسوم‌ترین روش برای ارزیابی خردایش و تعیین الگوهای آتشباری بهینه است.
کارهای متعددی در نقاط مختلف به منظور تعیین دانه بندی توده سنگ خردشده با استفاده از نرم‌افزارهای آنالیز تصویری، انجام شده است، اما به دلیل هزینه‌های سنگین و غیر عملیاتی بودن فرایند آنالیز سرندی، در اکثر موارد نتایج حاصل از این نرم افزارها بدون بررسی و اعتبارسنجی، مورد استفاده قرار گرفته است.
اما «نرم‌افزار تشخیص دانه‌بندی سنگ‌های معدنی» که توسط شرکت دانش‌بنیان فناوران هوشمند سمنگان و با حمایت گروه توسعه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان طراحی و تولید شده است؛ یک نرم افزار تحت شبکه است که بر اساس روش‌های پردازش تصویر، شبکه عصبی و هوش مصنوعی الگوریتمی ارائه می‌کند که با تکیه بر روش‌های نوین، در کمترین زمان ممکن و به نحو بهینه اندازه قطعات یا دانه‌بندی سنگ خردشدنی ناشی از انفجار را در معادن تعیین و داده‌های آماری مرتبط را ارائه می‌کند.
از جمله ویژگی‌های بارز این نرم‌افزار می‌توان به عدم استفاده از روش‌های موجود برای تصویربرداری از قبیل گذاشتن توپ رنگی و گرفتن تصویر عمودی، افزایش راندمان استفاده از نرم‌افزار، بومی‌سازی نرم‌افزار تشخیص دانه‌بندی سنگ‌های معدنی و قابلیت پشتیبانی و شخصی‌سازی طبق خواسته کارفرما در معادن مختلف اشاره کرد.
 
کد مطلب: 449121