تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۹
 

هشدار عضو کنگره آمریکا درباره از دست رفتن جایگاه جهانی دلار

Share/Save/Bookmark
هشدار عضو کنگره آمریکا درباره از دست رفتن جایگاه جهانی دلار
 
یکی از نمایندگان کنگره آمریکا هشدار داد که ممکن است دلار آمریکا جایگاه رایج جهانی خود را از دست بدهد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «مارجوری تیلور» نماینده ایالت جورجیا در کنگره آمریکا هشدار داد که ممکن است دلار آمریکا جایگاه رایج جهانی خود را از دست بدهد.
وی اظهار کرد با وجود تحریم‌های سنگین واشنگتن علیه روسیه، این کشور به جهان نشان داده است که می‌تواند بدون استفاده از دلار آمریکا و دوستی با ایالات متحده، امور خود را پیش ببرد.
خانم تیلور در حساب توئیتری خود نوشت: دو سال قبل، ما در دوران صلح جهانی زندگی می‌کردیم، امروز، ما در آستانه جنگ جهانی هستیم، و قربانیان بی‌گناه مردمان هر کشوری هستند که برای دولتمردان خود مالیات می‌دهند. جنگ نیابتی آمریکا با روسیه در اوکراین به‌عنوان کشوری که عضو ناتو نیست، چین را بیشتر از همه منتفع می‌کند.
وی افزود: این جنگ منابع نظامی ما را تحلیل می‌برد و باعث افزایش تورم می‌شود و به تجارت جهانی آسیب می‌زند و مردم آمریکا از آن حمایت نمی‌کنند.
تیلور تأکید کرد: این جنگ می‌تواند باعث شود دلار آمریکا دیگر واحد پول جهانی نباشد و این به‌دلیل غرور و نبرد ما برای حفظ دموکراسی در کشوری است که عضو ناتو نیست. تحریم‌های سنگین علیه روسیه این موضوع را به جهان نشان داد که آنها می‌توانند بدون دلار آمریکا و دوستی با ما، امور تجاری خود را انجام دهند.
در همین حال دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا اظهار کرد جو بایدن جهان را تا آستانه جنگ جهانی سوم پیش برده است.
وی افزود: ما در مرز جنگ جهانی سوم هستیم و جو بایدن ما را به‌سمت این جنگ پیش برده است، جنگی که هیچ کس درباره آن نمی‌داند.
ترامپ تصریح کرد: من اگر بار دیگر به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شوم، صلح را با قدرت برمی‌گردانم، طوری که هرگز پیش از آن اتفاق نیفتاده است
.
ترامپ که یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 است دو روز پیش در شبکه اجتماعی خودش تروث‌سوشیال نوشت: «اول تانک عرضه می‌شود و بعد سلاح‌های هسته‌ای، همین الآن به این جنگ دیوانه‌وار خاتمه دهید، این کار بسیار آسانی است
او در یک مطلب دیگر مدعی شد که با 24 ساعت مذاکره می‌تواند این جنگ را به پایان برساند. او نوشت: «اگر من رئیس‌جمهور بودم جنگ روسیه / اوکراین هرگز اتفاق نمی‌افتاد اما حتی همین حالا هم اگر رئیس‌جمهور باشم می‌توانم ظرف 24 ساعت با مذاکره این جنگ وحشتناک را که با سرعت فزاینده‌ای در حال تشدید است به پایان برسانم
در همین حال، فایننشال تایمز به نقل از مقامات برزیل و آرژانتین اعلام کرد که این دوکشور به‌منظور کاهش اتکا به دلار آمریکا قصد دارند یک واحد پول مشترک ایجاد کنند.
سرجیو ماسا، وزیر اقتصاد آرژانتین گفت: سایر کشورهای آمریکای لاتین برای پیوستن به این پروژه ارز مشترک دعوت خواهند شد. برزیل پیشنهاد می‌کند که ارز جدید را «سور» بنامند که به‌معنای «جنوب» است.
انتظار می‌رود این ارز جدید، تجارت منطقه‌ای را تقویت و به کاهش اتکای کشورها به دلار آمریکا کمک کند.
پیشتر نیز لارنس مک‌دونالد، مدیر پیشین بانک آمریکایی برادران لیمن Lehman Brothers در گفتگو با ​​خبرگزاری اسپوتنیک پیش‌بینی کرد که دلار آمریکا ممکن است جایگاه خود را به‌عنوان ارز ذخیره اصلی جهان از دست بدهد.
این بانکدار سابق در ادامه گفت: (اعمال) تحریم‌ها علیه روسیه که در جنگ است، باشد، مشکلی ندارد. (اما) از نظر ایالات متحده، مشکل این است که شما با کارت تحریم به 10 کشور مختلف ضربه زده‌اید، بنابراین این کشورها را مجبور می‌کنید تا یک بلوک علیه شما تشکیل دهند، این چیزی است که در حال اتفاق است.
چندی قبل نیز بانک مرکزی اندونزی به‌عنوان میزبان گروه 20 مخالف استفاده از دلار آمریکا در معاملات صادرات و واردات است و خواستار استفاده از ارزهای محلی در پرداخت‌های بین‌المللی برای کاهش وابستگی به دلار شد.
مسکو بارها هشدار داده است که سیاست تحریمی واشنگتن اعتماد به دلار را تضعیف می‌کند.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت: ایالات متحده با استفاده از سلاح، پول خود را «بی‌اعتبار» کرده است.
به‌گفته وی، سلطنت طولانی دلار به‌عنوان ارز ذخیره جهانی در خطر است.

 
کد مطلب: 449117