ساندی تایمز: برگزاری جشن‌ در عربستان آزاد؛ ولی انتقاد از حاکمیت ممنوع است!

12 بهمن 1401 ساعت 13:47

یک روزنامه انگلیسی در گزارشی در خصوص استانداردهای دوگانه محمد بن سلمان در مورد تغییرات اجتماعی در عربستان نوشت که برگزاری جشن‌ها و مراسم‌ها در این کشور مجاز است؛ اما هرگونه انتقاد و آزادی بیان با مجازات رو به رو خواهد شد.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: روزنامه انگلیسی  ساندی « تایمز» گزارشی از استانداردهای دوگانه « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نوشت که در عربستان سعودی برگزاری جشنواره‌ها و مهمانی‌ها مجاز؛ اما هرگونه انتقاد و آزادی بیان ممنوع است.  
 این روزنامه انگلیسی با  اشاره به تغییرات اجتماعی اعمال شده توسط محمد بن سلمان در جامعه عربستان نوشت که اینجا عربستان سعودی جدید است جایی که تغییرات اجتماعی جدیدی به وجود آمده است و مهمانی‌ها و جشن‌های مختلطی برگزار می‌شود. برخی جوانان مشروبات الکلی مصرف می‌کنند.این اقدامات در کشوری صورت می‌گیرد که 5 سال گذشته موسیقی در این کشور به دلایل اسلامی جایز نبود.
 در ادامه این گزارش آمده است: نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر همچنان در عربستان سعودی ممنوع است، اما، مانند هر جای دیگر در جهان، راه‌هایی برای یافتن آنها در این کشور وجود دارد ، به نظر می‌رسد که این کار اکنون آسان‌تر شده است.
این روزنامه انگلیسی نوشت: اما این تغییرات اجتماعی تنها یه روی سکه است، تشدید سرکوب‌گری در عربستان بیش از هر زمان دیگری است.سال گذشته، «ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان، محمد بن سلمان را  به عنوان نخست‌وزیر منصوب کرد تا اقتدار  وی را در این کشور رسمی کند. پیش از این ولیعهد سعودی  با سرکوب صداهای مخالفان و معارضان، تاجران، نهادهای دولتی و شاهزادگان تلاش می‌کرد تا اقتدار  خود را در این کشور حفظ کند و بسیاری از آن‌ها را ممنوع السفر کرد و برخی نیز مجبور به  پرداخت مبالغ هنگفتی به دولت سعودی شدند.
ساندی تایمز در ادامه افزود: اگر چه آزادی بیان در عربستان سعودی همیشه محدود بوده است؛ اما در دوره بن سلمان به طرز چشمگیری محدودتر شد.صندوق دارایی دولتی در عربستان سعودی اکنون دارای سهام بزرگی در توییتر است که این شبکه اجتماعی حدود 14 میلیون کاربر در این کشور دارد. بدین ترتیب آل سعود می‌تواند هرکسی را که از اصلاحات و سیاست‌های محمد بن سلمان انتقاد کرد، بازداشت کند، حتی اگر شخص توئیتی در دفاع از حقوق بشر یا در دفاع از باداشت‌شدگان منتشر کند.
بر اساس گزارش روزنامه مذکور، لغو ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان همراه با بازداشت بسیاری از فعالان زن بود که سال‌ها برای گرفتن این حق تلاش کرده بودند. این فعالان در زندان‌ها مورد آزار و اذیت جنسی، ضزب و شتم و شوک الکتریکی قرار گرفتند. برخی نیز همچنان در بازداشت خانگی به سر می‌برند.
 روزنامه  ساندی تایمز نوشت: این درحالی است که دادگاه سعودی در آگوست گذشته حکم 34 سال حبس علیه « سلمی الشهاب»  فعال و دانشجوی دکترا در دانشگاه لیدز به دلیل انتشار توئیتی در حمایت از بازداشت‌شدگان صادر کرد. داستان سلمی الشهاب  موضوعی جدید نیست؛چراکه بسیاری از فعالان در عربستان سعودی به صورت اجباری  ناپدید می شوند، یا به زندان‌ها منتقل می‌شوند. از جمله این افراد « سعد ابراهیم الماضی» شهروند آمریکایی-سعودی 72 ساله که در سال 2021 هنگام سفر به عربستان به اتهامات متعددی از جمله « تروریسم» و « تلاش برای بی ثبات کردن امنیت عربستان»  بازداشت وبه 16 سال حبس محکوم شد.
بر اساس این گزارش، زمانی که زندانیان در بازداشت به سر می‌برند، دولت عربستان آن‌ها را ناعادلانه محاکمه می‌کند و این درحالی است که سازمان‌های حقوق بشری شکنجه و آزار و اذیت  جنسی مخالفان و منتقدان در زندان را مستند کرده‌اند.در هفته‌های اخیر 12 نفر در عربستان که بیشتر آن‌ها اتباع خارجی هستند به اتهام قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شدند.همچنین آل سعود در مارس 2020، 81 نفر را در یک روز اعدام کرد، اقدامی که با انتقاد گروه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری روبرو شد و سازمان عفو بین‌الملل آن را « جنایت مرگبار» توصیف کرد.
 این روزنامه  اعلام کرد که تعداد اعدامیان در دوره محمد بن سلمان افزایش یافته است، همانطور که مقامات سعودی سال گذشته 138 نفر را اعدام کردند که این آمار دو برابر تعداد اعدام‌شدگان در سال 2021 بود.این درحالی است که اجساد بسیاری از قربانیان اعدام توقیف می‌شود.
بر اساس گزارش روزنامه مذکور، جشنواره‌ها و مهمانی‌های مختلط همراه با کاهش محدودیت‌های اجتماعی برگزار می‌شود و این درحالی است که  کسی نمی‌تواند از برنامه‌های ولیعهد سعودی انتقاد کند؛چرا که انتقاد وی به معنای در خطر افتادن جانش خواهد بود.
 گزارش روزنامه ساندی  تایمز در مورد دو عربستان سعودی صحبت می کند یکی عربستانی با  تغییرات اجتماعی و دیگر عربستانی سرشار از ظلم و جنایت است درحالی که محمد بن سلمان انتظار دارد کسی با اقدامات و سیاست‌های او  مخالفت نکند.
روزنامه مذکور تاکید کرد: بن سلمان با روی کار آمدن  در سال 2017 تلاش کرد تا بسیاری از تغییرات از جمله  کاهش اختیارات پلیس مذهبی، باز کردن سینماها، برگزاری جشن‌های مختلط و پایکوبی را در جامعه عربستان  ایجاد  کند و این درحالی است که حامیان و افراد وفادار به محمد بن سلمان با این استدلال که محدودیت‌های شدید در عربستان انحراف از دین واقعی است، تلاش کردند به برنامه‌های وی مشروعیت ببخشند.
این روزنامه نوشت: دولت عربستان میلیاردها دلار برای ورزش، برگزاری مسابقات بوکس جهانی، مسابقات فرمول 1، تنیس، فوتبال و مسابقات گلف با هدف  تنوع بخشیدن به  اقتصاد و جذب سرمایه گذاری خارجی هزینه کرده است.
تایمز در ادامه تاکید کرد: عربستان سعودی نیاز به اصلاحات اقتصادی دارد، اگرچه وضعیت اکثر سعودی‌ها از کارگران مهاجر بهتر است، اما بسیاری از آنها برای گذران زندگی، یافتن شغل و پرداخت اجاره بها در فشار و سختی هستند.
بر اساس گزارش این روزنامه انگلیسی، «هاله الدوسری» فعال و منتقد سعودی اعلام کرد، در حالی که اصلاحاتی در خصوص  سیستم حقوقی زنان در عربستان اعلام می شود؛ اما  فقدان شفافیت رسمی باعث می‌شود که مشخص نباشد این موضوع چقدر گسترده و عادلانه اجرا می‌شود.
این روزنامه جشنواره «میدل  بیست » را که در سال 2019 آغاز شد، شدیدترین نمونه از تغییرات اجتماعی در عربستان سعودی توصیف کرد  و نوشت:  همجنسگرایان در این جشنواره حضور پررنگی داشتند.همه اینها ممکن است برای برخی از جوانان در عربستان مقبول باشد ؛ اما بسیاری از نسل‌های قدیمی به دلیل اعتقادات خود که با آن بزرگ شده‌اند چنین اقداماتی را رد می‌کننند و از آن ناراضی هستند.
 تایمز در ادامه تاکید کرد که سرکوب‌گری در عربستان همچنان ادامه دارد، همانطور که یکی از مخالفان برجسته که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود،  گفـت: همانطور که اینجا نشسته‌ایم، حدود یک مایل مربع در اطراف ما، 5 نفر که سه نفر از آنها پزشک هستند، در 6 ماه گذشته  بازداشت شده‌اند. برخی از بازداشت‌شدگان به دلیل توئیت‌های قدیمی که در آن از اصلاحات جاری در کشور انتقاد کرده بودند، بازداشت شدند که این  امر  نشان می‌دهد  آل سعود امروز سرکوبگرتر از هر زمانی است.
وی در ادامه تاکید کرد: امروز نه تنها  فرد در شبکه‌های اجتماعی نباید از ولیعهد سعودی انتقاد کند؛ بلکه باید به طور علنی تغییرات و سیاست‌های وی را مورد تمجید قرار دهد در غیر این صورت در معرض خطر قرار می‌گیرد.
این فعال سعودی  اعلام کرد که  تمامی تغییرات در عربستان سعودی تا زمانی که آزادی بیان و سیاسی وجود نداشته باشد، بیهوده است ، درغیر این صورت تمامی این تغییرات و برگزاری جشنواره‌ها تنها با هدف  بهبود وجه آل سعود  صورت می‌گیرد.
این روزنامه نوشت: این پارادوکس‌ها منعکس کننده تحول بنیادینی است که بر اقتصاد و زندگی اجتماعی در عربستان سعودی تأثیر گذاشته ، با این وجود ، این تحول تنها بخشی از حقیقت است.
 


کد مطلب: 449116

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/449116/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir