تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۵
 

هدف از تشکیل نیروهای «درع الوطن» در یمن چیست؟

Share/Save/Bookmark
هدف از تشکیل نیروهای «درع الوطن» در یمن چیست؟
 
رئیس شورای ریاستی دولت مستعفی یمن از تشکیل یگان‌های نظامی جدید به نام «درع الوطن» (سپر وطن) خبر داد؛ اقدامی که سؤالات زیادی برای ناظران و افکار عمومی در یمن ایجاد کرده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «رشاد العلیمی»، رئیس شورای ریاستی دولت مستعفی یمن یکشنبه این هفته از تصمیم خود مبنی بر تشکیل نیروهای نظامی جدیدی با عنوان«درع الوطن» (سپر وطن) خبر داد. قرار است این نیروها، به صورت نیروهای ذخیره در چارچوب «فرمانده کل نیروهای مسلح» باشند.
خبرگزاری رسمی یمن «سبا» (واسته به دولت مستعفی) در این باره گزارش داده است که فرمانده کل نیروهای مسلح یعنی رشاد العلیمی می‌تواند تعداد این نیروها را مشخص، وظایف و مکان عملیات آن‌ها را تعیین و دستورهای لازم را به آنها صادر کند.
پیش از اینکه نیروهای درع الوطن در پایگاه نظامی «العند» واقع در استان «لحج» مستقر شوند، عربستان سعودی به تشکیل آن‌ها اشراف و به منابع مالی و نحوه مسلح کردن آن‌‌ها نظارت داشت.
ناظران سیاسی بر این باورند که موافقت رسمی شورای ریاستی با تشکیل یگا‌ن‌های نظامی جدید تحت نظارت ریاض در مقطع و برهه‌ای است که عربستان سعودی به دنبال راه‌‌های جدیدی برای مهار و توقف بلندپروازی‌های توسعه طلبانه ابوظبی در جنوب یمن است.
در همین راستا «انور الخضری»، نویسنده و پژوهشگر سیاسی یمنی گفت: این تصمیم شورای ریاستی یمن، مورد حمایت رهبران ائتلاف [سعودی] است و در چارچوب تقویت دودستگی و شکاف در یمن و ایجاد نیروهای متعددی است که بیش از آنکه از نهادهای دولتی مانند ارتش و امنیت به عنوان نهادهای حاکمیتی تبعیت و حرف‌شنوی داشته باشند، از افراد تبعیت می‌کنند.
تارنمای «عربی 21» در این باره نوشت که الخضری گفته است که تلاش می‌شود بدون اینکه راه حل عملی برای وضع موجود ایجاد شود، همه عرصه‌ها نظامیزه شود، این مسئله باعث تضعیف دولت و حضور آن به نفع ایالت‌های مورد حمایت از خارج می‌شود که هم سلاح دارند و هم به رسمیت شناخته شده‌اند.
این پژوهشگر یمنی در ادامه گفت: با توجه به فشارهای سازمان ملل و جامعه بین‌المللی برای توقف جنگ و تمدید آتش بس در یمن و آمادگی عربستان سعودی جهت مذاکره با [ انصارالله] حوثی بدون دخالت احزاب و رهبران سیاسی و ملی یمن، نمی توان تشکیل این نیروها را در چارچوب باز پس‌گیری صنعا دانست.
وی افزود: عربستان سعودی و امارات در پروژه مشترک خود در یمن مکمل همدیگر بوده و آن گونه که برخی‌ها ادعا کرده‌اند هیچ نوع تقابلی بین آن ها وجود ندارد.
در مورد تاسیس نیروهای «درع الوطن» توسط شورای ریاستی «عدنان هاشم»، نویسنده و پژوهشگر دیگر یمنی نیز گفت: رشاد العلیمی و سایر اعضای ارشد شورای ریاستی به یک نیرو نیاز دارند که در کنار آن‌ها باشد.
عدنان هاشم بر این باور است که ایجاد یک نیروی نظامی جدید که یک نیروی فراملی است از مشکلات بعدی کشور یمن می‌باشد؛ زیرا که در مراحل بعدی این کشور تأثیر خواهد گذاشت.
حمله نظامی ائتلاف عربستان سعودی به یمن باعث افزایش بی‌ثباتی در این کشور شده است و در سایه نبود دولت مرکزی مقتدر، نه تنها آثار باستانی و منابع طبیعی و انرژی یمن از سوی متجاوزان و مزدوران آن‌ها به تاراج می‌رود بلکه طی سال‌های اخیر امارات به کمک رژیم اسرائیل به دنبال تصاحب بنادر و جزایر راهبردی یمن مانند جزیره سقطری، میون و فشن است.
کد مطلب: 449109