تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۱
 

نظریه‌پردازی "قاتلان جمهور" برای دموکراسی!

Share/Save/Bookmark
نظریه‌پردازی "قاتلان جمهور" برای دموکراسی!
 
اظهار نظر پیرامون شرایط کشور و فرایندهای سیاسی از هرکس مسموع باشد؛ لکن از تحریم‌کنندگان انتخابات و کسانی که خیابان را به جای صندوق رأی انتخابات کرده‌اند؛ مسموع نیست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمود میرلوحی، فعال چپ و از حامیان تحریم انتخابات طی یادداشتی در شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی در اشاره به طرح مجلس یازدهم برای اصلاح قانون انتخابات مجلس نوشته است: در سال‌های اخیر نظام سیاسی کشور یکدست شد و شرایط کنونی پدید آمد و بسیاری از وضعیت اقتصادی گله دارند. از این جهت و برای عبور از این شرایط باید به سمت اصلاح سیاست‌های انتخاباتی حرکت کرد!(منظور او اینست که اقدام برای اصلاح قانون انتخابات عملا یک سرپوش‌گذاری است)
او سپس می‌افزاید: در شرایط کنونی اقداماتی که مجلس در نظر دارد از جمله افزایش زمان بررسی صلاحیت انتخابات و ثبت نام الکترونیک در انتخابات مطلوب نظر مردم نیست. امروز باید شرایط به گونه‌ای تغییرکند که همه انگیزه برای حضور در انتخابات داشته باشند. زمانی که برخی سلایق در انتخابات کنار گذاشته ‌شود مساله انتخابات دیگر برای مردم از اهمیت برخوردار نمی‌شود. باید به گونه‌ای شرایط را تغییر داد که مردم تشویق به حضور در انتخابات شوند. شرایط فعلی که برگرفته از عملکرد دولت و مجلس است، به علت آن است که نهادهای نظارتی عملا اجازه ورود برخی سلایق به عرصه انتخابات را ندادند.[1]
********** نقد و تحلیل **********
*اظهار نظر پیرامون شرایط کشور و فرایندهای سیاسی از هرکس مسموع باشد؛ لکن از تحریم‌کنندگان انتخابات و کسانی که خیابان را به جای صندوق رأی انتخابات کرده‌اند؛ مسموع نیست.
یعنی نمی‌شود از کسانی که در انتخابات‌های 98 و 1400 صراحتا جمهوریت را ذبح کرده‌اند؛ شنوای منطق سیاست بود.
چون منطق سیاست از نظر اینان جز اسلحه و خیابان و خشونت نیست.
جالب است که می‌بینیم متعلقین جریانی درباره اصلاح قانون انتخابات اظهار نظر می‌کنند که حتی درباره انتخابات آینده هم از تحریم سخن می‌گوید و بر تکرار رفتارهای شریرانه تأکید دارد.[2]
جدای از این،‌ ادعای سرپوش‌گذاری هم یک ادعای کودکانه از جانب کسانی است که نشان داده‌اند دشمن کارآمدی و مدیریت جهادی هستند.
آنها به رأی‌العین می‌بینند که مجلس یازدهم مرد میدان تصویب قوانینی است که مجالس قبلی به هر دلیلی از تصویب آنها طفره رفته‌اند یا نتوانسته‌اند.
کارآمدی دولت بعنوان اجراکننده این قوانین، مسئله دیگری است لکن شجاعت و دقت نظر مجلس یازدهم برای انجام وظایف قانونی و پرداختن به مصوباتی که نیاز کشور و مردم است؛ شایسته تقدیر است.
ادعای کنار گذاشتن برخی سلایق از انتخابات هم در واقع اصرار بر تأیید صلاحیت افراد ناصالح و اشرار توسط شورای نگهبان است که عملا یک محال عقلی است. اینکه چرا اصلاح‌طلبان بر محالات عقلی هم اصرار دارند از تأملات زمانه‌ی ماست.
**************
1_ https://www.armanmeli.ir/fa/main/detail/350400
2_ mshrgh.ir/1352504

 
کد مطلب: 449093