تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۳
 
مرفه‌نشینانی که حقوق مردم را می‌بلعند!

یارانه 35 میلیون تومانی گاز برای مشترکی که 12 برابر الگو در یک ماه مصرف کرد‌

Share/Save/Bookmark
یارانه 35 میلیون تومانی گاز برای مشترکی که 12 برابر الگو در یک ماه مصرف کرد‌
 
در روزهای گذشته قبوض گاز مشترکان پرمصرف مرفه‌نشین، در فضای مجازی دست به دست می‌شود و عده‌ای دنبال ایجاد جو رسانه‌ای علیه دولت برای کاهش قیمت قبوض گاز و افزایش بهره‌مندی از یارانه گاز هستند در حالی که این نعمت طبیعی حق همه مردم است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: با صدور قبوض گاز مشترکان خانگی، تعدادی کمی از این مشترکان در رسانه‌های مجازی عنوان کرده‌اند که رقم این قبوض بسیار بالا است و رسانه‌ها نیز از جانب آنها تیتر زده‌اند که «قبوض بالای گاز صدای مردم را درآورد».
این ادعا در حالی است که پیش‌تر وزارت نفت و شرکت ملی گاز از نجومی شدن قبوض کمتر از 2 درصد مشترکان که در پله 11 و 12 مصرف قرار دارند و مصارفشان به طرز عجیبی غیرمتعارف است هشدار داده بود.
طبق اعلام شرکت ملی گاز در نظام تعرفه جدید، قبض گاز مشترکان به صورت زیر است:
  • پله ۱ تا ۳، معادل ۶۰ درصد مشترکان، کمتر از ۳۰ هزار تومان
    پله ۴ تا ۶، معادل ۲۹ درصد مشترکان، بین ۳۵ تا ۱۰۲ هزار تومان
    پله ۷ تا ۱۰، معادل ۱۹ درصد مشترکان، بین ۱۴۲ تا ۴۷۲ هزار تومان
    دو پله ۱۱ و ۱۲، معادل ۱.۶ درصد مشترکان، در حد چند میلیون تومان
اما بد نیست یکی از قبوض گازی که در فضای مجازی منتشر شده است را موردبررسی قرار دهیم (تصویر 1). طبق این قبض صادر شده، میزان مصرف گاز این مشترک 5706 متر مکعب بوده است و در پله مصرف 12 (مازاد بر 925 متر مکعب مصرف) قرار دارد.
طبق تصویر، قبض گاز این مشترک بابت مصرف 5706 متر مکعب گاز معادل 13 میلیون و 855 هزار تومان محاسبه شده است. شایان ذکر است که این مشترک 12 برابر الگو، گاز مصرف کرده است.

تصویر 1
حال با در نظر گرفتن قیمت گاز صادراتی ایران معادل 30 سنت و قیمت ارز معادل 28500 تومان، ارزش واقعی گاز مصرفی این مشترک خارج از الگوی مصرف، حدود 48 میلیون و 786 هزار تومان خواهد شد.
به بیان دیگر این مشترک بابت مصرف 12 برابری گاز نسبت به عموم مردم، حدود 35 میلیون تومان یارانه پنهان دریافت کرده است، درحالی که یارانه دریافتی مشترکان سه پله اول حدود 1.5 میلیون تومان است.
اشاره شد که حدود 1.6 درصد از مشترکان گاز خانگی که عمدتا مرفه هستند با استفاده از امکانات عجیب و غریب مثل استخر آب گرم روباز، سونا و غیره، مصرف گاز بالایی را به ثبت می‌رسانند و سهم شهرستان‌های آخر شبکه گاز نظیر تربت جام را می‌بلعند.
کد مطلب: 449082