تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۲
 

ایجاد 104 هزار شغل جدید در طرح‌های کوچک و متوسط

Share/Save/Bookmark
ایجاد 104 هزار شغل جدید در طرح‌های کوچک و متوسط
 
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفت: امسال 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط این صندوق پرداخت شده که از محل این تسهیلات 104 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:نعمت‌الله رضایی امروز در جمع خبرنگاران ‌‌‌اعلام کرد: ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌امسال 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت با نرخ‌های 4 تا 10 درصد به طرح‌های کوچک، متوسط و زودبازده پرداخت شده که در این زمینه 37 هزار طرح به بهره‌برداری رسیده و 104 هزار شغل جدید در 31 استان جدید ایجاد شده است که 47 درصد از شاغل از بانوان هستند و 32 درصد کارآفرینان را نیز خانم‌ها تشکیل می‌دهد.
وی با اشاره به سابقه 30 ساله صندوق کارآفرینی امید گفت: این صندوق از سه صندوق اشتغال روستایی، جوانان و صندوق‌های فرصت‌های شغلی ایجاد شد که بعد به صندوق مهر اقتصاد تبدیل شد و اکنون به عنوان کارآفرینی امید فعالیت می‌کند و عمده تسهیلات آن به طرح‌های کوچک و متوسط در سراسرکشور اختصاص می‌یابد.
وی همچینن تأکید کرد: مشاغلی که از طریق تسهیلات صندوق ایجاد می‌شود در سامانه رصد اشتغال با کد ملی رصد می‌شود که تکراری نباشد. اشتغال بانوان مورد حمایت است. 32 درصد از کارآفرینان از بانوان هستند، و 47 درصد شاغلان در این طرح‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید همچنین گفت: عمده اشتغال کشور از محل طرح‌های کوچک و متوسط است که 80 درصد اشتغال در این طرح‌ها وجود دارد و بنابراین برای هدف سالانه یک میلیون شغل باید به طرح‌های کوچک و متوسط توجه شود، چون 50 درصد تولید ناخالص داخلی کشور مربوط به این طرح‌ها است.
رضایی با بیان اینکه از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون 72 هزار طرح کوچک مقیاس اجرا شده است، گفت: در این زمینه 85 هزار میلیارد ریال تسهیلات داده شده است که عمدتا در مناطق روستایی و محروم بوده، در مورد وام‌های ضروری به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی به سمت ایجاد اشتغال حرکت کرده، به گونه‌ای که 98 درصد منابع صندوق به طرح‌های اشتغالزا اختصاص می‌یابد.
وی اضافه کرد: منابع صندوق کارآفرینی امید با منابع سایر دستگاه‌ها اهرم می‌شود و تسهیلات اشتغالزا به افراد کارآفرین پرداخت می‌شود.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اظهار داشت: منابع این صندوق بر اساس شاخص‌های عدالت استانی پرداخت می‌شود و در استان‌ها طرح‌هایی که با هدف کاهش نرخ بیکاری و حمایت از جوانان بعد از برگزاری آزمون وسع اختصاص می‌یابد و سهم هر استان از منابع مشخص می‌شود به گونه‌ای که سهم استان‌ها نسبت به دولت‌های قبل از اعتبارات 6 برابر افزایش یافته است.
رضایی در مورد تضمین تسهیلات صندوق امید گفت: این تضمین‌ها آسان‌تر شده و برای وام‌های تا 150 میلیون تومان با یک ضامن و وام‌های تا یک میلیارد تومان برای هر 150 میلیون یک ضامن درخواست می‌شود.
به گفته وی؛ در طول فعالیت دولت سیزدهم 85 هزار میلیارد ریال تسهیلات از طریق صندوق کارآفرینی امید پرداخت شده است که 214 هزار شغل جدید ایجاد شده که در سامانه رصد مشاغل ثبت شده است.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با بیان اینکه معاون اول رئیس‌جمهور نهضت احیا صنایع را مطرح کرده است، گفت: برخی از طرح‌ها نیمه فعال است که صندوق کارآفرینی امید هزار طرح را برعهده گرفت تا با کمک تسهیلات آنها را به چرخه تولید برگرداند. 20 تا 30 درصد منابع توسط صندوق و بقیه توسط بانک‌ها تأمین می‌شود. در این زمینه 375 طرح با اعتبار 624 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و به این طریق سرمایه‌ای معادل 2700 میلیارد تومان به چرخه تولید برگشت و 8 هزار شغل جدید احیا شد.
به گفته رضایی؛ برای به‌کارگیری پول‌های مردمی در کشور 3 هزار صندوق خرد محلی تشکیل شد که به میزان آورده مردم صندوق کارآفرینی امید هم منابع در آن قرار می‌دهد و از محل این صندوق‌ها وام‌های ضروری برای ایجاد اشتغال و یا راه‌اندازی یک شغل پرداخت می‌شود.
وی با بیان اینکه امسال پیش‌بینی شده است رشد اقتصادی 8 درصد باشد که 4.5 درصد از محل سرمایه‌گذاری جدید و 3.5 درصد جدید از محل بهره‌وری باشد که خوشبختانه طبق آمار مرکز رشد 3 درصدی اقتصاد تاکنون محقق شده است و در طرح روستاهای نو فن بر روی بهره‌وری تمرکز می‌شود.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اظهار داشت: در طرح دانش‌بنیان‌ها، روستاهای 10 استان تحت پوشش قرار می‌گیرد، همچنین صندوق‌هایی تشکیل می‌شود که 20 درصد تامین مالی برای ایجاد مشاغل نو در استان‌ها تامین مالی می‌کند. صندوق کارآفرینی امید 8 درصد از این منابع را تامین می‌کند و بقیه منابع از محل آورده مردمی تامین می‌شود.
رضایی افزود: نرخ بازگشت ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تسهیلات در صندوق کارآفرینی امید بالای 98 درصد و نرخ مانده‌ مطالبات غیرجاری 1.9 درصد است، یعنی مردم تسهیلات خرد که برای کسب و کار دریافت می‌کنند در بازپرداخت آن متعهد می‌شوند. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
به گفته وی؛ 34 درصد تسهیلات برای کشاورزی، 26 درصد صنعت، 50 درصد در بخش خدمات پرداخت می‌شود.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به لایحه بودجه سال آینده گفت: بر اساس دستور رئیس‌جمهور صندوق‌های پیشرفت و عدالت در همه استان‌ها راه‌اندازی می‌شود که تسهیلات خرد به کارآفرینان پرداخت می‌کنند. شبکه بانکی در سال قبل 3000 هزار میلیارد تومان تسهیلات در کل کشور پرداخت کرد که صندوق کارآفرینی امید در مجموع 5000 میلیارد تومان یعنی 16 صدم درصد این رقم را تسهیلات داد. همچنین در سال قبل 135 هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های خرد و متوسط داده شد که 4.5 درصد تسهیلات بانکی کشور را شامل می‌شود، در حالی که در کشور کره 81 درصد تسهیلات به طرح‌های خرد اختصاص می‌یابد اما در کشور ما این رقم 4.5 درصد بوده است.
وی همچنین با بیان اینکه 65 درصد منابع بانک‌ها صرف تامین سرمایه در گردش می‌شود،‌ تصریح کرد: در تبصره 18 قانون بودجه آمده است که منابعی با هماهنگی شورای عالی اشتغال در اختیار استان‌ها قرار داده می‌شود تا صرف اشتغالزایی شود. ضریب تحقق اشتغال در کشور با این تسهیلات بالا می‌رود.
* ایجاد 31 صندوق پیشرفت و عدالت در 31 استان
به گفته مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید؛ از سال آینده قرار است 31 هزار میلیارد تومان در قالب صندوق‌های پیشرفت و عدالت هر استان، یعنی به ازای هر استان هزار میلیارد تومان اختصاص می‌یابد که این منابع می‌تواند تا 100 هزار میلیارد تومان منابع را تجهیز کند و در ترکیب با منابع بانکها با یک ضریب دو برابری می‌توان تا 200 هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال آینده در سراسر کشور از طریق صندوق‌های پیشرفت و عدالت تجهیز کرد که در مقایسه با 135 هزار میلیارد تومان سال جاری رشد قابل توجهی خواهد داشت.
رضایی در پایان گفت: امسال در دهه فجر 1200 طرح با اشتغال 4500 نفر و با سرمایه 2400 میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد.
کد مطلب: 449077