تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۲
 
مشاور روحانی: ایران از سیاست‌های روسی پیروی می‌کند!

تهمت پیروی از سیاست‌های روسی به "هژمونی ایران"!

Share/Save/Bookmark
تهمت پیروی از سیاست‌های روسی به "هژمونی ایران"!
 
ایران اسلامی پیرو اسلام و عقلانیت و منافع خویش است نه پیرو سیاست‌های هیچ کشور دیگری و چیزی که همکاری‌های خارجی ایران را شکل می‌دهد نیز صرفا منافع ملی است نه منافع فلان کشور. سوال اینجاست که چرا امثال آقای ابوطالبی متوجه چنین رفتار بدیهی و اصل ساده‌ای نیست و اصول آنرا نمی‌فهمند؟!
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حمید ابوطالبی، مشاور و از چهره‌های نزدیک به شیخ حسن روحانی (رئیس‌جمهور سابق) در بخشی از یک مصاحبه با شماره شنبه گذشته روزنامه اعتماد گفته است: هشدار می‌دهیم ایران نباید به بخشی از سیاست و دیپلماسی تجاوز روسیه به اوکراین تبدیل شده و اروپا و غرب را از معادلات خود حذف کند اگرچه موضوع پهپادها، بحران‌آفرینی خود را کماکان حفظ خواهد کرد. واقعیت این است که بحران چند ماه اخیر ایران با اروپا به هیچ‌ روی به نفع کشور نیست و توانمندی‌های ایران در سیاست خارجی را از بین خواهد برد و باز به همین دلیل است که ایران باید خود را از این ورطه هولناک خارج کرده و هشیار باشد که پیروی از سیاست‌های روسی، سرانجامی جز بی‌سرانجامی نخواهد داشت.
او می‌افزاید: باید به بازسازی روابط ایران و غرب به ویژه با اروپا، به عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر نگریست و از این جهت به سیاست‌های چهار دهه گذشته کشور برگشت. باید پذیرفت که صفت‌ها و نسبت‌های نهفته‌شده در رویکردهای تند رتوریک مقامات عالیرتبه غربی - چه امریکا و چه اروپا - هرگونه تخاصم و تهاجم به ایران را در افکار عمومی جهانیان عادی‌سازی کرده و از هزینه‌های آن می‌کاهد. از این‌رو، این روندی نیست که منفعتی از آن برای ایران عزیز حاصل شود. پس تا بیش از این دیر نشده باید سیاست داخلی و خارجی ما تحولات اساسی و تغییرات بنیادین کند.[www.etemadnewspaper.ir/fa/main/detail/196599]
************ نقد و تحلیل ************
*گویا در همچنان بر همان پاشنه سابق می‌چرخد و تئوریسین‌های دولت اعتدال قصد ندارند دست از بزرگنمایی از تحریم‌ها بردارند و به "هژمونی ایران" ایمان بیاورند.
ایران اسلامی پیرو اسلام و عقلانیت و منافع خویش است نه پیرو سیاست‌های هیچ کشور دیگری و چیزی که همکاری‌های خارجی ایران را شکل می‌دهد نیز صرفا منافع ملی است نه منافع فلان کشور.
سوال اینجاست که چرا آقای ابوطالبی متوجه چنین رفتار بدیهی و اصل ساده‌ای نیست و اصول آنرا نمی‌فهمد؟!
ایران، امروز همانند همه دیگر کشورهای ابرقدرت دنیا یک صادرکننده تسلیحات است و اینکه کشورهای خریدار تسلیحات ایران با این محموله‌ها چه می‌کنند؛ در منطق صادراتی و اقتصادی جایی ندارد.
بماند که در جریان جنگ اوکراین نیز ما صاحب این هم‌نظری با روسیه هستیم که منطقه آسیای میانه و غرب آسیا نباید به عرصه ترک‌تازی ناتو تبدیل شود.
اکنون آیا آن منطق صادراتی و این منطق هژمونیک به معنی پیروی ما از روسیه است؟! یا به معنی عقلانی بودن رفتارهای هژمونی نوظهور جهان یعنی ایران؟!
مسئله ربط دادن منطق هژمونیک ایران به رفتارهای خصمانه اروپائیان نیز سخنی ضعیف است و از آقای ابوطالبی بعید!
چه اینکه اروپا خیلی قبل‌تر از جنگ اوکراین به کندوی نموّ منافقین علیه ایران تبدیل شده بود، ‌ اروپا پیش از جنگ اوکراین به کمپین تحریم ایران پیوسته بود، اروپا قبل از جنگ اوکراین متحد آمریکا در فعالیت‌های متجاوزانه در منطقه غرب آسیا بوده است و...
پس رفتارهای خصمانه پارلمان اروپا از همان منطقی پیروی می‌کند که دشمنی‌های آمریکا با هژمونی ایران. یک دشمنی بی‌منطق، سرشار از عداوت و البته تبلیغاتی.
فاجعه ولی آنجاست که عده‌ای در داخل ایران مرعوب چنین دشمنی‌های ضعیفی بشوند و بدتر آنکه به شکل دادن مطالباتی از حاکمیت کشور بپردازند که دقیقا خواسته اروپا و آمریکاست.
(اگرچه بایستی توجه شود که تحریم کردن سپاه بازی با دُم شیر است و حتما بایستی یک پاسخ درخور و منصرف کننده به آن داده شود)

 
کد مطلب: 449023