تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۷
 

"عُشّاق برجام" همچنان از تجربیات درس نمی‌گیرند

Share/Save/Bookmark
"عُشّاق برجام" همچنان از تجربیات درس نمی‌گیرند
 
راه پیشرفت بیشتر کشور در "اقتصاد مقاومتی" و خودکفا شدن است و منتظر نشستن برای رفع تمام تحریم‌ها؛ سرابی است که هر دولتی به دنبال آن برود قطعا شکست خواهد خورد. اگرچه تلاش عقلانی برای این قضیه لازمه سیاست و دیپلماسی است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روحانی اخیراً طی یادداشتی به مسئله سوخت و نیز قطع گاز چند ساعته در برخی مناطق کشور بواسطه سرما اشاره کرده و گفته است: در سندهای تهیه شده، مشخص شده است که این بحران سال‌به‌سال بدتر می‌شود. راهکار، تنها در گرو توسعه ظرفیت‌های تولیدی و مدیریت مصرف به طور همزمان است، و اجرای آن نیازمند دسترسی به فناوری های روز و چند صد میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز و برق است. تجربه ملی و جهانی به وضوح نشان می‌دهد که این منابع را باید از بازارهای بین المللی تامین کرد. نفت و گاز بزرگترین سرمایه مردم ایران و به تعبیر اصحاب توسعه "مرغِ تخم‌طلایی توسعه" است که می‌تواند هم به تامین انرژی داخلی توسعه و رفاه مردم کمک کند و هم با صادرات درست و روان به دور از محدودیت‌ها، ارز مورد نیاز توسعه اقتصادی را فراهم کرده و با ریال آن بودجه دولت را یاری رساند.
به گزارش جماران، او می‌افزاید: این ضرورت در هر دو وجه داخلی و خارجی نگران کننده است؛ از منظر داخلی تابستان و نیز اوج سرمای امسال گذشت، اما تابستان و زمستان بعدی در راه است. از منظر خارجی هم با تداوم شرایط کنونی، موقعیت و جایگاه ایران به رغم ذخایر سرشار نفت و گاز در بازارهای بین المللی بیش از گذشته به مخاطره می افتد. لازم است با تغییر سیاست ها به این چالش مهم توجه عملی کنیم و امروز و آینده ایران و جایگاه انرژی را در رفاه و توسعه کشور دریابیم.[www.jamaran.news/fa/tiny/news-1582380]
************* نقد و تحلیل **************

*پر واضح آنکه منظور جهانگیری از "نیازمند دسترسی به فناوری‌های روز"، "ضرورت تأمین از بازارهای بین‌المللی" و "لازم است با تغییر سیاست‌ها به این چالش مهم توجه عملی کنیم"؛ فی‌الواقع تأکید بر همان نگاه دولت سابق یعنی امید به رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا و تقلا برای امضای برجام به منظور حل مشکلات کشور است.
نگاه و امیدی غلط که 8 سال بر تفکر اجرایی کشور حاکم بود و در این راه حتی از خطوط قرمز نیز عبور کرد لکن به هیچ چیزی نرسید و برجام آقایان نه تنها هیچ دستاوردی نداشت بلکه تحریم‌های بیشتری را نیز شامل ایران و مردم ایران کرد.
در واقع در حالت خوشبینانه جهانگیری متوجه نیست که تحریم هرگز رفع نمی‌شود. بلکه بی‌اثر می‌شود و ایران اسلامی هم نشان داده که توانمندی این بی‌اثرسازی را دارد.
همانطور که توانست اثر 100 درصد تحریم‌ها را به کمتر از 20 درصد امروزی برساند و همانطور که مثلا توانست بحران تحریم بنزین را با ایجاد بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی (ستاره خلیج فارس) مدیریت کند و جالب آنکه این پالایشگاه در دوران تفکر غرب‌گرای آقای جهانگیری و دوستان ایشان توسط سپاه پاسداران (قرارگاه خاتم) به بهره‌برداری رسید و ایران را در مسئله بنزین خودکفا کرد.
در بحث سرما و مسئله گاز نیز باید دانست که ولو با وجود قطعی چند ساعته گاز در برخی مناطق محدود کشور لکن ایران اسلامی در این قضیه هم نه با بحران که با بحران‌نمایی مواجه است و همانطور که در قضایای اخیر دیدیم؛ در توییتر اساسا گاز ایران قطع است لکن در واقعیت همه مردم ایران به راحتی از گاز ارزان استفاده می‌کنند و گرم می‌شوند. ضمن اینکه مسئله قطعی چند ساعته گاز در برخی مناطق هم فی‌الفور حل شد.
راه پیشرفت بیشتر کشور در "اقتصاد مقاومتی" و خودکفا شدن است و منتظر نشستن برای رفع تمام تحریم‌ها؛ سرابی است که هر دولتی به دنبال آن برود قطعا شکست خواهد خورد. اگرچه تلاش عقلانی برای این قضیه لازمه ی سیاست و دیپلماسی است.

 
کد مطلب: 449019