تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۴
 

مرثیه ای به نام ملت؛ اما به کام تحریم کنندگان!

Share/Save/Bookmark
مرثیه ای به نام ملت؛ اما به کام تحریم کنندگان!
 
حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان، اخیراً طی بیانیه‌ای به طرح چند راهکار برای حل مشکلات کشور پرداخته است. ...
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش جماران، در بند نخست راهکارهای حزب ندا آمده است:
"تحولات اخیر و به خصوص اجماع بین‌المللی که علیه ایران در ماه‌های اخیر در حال شکل‌گیری است، نشان از یک برنامه‌ریزی دقیق و گسترده دشمنان خارجی است که برنامه ریزان توانسته‌اند بر روی نقاط ضعف و اشتباهات مسئولین سرمایه‌گذاری کنند. خوابِ زمستانی وزارت خارجه و بی‌تدبیری وزیر و معاونین وی بر کسی پوشیده نیست. حزب ندای ایرانیان دلسوزانه به رئیس‌جمهور پیشنهاد می‌کند با برکناری وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده ایران و جایگزینی دیپلمات‌های حرفه‌ای و توانمند بیش از این جان و مال و عمر ایرانیان را به ناکارآمدی این افراد گره نزند."
ندای ایرانیان در بند دوم بیانیه خود نیز می‌نویسد: دولت باید بپذیرد ارتباط و تعامل با دنیا و استفاده از علم در اداره کشور به معنای چشم امید به بیگانه داشتن نیست. بهبود فضای کسب کار، عبور از وضعیت رکود و مهار تورم جز با عبور از فضای تحریم و نا اطمینانی در اقتصاد کشور امکان‌پذیر نمی‌باشد؛ رفع موانع تجارت جهانی (از طریق برجام)، رفع موانع مالی و بانکی متصل به آن تجارت (از طریق اف ای تی اف) و استفاده از ظرفیت‌های بازارهای جهانی باعث بازگشت اقتصاد کشور به ریل بهبود می‌شود.
در بیانیه مذکور همچنین می‌خوانیم: در پایان تأکید می‌کنیم حزب ندای ایرانیان در هیچ دوره‌ای از حیات خود جز با منافع ملی و حقوق شهروندی عقد اخوتی نبسته است و از همین رو، به‌رغم همسویی حداقلی با دولت قبلی، در آن سال‌ها نیز بی‌مُحابا منتقدِ عملکردش بود، در اینجا نیز به نمایندگی از مردمی که قرار بوده «ولی‌نعمت» مسئولین باشند، برای صیانت و پاسداری از منافع ملی و حقوقِ شهروندی قاطعانه و بی‌هیچ ملاحظه‌ای به رئیس‌جمهور و دولت محترم هشدار می‌دهد که آمارها و ارقام‌ها و عددها مطلقاً چشم‌انداز مثبتی از مجموعه اقدامات و سیاست‌گذاری‌های دولت نشان نمی‌دهند.[www.jamaran.news/fa/tiny/news-1581220]
************ نقد و نظر ***************
*در وهله اول باید دانست که بیانیه دادن کار اشخاص است نه احزاب و هنگامی که حزبی بیانیه‌ای می‌دهد از سه حالت خارج نیست!
یا شاهد یک کار دورهمی و بیانیه‌ای هستیم که یک نفر نوشته و دیگران امضایش کرده‌اند، یا آن حزب توانایی و شأنیت طی مدارج حزبی را برای کار سیاسی و اقتصادی ندارد و یا آن حزب در چنان محاقی قرار گرفته که اجازه حرف زدن ندارد و مجبور است چیزی شبیه به اعلامیه را منتشر کند.
علی‌القاعده درباره حزب ندا گزینه سوم مطرح نیست و می‌ماند یک یا شاید هر دو گزینه‌ی دیگر.
راهکارهای اشاره شده در بالا نیز به وضوح هرچه تمام‌تر نشان می‌دهد چرا احزاب در ایران موفق نیستند و چرا برای مردم ایران دقیقا هیچ اهمیتی ندارد که فلان حزب درباره سایر موارد چه می‌گوید؟!
و اما بررسی آنچه که حزب ندا می‌گوید:
می‌بینیم که یک حزب سیاسی راهکار را در این می‌بیند که وزیر خارجه و تیمش برکنار شوند!
در واقع این حزب متوجه نیست که وزیر خارجه همواره و در همه دولت‌ها صرفا کارگزار است و آقایان اگر طرحی غیر از دیدگاه رئیس‌جمهور منتخب را دارند؛ بایستی در چارچوب حزبی تلاش می‌کردند گزینه دیگری رأی بیاورد نه اینکه اکنون به راهکار کودکانه جابه‌جایی وزیر برسند.
حزب ندا در بند دوم اشاره شده در بالا نیز علیرغم اینکه تأکید می‌کند چشم امیدی به بیگانه ندارد اما در عمل مشغول گره زدن ناصیه کشور به زلف بیگانه است و راه حل همه چیز را در برداشته شدن تحریم‌هایی جلوه می‌دهد که دشمن به هیچ ترتیبی حاضر به لغو آنها نیست.
و جالب‌تر آنکه آقایان در این مسیر به امضای برجام (به هر قیمتی) و FATF نیز می‌رسند!
آیا کسی در حزب ندا نیست که به جوانان این حزب توضیح بدهد اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران کمتر از 20 درصد است، برجام بصورت تامّ کلمه در زمان آقای روحانی اجرا شد و هیچ دستاوردی نداشت و FATF هم به صلاح یک اقتصاد مقاومتی که بخشی از آن برای دور زدن تحریم شکل گرفته است، نیست؟!
مگر آقایان همین قبیل سخنان را طی 8 سال دولت روحانی نگفتند و دست آخر هیچ چیز جز گرانی و تحریم بیشتر در دامان مردم نگذاشتند؟!
جالب است که می‌بینیم حزب ندا در بیانه خود مدعی می‌شود عقد اخوتی با هیچ دولتی ندارد و در دولت قبلی هم بی‌محابا نقد داشته است! اما توضیح نمی‌دهد که حزبی تا این اندازه همراستا با گفتمان برجامی دولت قبل اساسا در چه جایی و در چه مقطعی می‌توانسته دولتی را بی‌محابا نقد کند که جز اصرار و پافشاری بر برجام و FATF و امید داشتن به خارج از کشور هیچ برنامه‌ای را طی 8 سال؛ عملا سرفصل دیگری را در دستور کار نداشت!
بماند که در دولت سابق منصه‌هایی مثل حواشی برادر رئیس‌جمهور،‌ مواضع مخالف روحانی با مواضع رهبر معظم انقلاب، درس نگرفتن از تجربیات تلخ گذشته و تبختر دولت در مقابل منتقدان وجود داشت که البته ما خاطره‌ای از نقد بی‌محابای مورد ادعای حزب ندا به این رفتارها نداریم...
 
کد مطلب: 448920