تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۰
 

واکنش حزب‌الله به اهانت «شارلی ابدو»؛

Share/Save/Bookmark
واکنش حزب‌الله به اهانت «شارلی ابدو»؛
 
جنبش حزب‌الله لبنان در واکنش به هتاکی نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» تأکید کرد امام خامنه‌ای تنها رهبر یک کشور بزرگ نیست، بلکه پیشوای یک امت است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:جنبش حزب‌الله لبنان، امروز (سه‌شنبه)، در بیانیه‌ای به اهانت مجله «شارلی ابدو» و انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز در این نشریه فرانسوی واکنش نشان داد.
بنابر گزارش رادیو «نور» لبنان، حزب‌الله اعلام کرد: «بار دیگر، مجله شوم شارلی ابدو اهانت‌ها و تعرض‌های بیشتری علیه مقدسات و جایگاه‌ها مرتکب می‌شود؛ همان نشریه‌ای که بارها به قدسیت رسول اعظم ما [حضرت] محمد صلی الله علیه وآله وسلم، کرامت مسیح علیه السلام و بسیاری از نمادهای ادیان آسمانی اهانت کرده است.»
حزب‌الله تأکید کرد: «و اما این نشریه امروز و در قالب کاریکاتور‌های طنز اهانت به بالاترین مقام اسلامی و دینی جهان امروز را هدف خود قرار می‌دهد. حضرت امام خامنه‌ای (دام ظله) تنها رهبر یک کشور بزرگ نیست، بلکه امام یک امت، مرجع دینی ده‌ها میلیون مؤمن و عنوانی بزرگ برای انسانیت، آزادی، کرامت، مقاومت، ظلم‌ستیزی و امروزه نماد اسلام، قطب و خورشید درخشان آن است که علیه طاغوت در جهان و مستکبران فریاد بلند سر می‌دهد.»
در ادامه این بیانیه آمده است: «ما در حزب‌الله اقدام قبیح این مجله را به‌شدت محکوم و آن را تقبیح می‌کنیم و از تمام آزادگان و شرافتمندان جهان نیز می‌خواهیم که این اقدام را رد و آن را محکوم نمایند. ما همچنین از دولت فرانسه می‌خواهیم که برای مجازات افراد دخیل در این اقدام به علت تعرض به مقدسات و کرامت یک امت اقدامات قاطعانه‌ای اتخاذ نماید.»
مقاومت لبنان در عین حال تصریح کرد: «پنهان شدن در ورای الفاظ آزادی عقیده، آزادی بیان و آزادی رسانه نخ‌نما شده است و دیگر فایده‌ای برای طرفداران آن ندارد. همه ما شاهدیم که غرب چنانچه نظرات، مواضع یا رسانه‌ها با منافع سیاسی اولیه‌اش در تضاد باشند، چگونه و با شدت با آن‌ها برخورد می‌کند.»
حزب‌الله در پایان تأکید کرد: «دولت فرانسه باید نزاع سیاسی‌اش با ایران را از اجازه به مجلاتی وقیح مانند شارلی ابدو برای اهانت به مقدسات، کرامت انسانی، جایگاه‌ها و نمادهای آن تفکیک نماید و در اهانت به این مقدسات شریک نباشد.»
پیش از این و در پی اقدام توهین آمیز نشریه فرانسوی شارلی ابدو، سفیر فرانسه در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار شده بود.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در بیانیه‌ای در واکنش به اقدام موهن این نشریه فرانسوی اعلام کرد که در گام نخست فعالیت انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران را تعطیل می‌کند. 
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز با بیان اینکه اقدام توهین‌آمیز و خارج از نزاکت نشریه‌ فرانسوی در انتشار کاریکاتور علیه مرجعیت دینی و سیاسی بدون پاسخ قاطع و مؤثر نخواهد بود، تصریح کرده بود: «به دولت فرانسه اجازه نمی‌دهیم پا را از گلیم خود فراتر گذارد!»
کد مطلب: 448810