تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۶
 
گذشت یک و سال نیم از عمر دولت سیزدهم؛

دستاوردهایی که از دولت رئیسی باید ببینیم/ دولت مردمی چگونه امور کشور را سامان می‌دهد؟

Share/Save/Bookmark
دستاوردهایی که از دولت رئیسی باید ببینیم/ دولت مردمی چگونه امور کشور را سامان می‌دهد؟
 
دولت آیت الله رئیسی در حوزه های مختلف سیاسی، بین المللی که شامل روابط تجاری و استراتژیک می شود، توسعه متوازن با پیگیری سفرهای استانی، اقتصادی در حوزه‌های مسکن، بانکداری، صادرات و تولید و ... برنامه ریزی کرده و در حال کار مداوم در این زمینه هاست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:هر دولتی که سکان کار اجرایی کشور را در دست گرفته رویکردی را در انجام امور اتخاذ کرده است، اما اگر رویکرد دولت سیزدهم را مورد سنجش و واکاوی قرار دهیم و آنرا در چند کلمه خلاصه کنیم به موضوع " تلاش مضاعف در داستای برنامه ریزی" می رسیم.

دولت آیت الله رئیسی در حوزه های مختلف سیاسی، بین المللی که شامل روابط تجاری و استراتژیک می شود، توسعه متوازن با پیگیری سفرهای استانی، اقتصادی در حوزه‌های مسکن، بانکداری، صادرات و تولید و ... برنامه ریزی کرده و در حال کار مداوم در این زمینه هاست.

بر همین اساس بررسی هر یک از این حوزه ها و دستاوردهای دولت سیزدهم در این موارد می تواند شمایی کلی از کارکرد این دولت در زمان فعالیتش به ما بدهد. چه اینکه باید به کلمه دستاورد به طور خاص و به معنای واقعی آن توجه کرد زیرا دستاورد یک موفقیت کوچک نیست بلکه توانمندسازی یک بخش برای رسیدن به موفقیت های گسترده و توامان است که راه را به افراد نشان می دهد و مسیر را برای توسعه هموار می کند. ضمن اینکه خود یک موفقیت بزرگ نیز به حساب می آید. در مقابل دستاورد از روند معیوب باید سخن گفت که متاسفانه در دولت تک بعدی روحانی که همه چیز را معطوف به برجام و وابسته به تصمیم غرب کرده بود و یک باور غلط در سپهر سیاسی کشور بوجود آورده بود و حالا قصور مدیریتی و عدم فعالیت کارگزارن خود را پشت آن پنهان می کند.

دولت سیزدهم باید با این باور غلط نیز بجنگد که هنوز از سوی جراید اصلاح طلب که حامی دو دولت قبل بودن در حال واگویه و پژواک در فضای سیاسی کشور است.

رویکرد دیپلماسی: دولت رئیسی در حیطه فعالیت دیپلماتیک خود با برنامه ریزی خاصی با استفاده از دیپلمات های مجرب کار می کند. بر همین اساس توسعه تجارت خارجی و بازارسازی بین المللی از جمله برنامه های این دولت بوده است. رشد ۳۰۰ درصدی مبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان از این منظر قابل توجه است. ترمیم و توسعه روابط با برخی همسایگان که مورد بی مهری دیپلماتیک دولت قبل به سبب رویکرد غربگرایی قرار گرفتند و توسعه این روابط باعث حضور ایران در پیمان مهم شانگهای شد. توسعه روابط استراتژیک با چین و روسیه و کشورهای همسایه از جمله این موارد است. در خصوص برجام نیز زمانی که توپ در زمین آمریکا بود اغتشاشات اخیر به طور مرموزی رخ داد تا آمریکایی ها بیش از پیش میز مذاکره را بهم بریزند و به قولی بازهم دبه کنند.

سلامت و درمان: در حوزه سلامت و درمان دولت سیزدهم توانسته کارنامه کاری خوبی از خود به جای بگذارد بویژه اینکه کشورهای مختلف دنیا در حال حاضر هم در حوزه کرونا درگیر هستند اما امروز می توان گفت که جامعه ایرانی نگرانی زیادی نسبت به این بیماری ندارد و حتی رکورد 13 روز بدون فوتی در آذرماه سال 1401 ثبت شده است. در حوزه‌های درمانی نیز با اینکه در دولت قبل مشکلاتی نسبت به عدم پذیرش بیمار و موارد مختلف گزارش می شد اما در این دولت چنین مواردی مطرح نشده است. بیمه رایگان 3 دهک پایین جامعه و پوشش 5 میلیون و 790 هزار ایرانی با بیمه سلامت در سال اخیر از جمله همین موارد است. از جمله اجرای قانون تعرقه گذاری خدمات پرستاری پس از 14 سال در همین دولت انجام شد. پوشش 90 درصدی بیمه ناباروری در دولت سیزدهم نیز از جمله دیگر اقدامات دولت است.

اصلاح نظام بانکداری: اصلاح نظام بانکی از ابتدای امر در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفت. دولت در این عرصه هم با افشای نام بدهکاران بانکی سعی کرد از اعطای وام های کلان بی مبنا جلوگیری کند و هم دستور به اعطای وام های خرد را صادر کرد که در آن بسیاری توانستند مشکلاتشان را از طریق این مبالغ حل کنند. دولت در این حوزه اقدام به ساماندهی 18 هزار دستگاه کارتخوان کرد و آنها را به درگاه های مالیاتی وصل کرد. پرداخت 67 هزار میلیارد تومان وام ازدواج در نیمه نخست امسال از دیگر مواردی است که دولت در عرصه توانمندسازی جوانان و قشر متوسط و کم درآمد اجرا کرد. این رویه ادامه دارد و بانک ها باید خودشان را با طرح های دولت از جمله طرح نهضت ملی مسکن که در راستای خانه دار کردن اقشار کم درآمد جامعه طراحی و اجرا شده است، هماهنگ کنند. رشد 96 درصدی میزان چک های وصول شده نیز در معاملات تجاری داخلی باعث شد تا یکی از موانع اصلی تولید که بی اعتباری چک و مشکلات مبادلات مالی بود رفع شود. در واقع دولت سیزدهم در جهت مردمی سازی خدمات بانکداری و تسهیل و کارآمدی این خدمات در راستای منافع عمومی گام های موثری برداشت. شفاف سازی صورت های مالی بانک ها و شرکت های دولتی برای نخستین بار در کشور در دولت رئیسی یکی از اقدامات اساسی فساد ستیزانه دولت به شمار می رود.

الکترونیکی کردن خدمات عمومی: اتصال 90 درصدی دستگاه‌های اجرایی به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند که به صورت یکپارچه، سریع و آسان به عموم مردم خدمات می دهد از جمله دستاوردهایی است که در حوزه دولت الکترونیک تعریف می شود. جالب است که این موضوع در دولت های قبل با توجه به تاکیدهای مکرر نادیده گرفته می شد.اجرای نسخه نویسی الکترونیکی بعد از 16سال برنامه ریزی و 5 سال تکلیف قانونی برنامه ششم توسعه توسط دولت سیزدهم انجام شد و دیگر دفترچه های بیمه سلامت کاغذی حذف شد و مردم با یک کد ملی می توانند از مزایای بیمه سلامت استفاده کنند. شفاف کردن سامانه توزیع آرد و نان و جلوگیری از قاچاق گسترده آرد و ساماندهی نانوایی هایی که با آرد یارانه ای نان می پزند سبب شد تا از قاچاق و دزدی آرد در این حوزه جلوگیری شود ومصرف آرد نیز به صورت بهینه گردد.

صادرات محور کردن اقتصاد کشور: کشور ایران با توجه به بازار 400 میلیون نفری که در اطراف و همسایگان خود دارد و این بازار نیز مصرف کننده است فرصت سوزی های بسیاری انجام داد. در دولت سیزدهم روند بازارسازی بین المللی در این حوزه انجام شده است و در این راستا شاهد افزایش صادرات محصولات کشاورزی و صنعتی و تولیدی بوده ایم. در همین زمینه افزایش 20 درصدی میزان صادرات محصولات صنعتی کشور نسبت به سال گذشته بسیار حائز توجه است. رشد 68 درصدی  ارزش صادرات آبزیان و افزایش 23 درصدی تولید محصولات آبزی از دیگر موفقیت های دولت سیزدهم است که روند صادرات محوربودن این دولت را به خوبی نشان می دهد.

با این حال دولت سیزدهم قدم های مثبتی برای ساماندهی امور کشور برداشته است که نشان از همیت و تلاش این دولت برای رسیدگی به مشکلات و ایجاد روند توسعه محور در کشور است. این درحالی است که در دولت قبل نه تنها این رویه دیده نمی شد بلکه با ترک فعل مدیران شاهد قصور در بسیاری از کارها و ضربه های اساسی به کشور بودیم که تا به امروز این موارد مشکلاتی برای کشور بوجود آورده است و باید با کمی صبوری به دولت فرصت داد تا برنامه های خود را تکمیل کند.
کد مطلب: 448809