تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۰
 
قنادباشی:

اروپا در نُه ماهی که از جنگ اوکراین می‌گذرد، ضعیف‌تر از گذشته شده

تحمیل هزینه مضاعف به کشورهای اروپایی با ورود آوارگان اوکراینی
Share/Save/Bookmark
اروپا در نُه ماهی که از جنگ اوکراین می‌گذرد، ضعیف‌تر از گذشته شده
 
یک کارشناس امور بین‌الملل با اشاره به ثروت‌اندوزی آمریکایی‌ها از جنگ اوکراین، تصریح کرد که ورود آوارگان اوکراینی به برخی از کشورهای اروپایی هزینه مضاعفی را به آنان وارد ساخته ‌است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: جعفر قنادباشی، کارشناس امور بین‌الملل درباره ثروت‌اندوزی آمریکایی‌ها در جنگ اوکراین به خبرنگار فارس، گفت: جنگ اوکراین یکی از اقدامات آمریکا برای تامین کسر بودجه کشورشان است. آمریکا در جنگ اوکراین حدود ۲۰ میلیارد دلار به اوکراین داد. اگر  اوکراین در حال حاضر نتواند هزینه خرید سلاح را به آمریکا بپردازد، ایالات متحده در آینده این هزینه را از آن‌ها پس خواهد گرفت. آمریکایی‌ها از فروش سلاح در جنگ اوکراین توانستند ثروت زیادی را به دست آورند.  
وی افزود: اروپاییان خریداران دیگر سلاح‌های آمریکایی در جنگ اوکراین بودند. اما فروش سلاح تنها راه درآمد آمریکاییان از جنگ اوکراین نبود. ایالات متحده بعد از آنکه اروپاییان را وادار کرد  تا نفت و گاز روسیه را تحریم کنند، گاز خود را با قیمت چند برابر در اختیار اروپاییان قرار داد. بر همین اساس آمریکا از دو طریق فروش سلاح و گاز مایع به اروپا توانستند ثروت زیادی را از جنگ اوکراین به دست آوردند.
قنادباشی عنوان کرد: اروپا در مدت نُه ماه که از جنگ اوکراین می‌گذرد، ضعیف‌تر از گذشته شده است. ضعف اروپا نوید مثبتی برای انجام تبادلات اقتصادی آمریکا با جهان بود. آمریکا علاوه بر اهداف اقتصادی که از جنگ اوکراین، اهداف دیگری را به دنبال داشت. یکی از این اهداف تضعیف روسیه بود. روسیه کشور پرقدرتی است که  در زمان آقای پوتین در برابر آمریکا ظاهر شده است. این موضوع فضا را برای آمریکا تنگ کرده است. آمریکا با وجود روسیه نمی‌توانند قدرت خود را به عنوان تنها قدرت هژمون در جهان حفظ کنند.
وی ادامه داد: آمریکا تلاش می‌کنند تا با مشغول نگه داشتن روسیه در اوکراین روابط اقتصادی، سیاسی، نظامی و... را در دیگر نقاط جهان گسترش دهد. هدف دیگر آمریکا، گسترش ناتو بود. گرچه اکثر اعضاء پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را کشورهای اروپایی تشکیل می‌دهد، اما ایالات متحده آمریکا ریاست ناتو را به عهده دارد. گسترش ناتو به این  معنا است که ارتش‌های بیشتری تحت مدیریت آمریکا قرار خواهد گرفت.
این کارشناس امور بین‌الملل عنوان کرد: اروپا در همراهی با جنگ اوکراین متحمل ضررهای فراوانی شد. اروپا در این جنگ به دنبال رشد اقتصادی بیشتر بود. این در حالیست که جنگ  اوکراین موقعیت اقتصادی اتحادیه اروپا در جهان را تضعیف کرد. همچنین ورود آوارگان اوکراینی به برخی از کشورهای اروپایی، هزینه مضاعفی را به این اتحادیه وارد کرده است. بودجه‌هایی که باید صرف رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا می‌شد، صرف این جنگ شده است. تا قبل از این جنگ اروپاییان از سوخت و نفت و گاز روسیه با قیمت بسیار پایین بهره‌مند می‌شدند، اما با تحریم روسیه، کشورهای اروپایی ناگزیر شدند تا سوخت خود را از راه‌های پرهزینه تامین کنند. اوکراین همچنین صادر کننده بخشی بزرگی از صنایع کشاورزی و معدنی بود. کاهش صادرات این مواد به اروپا ضربه دیگری را به این اتحادیه وارد ساخت. با این وجود این جنگ هنوز اثرات مستقیم خود را به کشورهای اروپایی وارد نساخته است.
 
کد مطلب: 448256