تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۰
 

اجرای 25 پروژه برای تکمیل زنجیره تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی

Share/Save/Bookmark
اجرای 25 پروژه برای تکمیل زنجیره تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی
 
یکی از حوزه‌های فناورانه‌ای که در کشور سالیانه بخش ویژه ای از خروج ارز را به خود اختصاص می دهد؛ واردات تجهیزات و ملزومات راهبردی و حیاتی پزشکی است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: تجهیزاتی که در تشخیص، پیشگیری، پایش، درمان یا کاهش بیماری، تسکین، جبران یا به تعویق انداختن صدمه یا معلولیت، تمیز یا ضدعفونی کردن وسایل و محیط برای اهداف پزشکی و غیره کاربرد دارند و به عنوان ابزاری کارآمد در تامین سلامت کارکنان حوزه سلامت و بیماران محسوب می شوند.
این تجهیزات بازار وارداتی بزرگی را به خود اختصاص داده‌اند؛ این در حالی است که طی چند سال اخیر متخصصان ایرانی، توانمندی و دانش ویژه و قابل توجه خود در تولید باکیفیت این محصولات را به اثبات رسانده‌اند. بر همین مبنا ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با تاکید بر ظرفیت زیست بوم فناوری و نوآوری اقدام به تعریف 25 پروژه تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی کرده است.
«6 پروژه تولید دستگاه‌های تصویربرداری»، «1 پروژه تولید استنت قلب و عروق»، «10 پروژه مواد اولیه خط تولید تجهیزات پزشکی»، «4 پروژه تولید دستگاه قند خون و نوار تست قند خون» و «4 پروژه برای تولید زیست مواد» پروژه هایی است که قرار است ارزش افزوده بالایی در کشور ایجاد کرده و به اشتغالزایی کمک کند.
ارتباط مستقیم پیشگیری، تشخیص، درمان و پایش بیماری ها با تجهیزات و ملزومات پزشکی و نقش آن در سلامت و حفظ جان بیماران و کاربران و به منظور صیانت از جان و مال بیمار، مهر تاییدی بر اجرای چنین طرح هایی در سطح ملی است تا تجهیزاتی باکیفیت، ایمن، سالم، اصیل، اثربخش، در دسترس و با قیمت مناسب به دست جامعه هدف برسد.
 
کد مطلب: 448139