تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۵
 
مدیریت بحران‌های طبیعی با محصولی فناورانه کارآمدتر و دقیق‌تر شد

سامانه هوشمند مشاهدات ماهواره‌ای «سهم»

Share/Save/Bookmark
سامانه هوشمند مشاهدات ماهواره‌ای «سهم»
 
سیستم هوشمند مشاهدات ماهواره‌ای «سهم» با استفاده از دریافت تصاویر ماهواره‌ای و پردازش تصاویر بر اساس الگوریتم های هوش مصنوعی، پدیده های محیطی کل کشور را پایش می کند و گزارش های فنی را به کاربران ارسال می کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: این سامانه با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و توسط شرکت تیزنگر پایش طراحی و تولید شده است و در شرایط بحرانی به یاری کاربران می‌آید. محصولی ایران‌ساخت که با استفاده از فناوری ژئوماتیک عملیاتی شده است.  
کاربردهای این سامانه از طریق پردازش تصاویر ماهواره‌ای «مناطق آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع»، «پایش پهنه‌های آبی تالاب‌ها و دریاچه‌ها»، «پایش گردوغبار»، «پایش آلودگی‌های نفتی در دریاها»، «پایش جنگل‌ها و کنترل تغییر کاربری و جنگل‌داری»، «اکتشاف معادن»، «پایش و هوشمندسازی مزارع کشاورزی»، «پیش‌بینی و امدادرسانی در بحران سیلاب» و غیره را شناسایی می‌کند و اطلاعات را به کاربران که معمولا سازمان‌ها و مردم هستند ارسال می‌کند.
فناوری های مورد استفاده در این محصول «الگوریتم هوشمند تشخیص آتش»، «فناوری هوشمند مدیریت سیلاب»، «فناوری هوشمند کشاورزی نوین» و «فناوری هوشمند مدیریت تالاب و جنگل‌ها» است.  
 
کد مطلب: 448125