تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۳
 

پایگاه قطری: بریکس آمریکا را به چالش کشیده / ریاض به دنبال ائتلاف با بلوک شرق

Share/Save/Bookmark
پایگاه قطری: بریکس آمریکا را به چالش کشیده / ریاض به دنبال ائتلاف با بلوک شرق
 
پایگاه خبری الخلیج اونلاین به نقل از کارشناسان آورده است تمایل عربستان برای پیوستن به بریکس با هدف مقابله نفتی با آمریکا و ایجاد واحد پول مشترک برای رقابت با دلار و یورو است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: پایگاه خبری الخلیج اونلاین در یادداشتی با عنوان « چرا عربستان سعودی خواهان  پیوستن به بریکس است، به خصوص که روسیه و چین هم حمایت می‌کنند»، نوشت: چشمان عربستان سعودی اخیراً به اتحادهای منطقه‌ای و بین المللی دوخته شده تا قدرت سیاسی و اقتصادی این کشور را در سطح جهانی تقویت کند.
در این یادداشت آمده است که بریکس یکی از برجسته‌ترین ائتلاف‌هایی است که عربستان می‌خواهد به آن بپیوندد که شامل  پنج کشوری است که اقتصادشان سریع‌ترین رشد را در جهان دارد. علاوه بر اینکه برای از بین بردن سلطه نظام تک قطبی در جهان برنامه دارد.
یک ماه پیش سیریل رامافوسا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی پس از سفرش به عربستان سعودی، از هدف ریاض جهت پیوستن به گروه بریکس خبر داد و با  یادآوری اینکه آفریقای جنوبی ریاست بریکس را در سال ۲۰۲۳ برعهده خواهد داشت، تاکید کرد که عربستان تنها کشوری نیست که که خواهان پیوستن به گروه بریکس است.
رئیس جمهور آفریقای جنوبی همچنین گفت که گروه بریکس در نشست سال آینده میلادی موضوع پیوستن دیگر کشورها به گروه بریکس را بررسی خواهد کرد.
تمایل عربستان سعودی برای پیوستن به بریکس با حمایت روسیه و چین همراه شده است.
گروه بریکس شامل پنج اقتصاد بزرگ در حال ظهور، یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. از زمان شکل‌گیری بریکس بیش از یک دهه پیش، کشورهای عضو در زمینه‌هایی مانند اقتصاد، تجارت، سیاست، امنیت، نوآوری‌های فناوری و همچنین مبادلات فرهنگی و مردمی به نتایج مفیدی دست یافته‌اند. نام این گروه برگرفته از حرف اول نام انگلیسی اعضای آن است.
الخلیج اونلاین در همین خصوص به سخنان فواز کاسب العنزی، تحلیلگر اقتصادی عربستان سعودی اشاره کرد که می‌گوید: بریکس یک ائتلاف اقتصادی بین المللی به شمار می‌رود وشامل کشورهایی با اقتصاد بزرگ و درآمد ملی بالا در سطح جهانی است.
العنزی افزود: تاسیس گروه بریکس به منظور ایجاد نظام چند قطبی در جهان به جای یک نظام تک قطبی است. این ائتلاف  به کشورهای عضو نوعی تعادل و نوعی تبادل تجاری سریع می‌بخشد تا اقتصاد خود را احیا کنند.
وی تصریح کرد: این گروه طی سال‌های گذشته قدرت خود را در سطح جهانی به اثبات رسانده و ایالات متحده آمریکا را به سمت چالش‌ها و اتحادهای اقتصادی بیشتر با اروپا سوق داده است.

* بریکس آمریکا را به چالش کشیده است
تحلیلگر سعودی ادامه داد: بریکس طی سال‌های گذشته قدرت خود را در سطح جهانی به اثبات رسانده و ایالات متحده آمریکا را به سمت چالش‌ها و اتحادهای اقتصادی بیشتر با اروپا سوق داده است.
وی افزود: ورود ریاض به این ائتلاف روند برنامه‌ریزی لجستیکی را به خوبی پیش می‌برد و به تامین  محصولات مورد نیاز آن کشورها و توزیع آن در سراسر جهان بسیار مفید کمک می‌کند.
العنزی گفت، هدف ائتلاف بریکس  تغییر قطب‌نمای اروپا و غرب به رهبری آمریکا به بلوک شرق به رهبری روسیه، چین و هند است که تأثیر مثبتی بر اقتصاد عربستان خواهد داشت.
کارشناس سعودی گفت: عربستان همواره به دنبال گسترش دایره مشارکت و گسترش منافع مشترک با کشورهای توسعه یافته مانند چین، روسیه، هند و برزیل است.
وی تصریح کرد: مشارکت عربستان سعودی در این نظام جهانی نوعی برنامه ریزی راهبردی برای اتکا به شرکای راهبردی در سایه تحولات شدید شرایط سیاسی و اقتصادی به ویژه پس از حوادث اوکراین است.
 
* اهمیت بریکس در رویارویی عربستان با آمریکا
حسام عایش، یک کارشناس اقتصادی دیگر درباره احتمال پیوستن عربستان سعودی به بریکس تاکید کرد که گروه بریکس یک گروه اقتصادی بزرگ است که ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهد.
عایش در گفت‌وگو با الخلیج آنلاین افزود: اگر عربستان سعودی به بریکس بپیوندد، در رویارویی با آمریکا، قدرتمندترین اقتصاد جهان، قوی‌تر خواهد شد و حتی ممکن است از آن پیشی بگیرد و اولین قدرت اقتصادی در جهان شود.
وی افزود: الحاق عربستان سعودی به این گروه به معنای آن است که تا حد زیادی گزینه‌های اقتصادی و شاید سیاسی خود را در رابطه با روابط بین‌الملل خود تعیین کرده است؛ اما این بدان معنا نیست که کشورهای زیرمجموعه بریکس دشمن ایالات متحده هستند.
این کارشناس با بیان اینکه حضور ریاض در بریکس مزایای بسیار زیادی را برای این کشور به همراه خواهد داشت، گفت: عربستان با مشارکت روسیه به یک بلوک نفتی جهانی تبدیل خواهد شد و مقابله مشترک با آنها برای هر کشوری از جمله آمریکا در بخش نفت دشوار خواهد بود.
عایش گفت: همچنین بازارهای کشورهای بریکس حدود ۴۰ درصد از کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و این موضوع مهمی برای عربستان سعودی است که این مزیت را به این کشور می‌دهد تا حجم بازارهای خود و مناطقی را که در آن فعالیت می‌کند گسترش دهد تا به جای تکیه بر درآمدهای انرژی برای توسعه، به تجارت و صنایعی که محصولاتش را به کشورهای این گروه عرضه می کند، اعتماد کند.
* واحد پول مشترک
این تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: پیوستن عربستان به بریکس و روابط رو به رشد آن با کشورهای ائتلاف می‌تواند منجر به یافتن واحد پولی مشترک برای این کشورها شود. به نحوی که این ارز به یکی از ارزهای اصلی در جهان مانند دلار و یورو تبدیل شود.
وی تصریح کرد: این ارز با یورو و دلار رقابت می‌کند و مفهوم قطب واحد پولی جهانی را از بین می‌برد تا دنیا به انبوهی از قطب‌های مالی تاثیرگذار تبدیل شود.
به گفته عایش عربستان نیز می‌تواند از پیشرفت‌های فناوری و دانش در کشورهای این گروه به ویژه چین بهره مند شود و این امر در توانمندی‌ها  و امکانات این کشور در این زمینه منعکس خواهد شد.
این اقتصاددان همچنین معتقد است که ائتلاف بریکس بازار آزاد بزرگی را برای عربستان ایجاد می‌کند که حجم تجارت بین المللی این کشور را افزایش می‌دهد.
وی با بیان اینکه احتمال پیوستن عربستان سعودی به ائتلاف بریکس وجود دارد، گفت: با توجه به روابط سیاسی و اقتصادی که عربستان را با  کشورهای بریکس پیوند می‌دهد، احتمال مخالفت هیچ کدام از پنج کشور این گروه با الحاق ریاض وجود ندارد.
بسیاری از کشورها مانند آرژانتین، اندونزی، مکزیک، ترکیه، ایران و سایر کشورها برای پیوستن به بریکس ابراز تمایل کرده اند.
 
کد مطلب: 448012