تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۲
 

مذاکرات ایران و عراق برای خلع سلاح گروه‌های تجزیه‌طلب

Share/Save/Bookmark
مذاکرات ایران و عراق برای خلع سلاح گروه‌های تجزیه‌طلب
 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت دولت مرکزی عراق کنترل مرزها را در دست خواهد گرفت و گروه های تجزیه‌طلب نیز باید خلع سلاح شده و به اردوگاه ها بازگردانده شوند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  محمدکاظم آل صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق شامگاه امروز یکشنبه از مذاکره با طرف عراقی درباره مسائل مرزی و خلع سلاح گروههای تروریستی حاضر در منطقه کردستان خبر داد.

شبکه خبری العهد به نقل از آل صادق گزارش داد در جریان دیدار با طرف عراقی، «درخواست کردیم که کنترل مرزها را دولت مرکزی عراق در اختیار بگیرد».

وی با بیان اینکه دولت عراق با این مطالبه موافقت کرده است، خبر داد که بغداد در خصوص خلع سلاح گروههای تجزیه‌طلب و اپوزیسیون، زمان درخواست کرده است.

سفیر تهران در بغداد تأکید کرد که در این گفت‌وگوها از دولت عراق خواسته شده است که برای انجام موضوع خلع سلاح تروریستها جدول زمانی تعیین کند.

آل صادق با تأکید بر اینکه گروههای تجزیه طلب باید خلع سلاح شده و به اردوگاهها به عنوان آوارگان بازگردانده شوند، خاطر نشان کرد: با طرف عراقی، بر اساس یک یادداشت تفاهم بین دستگاههای قضا ایران و عراق، بر سر تبادل افراد تحت تعقیب توافق کردیم.

با وجود تأکید چند باره جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم پایان بخشیدن به حضور گروههای تروریستی در خاک کردستان عراق، اربیل شامگاه گذشته باز هم ادعاهایی درباره عدم تعرض به خاک همسایگان از این کشور مطرح کرد.

جوتیار عادل سخنگوی دولت کردستان عراق با این ادعا که سلاحی از این منطقه به ایران فرستاده نشده است، با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد: دولت کردستان، اجازه نخواهد داد که اراضی آن، خطری برای امنیت کشورهای همسایه ایجاد کند (جزئیات بیشتر).

 در همین ارتباط، منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه کشورمان تأکید کرد که بازداشت عناصری از اغتشاشگران، اطلاعات خوبی در اختیار ایران قرار داده است و دولت کردستان عراق باید پیام ایران را گرفته باشد.

متکی درباره تحرکات عناصر تروریستی در کردستان عراق گفت: اگر برخی گروه‌های تروریستی می‌خواهند در کردستان بمانند، نباید سلاح داشته باشند. نباید آموزش نظامی داشته باشند و باید متوقف شود. هیچ کشوری اردوگاه‌های نظامی را پشت مرزهای خود تحمل نمی‌کند.

وی ادامه داد: نکته مهم دور کردن هر گونه حضور مشکل‌زای این عناصر از مرزهای ایران است... برخی از مقرهای آنان در حملات اخیر نابود شد و اگر لازم باشد باز هم به مقرهای مشکل‌زای آنان حمله خواهد شد.

این دیپلمات ایرانی در پایان هشدار داد: بعد از گفت‌وگو با دولت عراق، بغداد از موضع ما کاملا مطلع است، و آنکس که باید پیام اول را بگیرد، دولت کردستان عراق است و باید به یاد بیاورد که ایران بر سر امنیت ملی خود اصلا مسامحه نمی‌کند. ما برای اثبات برادری خود با برادران در عراق از جمله برادران کُرد، ما سالها حضور اینها را تحمل کردیم.

پایان پیام/./ ت 62

کد مطلب: 447944