تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۰
 

محورهای بیانات امام خامنه ای در دیدار مردم اصفهان (1401/08/28)

Share/Save/Bookmark
محورهای بیانات امام خامنه ای در دیدار مردم اصفهان (1401/08/28)
 
محورهای بیانات امام خامنه ای (مدظله العالی) در دیدار مردم اصفهان (1401/08/28)
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای اصلی بیانات امام خامنه ای مدظله العالی در دیدار مردم اصفهان (1401/08/28):
1. اصفهان، شهرِ علم، هنر، جهاد، ایمان و محبّت به اهل‌بیت است.
2. ۲۴ هزار شهید، ده‌ها هزار جانباز، چند هزار آزاده؛ اینها سند افتخار اصفهان است.
3. مردم اصفهان با یک اشاره و توجّه، بارها وارد میدان شدند، فتنه­ای را خاموش کردند.
4. مردم اصفهان شایسته‌ی این هستند که ما شب و روز نشناسیم برای خدمت به اینها.
5. ما در جنگ هشت‌ساله یک پیروزی کامل و درخشان پیدا کردیم. لکن قضیّه تمام نشد.
6. اگر نظام جمهوری اسلامی پیشرفت بکند، منطق لیبرال‌دموکراسیِ دنیای غرب باطل خواهد شد.
7. جمهوری اسلامی به معنای واقعی کلمه یک نظام مردمی است.
8. هر وقت صدای قدرتمندیِ ما بلندتر بوده، تلاش دشمن برای پنجه زدن به جمهوری اسلامی بیشتر بوده.
9. چالش اساسی برای امروز ما در کشور، چالش پیشرفت و ارتجاع است.
10. هیچ کدام از شگردهای استکبار نتوانست عامل حرکت، پیشرفت و استقامتِ ملّت ایران را از کار بیندازد.
11. امروز پیشرفت - در همه‌ زمینه‌ها- وظیفه‌ ما است و دشمن هم هر چه تلاش دارد به کار میبرد که نگذارد.
12. امید مهم‌ترین ابزار پیشرفت است و دشمن روی این متمرکز شده.
13. نمیخواهند بگذارند که نسل جوان از پیشرفتهای ایران مطّلع بشود، لذا آنها را کتمان میکنند.
14. در همین چند هفته‌ای که اغتشاش درست کردند، پیشرفتهای مهمّی در کشورمان اتفاق افتاده.
15. امیدآفرینی، شاخص مهمِ ایران‌دوستی؛ و یأس‌آفرینی، شاخصِ عمده‌ی ایران‌ستیزی است.
16. بدون شک، این بساطِ شرارت جمع خواهد شد.
17. یک ملّتِ باایمان، از تهدید برای خودش فرصت درست میکند.
18. در اغتشاشات اخیر، ملّت ایران جهت‌گیری خودش را در 13 آبان و تشییع شهدا نشان داد.
19. دشمنی با عقاید و مقدّساتِ ملّت ایران، چهره‌ی صحنه‌گردانان را برای مردم روشن کرد.
20. آن کسی که بی‌توجّه به خواسته‌ی دشمن با او همراهی میکند را باید بیدار کرد.
21. آن کسانی که عامل جنایت هستند، بایستی به اندازه‌ی گناه خودشان مجازات بشوند.
22. مردم نشان دادند که با دشمن همراه نیستند.
23. حل مشکلات اقتصادی با همکاری ملّت و دولت، با هم‌نفَسی، همدلی و هم‌افزایی پیش خواهد آمد.
**************
محورهای بیانات امام خامنه ای مدظله العالی در دیدار مردم اصفهان (1401/08/28):
1. اصفهان، شهرِ علم، هنر، جهاد، ایمان و محبّت به اهل‌بیت است.
1/1. من چند جمله در باب این قضیّه‌ی بسیار مهم (تشییع ۳۷۰ شهید اصفهانی عملیّات محرّم در 25 آبان سال 61)  و کلّاً حرکت اصفهانی‌ها در باب جهاد و شهادت عرض میکنم؛ یک مطلب و یک جمله‌ای در باب نگاه کلان ما و انقلاب و کشور به جبهه‌گیری ایران و استکبار، و درباره‌ی چیستی و چگونگی این مواجهه و مقابله عرض خواهم کرد؛ بعد هم یک اشاره‌ای به قضایای اخیر جاری کشور و اغتشاشات و مانند اینها عرض میکنم.
2/1. اصفهان شهر علم، هنر و جهاد است، شهر زنده است. در باب علم، شاید در این چهارصد سال اخیر، اگر بخواهیم علمای بزرگ اصفهان در فقه، فلسفه، حدیث، تفسیر و امثال اینها را اسم بیاوریم، یک کتاب قطور خواهد شد.
3/1. بزرگانِ علمای ما حتّی تا زمان نزدیک به ما، مثل مرحوم آقای نائینی، مرحوم آسیّدابوالحسن اصفهانی، مرحوم حاج شیخ محمّدحسین اصفهانی، همه‌ی بزرگان علم دورانهای مختلف قبل از اینها تا حدود چهارصد سال، اصفهانی‌اند.
بعضی هم اصفهانی نیستند، لکن در اصفهان رشد و بُروز کردند. این، خصوصیّت اصفهان است.
4/1. اصفهان، شهر ایمان و محبّت به اهل‌بیت است؛ این از جمله‌ی خصوصیّاتی است که کمتر به آن توجّه شده. این معنا که اصفهانی‌ها اهل توسّلند، اهل تضرّعند، اهل توجّهند؛ این، ناشی از ایمان است.
5/1. مرحوم کلباسی در مشهد بود و دعای کمیل [میخواند]. شاید آن عدّه‌ای که پای منبر ایشان برای دعای کمیل جمع میشدند، به بیست نفر نمیرسیدند. همان وقتها در اصفهان [مجلس] دعای کمیل مرحوم حاج آقا مهدی مظاهری در مسجدِ سیّد، پُر میشد از جمعیّت؛ این، مقایسه‌ی بین مشهد و اصفهان.
6/1. در مورد مجالس عزاداری، در مورد مجالس مربوط به ائمّه (علیهم السّلام) و از این قبیل، هر چه انسان بگوید واقعاً کم است؛ شهر ایمان است.
7/1. انواع هنرهای گوناگون مطلوب ایرانی در اصفهان هست. شهر میراثهای ارجمند و ارزشمند هنری است. بنده یادم نمی‌آید نظیر این میراث هنری‌ای که ما در اصفهان داریم، در هیچ جای دیگر وجود داشته باشد.
8/1. اینها همه برجستگی‌های مردم اصفهان است؛ یک شهری با هویّت کامل ایرانی و اسلامی. به نظر من این مستندسازهای خوبِ ما که الحمدلله زیاد هم هستند، میتوانند از اینها ــ با آن تکّه‌ای که بعداً عرض خواهم کرد ــ برای اصفهان فیلم‌های مستند متعدّدی بسازند که همه چشم‌نواز و دل‌نواز خواهد بود.
2. ۲۴ هزار شهید، ده‌ها هزار جانباز، چند هزار آزاده؛ اینها سند افتخار اصفهان است.
1/2. و امّا هویّت انقلابی. البتّه در خیلی از شهرهای کشورِ ما پیش از انقلاب تلاشهای انقلابی بود، خوب هم بود، قوی هم بود، امّا اصفهان برتری داشت؛ اگر نگوییم برترین شهر بود، لااقل یکی از برترین‌ها بود.
2/2. اوّلین شهری که زمان رژیم طاغوت حکومت‌نظامی شد اصفهان بود؛ هیچ جا قبل از اصفهان حکومت‌نظامی نشده بود، اصفهان حکومت‌نظامی شد. [این] نشان‌دهنده‌ی آن بود که مردم بیشتر از دیگران در تلاشند.
3/2. در دفاع مقدّس، دو لشکر نام‌آور و خط‌شکن [داشت]: لشکر امام حسین (ع) که فرمانده معروفش شهید خرّازی بود و لشکر نجف که آن هم فرمانده‌‌ معروف و شهیدش شهید احمد کاظمی بود.
4/2. بعد از شهادت خرّازی و مدّتی بعد از اینکه شهید کاظمی از لشکر نجف رفت، فرماندهان برجسته‌ی دیگری این دو لشکر را اداره کردند؛ دلاوران واقعاً برجسته‌ای که ما خیلی از اینها را از نزدیک  شناختیم و دیدیم.
5/2. خب، استان اصفهان بر اثر همین مجاهدتها در حدود ۲۴ هزار شهید دارد، که حدود ۷۵۰۰ شهید در گلستان شهدای شهر اصفهان مدفونند. اینها یک رقمهای عجیبی است، اینها یک نشانه‌های بزرگی است.
6/2. ده‌ها هزار جانباز، چند هزار آزاده؛ اینها سند افتخار اصفهان است. اینها وظیفه درست میکند برای شما؛ نمیخواهیم فقط مدّاحی کنیم؛ نگه داشتن این عظمتها و آثار بزرگ، وظیفه‌ی یکایک افرادِ باوجدان است.
3. مردم اصفهان با یک اشاره و توجّه، بارها وارد میدان شدند، فتنه­ای را خاموش کردند.
1/3. روز بیست‌وپنجم آبان، حدود ۳۶۰ شهید در اصفهان تشییع شدند. چطور طاقت بیاورد یک شهر؟ ۳۶۰ شهید! آن فرماندهانی که این شهدا جلوی چشم آنها شهید شدند، خودشان مانده بودند که چه جوری این شهدا را بیاورند اصفهان‌ تشییع کنند؛ این قدر این حادثه، حادثه‌ی بزرگ و عجیبی بود!
2/3. به نظرم اگر هر جای دنیا یک روز ۳۶۰ جوانِ به‌خون‌آغشته را بیاورند در میان مردم و تشییع کنند، آن شهر آن روز فلج میشود، از پا می‌افتد؛ اصفهان فلج نشد.
3/3. در خبرها و گزارشهای مسلّم ما این هست که همان روز عصر، عدّه‌ی زیادی از جوانها و روزهای بعد عدّه‌ی زیادتری به طرف جبهه‌ها حرکت کردند؛ همان شب، کاروان عظیم پشتیبانی از شهدا از اصفهان راه افتاد.
4/3. این روحیه و انگیزه را ببینید! خانواده‌های دو تا هفت شهید! اینها مال اصفهان است؛ اینها هویّت انقلابی و جهادی اصفهان را برای ما تشریح میکنند. بخشی از مناقب اصفهان اینها است؛ اصفهان بیش از این حرف دارد.
5/3. در این چهار دهه هم هر وقت لازم شده، اصفهان سینه سپر کرده آمده جلو؛ مردم اصفهان در هیچ قضیّه‌ای عقب‌نشینی نکردند. آن چنان زنده، با یک اشاره و توجّه، بارها وارد میدان شدند، یک فتنه را خاموش کردند.
4. مردم اصفهان شایسته‌ی این هستند که ما شب و روز نشناسیم برای خدمت به اینها.
1/4. البتّه این خصوصیّات مردم اصفهان ربطی به گلایه‌های اصفهانی‌ها ندارد. این [مطلبی] که آقای طباطبائی فرمودند، درست است، حق با ایشان است؛ مسئله‌ی آب اصفهان مسئله‌ی مهمّی است. بنده هم دنبال این قضیّه بوده‌ام.
2/4. کارهای خوبی دارد انجام میگیرد؛ پنج شش اقدام که حالا مثلاً ممکن است گفته بشود بعضی از اینها بلندمدّت است. من حالا به مسئولین محترم دولتی سفارش میکنم که در این زمینه هر چه ممکن است بیشتر تلاش کنند و سریع‌تر کار کنند؛ یعنی واقعاً مردم اصفهان شایسته‌ی این هستند که ما شب و روز نشناسیم برای خدمت به اینها.
5. ما در جنگ هشت‌ساله یک پیروزی کامل و درخشان پیدا کردیم؛ لکن قضیّه تمام نشد.
1/5. شهرهای دیگرِ کشور هم هر کدام به نحوی ارزشهایی آفریده‌اند؛ نمیخواهیم فقط روی اصفهان تکیه کنیم. البتّه همه یک ‌جور نبودند، در یک سطح نبودند؛ بعضی جلوتر بودند، اصفهان جزو جلوترین‌ها است.
2/5. تلاشهای همه‌جانبه‌ی مردم در سراسر کشور موجب شد که ما در یکی از آزمایشهای کم‌نظیر [پیروز شویم]. دفاع هشت‌ساله یک آزمایش کوچکی نبود، حادثه‌ی خیلی مهمّی بود؛ خیلی از جوانهای ما نمیدانند چه اتّفاقی افتاد.
3/5. هشت سال همه‌ی قدرتهای دنیا یک طرف، ایران یک طرف! خب حالا مثلاً در بعضی از جاها یک حوادثی هست و به یک کشوری حملاتی میشود که اوّلاً به آن وسعت نیست که در ایران بود، ثانیاً بالاخره کسانی هستند که به آنها کمک‌ میکنند؛ ما را هیچ کس کمک نمیکرد.
4/5. ناتو، بخصوص آمریکا همراه صدّام بود، شوروی سابق، بعضی از کشورهای اروپا که خیلی وابستگی به شوروی یا آمریکا هم نداشتند، همراه صدّام [بودند]، مثل یوگسلاوی؛ من (در اسفندماه ۱۳۶۷) رفتم از نزدیک دیدم دیگر.
5/5. همه‌ی دنیا یک طرف بود و جمهوری اسلامی یک طرف. خب در این جنگ، با همین حرکت و انگیزه‌های مردم، آن هم با دست خالی، ایران توانست پیروز بشود. ما در جنگ هشت‌ساله یک پیروزی کامل و درخشان پیدا کردیم.
6/5. پیروزی پیدا کردیم، لکن قضیّه تمام نشد. من حالا اینجا میخواهم وارد این بحث دوّم بشوم: مسئله‌ی نگاه کلان به چالش ایران اسلامی و مستکبرین، دستگاه استکبار، دنیای استکبار.
6. پیشرفت نظام جمهوری اسلامی، به منزله­ی بطلانِ منطق لیبرال‌دموکراسیِ دنیای غرب است.
1/6. مشکل استکبار با جمهوری اسلامی این است که اگر نظام جمهوری اسلامی پیشرفت بکند، رونق بگیرد، جلوه کند در دنیا، منطق لیبرال‌دموکراسی دنیای غرب باطل خواهد شد.
2/6. با منطق لیبرال‌دموکراسی، غربی‌ها توانستند حدود سه قرن همه‌ی دنیا را غارت کنند؛ یک جا گفتند اینجا آزادی نیست، وارد شدند؛ یک جا گفتند دموکراسی نیست، وارد شدند؛ به بهانه‌ی ایجاد دموکراسی، اموال و منابع آن کشور را غارت کردند بردند؛ اروپای فقیر ثروتمند شد، به قیمت به گِل نشستن بسیاری از کشورهای ثروتمند مثل هند.
3/6. هند را اینها بیچاره کردند؛ شما این کتاب نهرو ــ نگاهی به تاریخ جهان ــ را اگر بخوانید درست توجّه میکنید که چه اتّفاقی افتاده؛ و خیلی کشورهای دیگر؛ چین را، جاهای دیگر را [بیچاره کردند].
4/6. حالا ایران، استعمارِ مستقیمِ به آن صورت نشد، امّا اینجا هم هر چه توانستند کردند، با منطق لیبرال‌دموکراسی؛ یعنی گفتند آزادی و دموکراسی، آزادی و مردمی؛ با این عنوان، کشورها را تسخیر کردند؛ هم علیه آزادی، هم علیه مردمی بودن کشورها، هر چه توانستند کردند.
7. جمهوری اسلامی به معنای واقعی کلمه یک نظام مردمی است.
1/7. یک نمونه‌اش جلوی چشم شما همین افغانستان است. ۲۱ سال قبل از این آمدند افغانستان برای اینکه دولتی را که ادّعا میکردند مردمی نیست و آزادی در آن نیست، شکست بدهند. آمریکایی‌ها آمدند 20 سال در افغانستان، انواع و اقسام جنایتها را انجام دادند.
2/7. آمریکایی‌ها در افغانستان، هر چه توانستند دزدیدند، کشتند، نابود کردند، خانواده‌ها را از بین بردند، اخلاقها را خراب کردند، بعد از 20 سال، همان حکومتی که علیه او وارد شده بودند آمد سرِ کار، افغانستان را دادند به او، با این فضاحت خارج شدند! این یک نمونه‌ای است که امروز جلوی چشم شما جوانها است.
3/7. سیصد سال، اوّل اروپایی‌ها، بعد هم آمریکایی‌ها، با منطق لیبرال‌دموکراسی حرکت کردند. حالا اگر حکومتی در دنیا به وجود آید که منطق لیبرال‌دموکراسی را رد کند و با منطق واقعی به مردم کشورش هویّت بدهد، آنها را زنده، بیدار و قوی کند و در مقابل لیبرال‌دموکراسی بِایستد، این، منطقِ لیبرال‌دموکراسی را ابطال میکند؛ و این، جمهوری اسلامی است.
4/7. لیبرال‌دموکراسی بر پایه‌ی نفیِ دین بنا شده بود، و جمهوری اسلامی بر پایه‌ی دین بنا شده؛ آنها ادّعای مردمی بودن کردند، و جمهوری اسلامی به معنای واقعی کلمه یک نظام مردمی است.
5/7. البتّه پیدا است که در تبلیغاتشان و در تلویزیون­هایشان انکار میکنند، امّا قبول دارند، خودشان میدانند. این هم که می‌بینید اینجا یک عدّه‌ای میگویند آزادی نیست، مردمی نیست، و مانند این حرفها، به دهن آنها نگاه میکنند؛ وَالّا دلیلِ بودنِ آزادی این است که خود اینها دارند همین حرفها را علیه نظام میزنند، و کسی هم به آنها کار ندارد.
6/7. دلیل مردمی بودن این است که از بعد از رحلت امام تا امروز، این دولتهایی که سر کار آمدند، هیچ دو دولتی از لحاظ فکری شبیه هم نبودند. یک دولت آمده، دولت بعدی با یک تفکّر دیگری سرِ کار آمده؛ خب پیدا است که آزادی فکری است. مردم آزادند، انتخاب میکنند؛ یک وقت این را انتخاب میکنند، یک وقت آن را انتخاب میکنند.
8. هر وقت صدای قدرتمندیِ ما بلندتر بوده، تلاش دشمن برای پنجه زدن به جمهوری اسلامی بیشتر بوده.
1/8. مشکل غرب و استکبار با جمهوری اسلامی این است که جمهوری اسلامی دارد پیشرفت میکند و رونق میگیرد، و این پیشرفت را همه‌ی دنیا دارند می‌بینند و به آن اعتراف میکنند، و این برای غرب، غیر قابل تحمّل است.
2/8. اگر ما پیشرفت نمیکردیم، اگر ما حضور قدرتمند در منطقه از خودمان نشان نمیدادیم، اگر ما در مقابل آمریکا و استکبار صدایمان میلرزید، حاضر بودیم زورگویی آنها و قلدری آنها را قبول بکنیم، این فشارها کمتر میشد.
3/8. البتّه می‌آمدند تسلّط پیدا میکردند، امّا دیگر تحریم و این فشارها و این چالشهای این جوری کم میشد. هر وقت صدای قدرتمندیِ جمهوریِ اسلامی بلندتر بوده - چون در این سالها اوضاع مختلف بوده؛ خودتان میدانید - تلاش دشمن برای پنجه زدن به جمهوری اسلامی بیشتر بوده.
9. چالش اساسی برای امروز ما در کشور، چالش پیشرفت و ارتجاع است.
1/9. پس چالش اساسی برای امروز ما در کشور، چالش پیشرفت و توقّف و رکود است؛ یا بگوییم چالش پیشرفت و ارتجاع؛ چون توقّف عقب رفتن است و هر کسی که توقّف کند در واقع دارد عقب میرود؛ چون دنیا در حال حرکت به جلو است، اگر شما ایستادید، عقب میمانید.
2/9. مسئله این است: ما داریم پیشرفت میکنیم، میخواهند این نباشد. همه‌ی قدرتهای استکباری دنیا که عمدتاً آمریکا و اروپا است، در مقابل این حرکت پیشرفت جمهوری اسلامی حرص میخورند، مضطرب میشوند، ناراحت میشوند، لذا وارد میدان میشوند و هر کاری از دستشان برمی‌آید میکنند؛ البتّه هیچ غلطی هم نمیتوانند بکنند.
10. هیچ کدام از شگردهای استکبار نتوانست عامل حرکت، پیشرفت و استقامتِ ملّت ایران را از کار بیندازد.
1/10. علّت اینکه ما روی آمریکا تکیه میکنیم و اصرار داریم، این است که در این کارزار، آمریکا در خطّ مقدّم است؛ دیگران هم هستند امّا پشت سر آمریکا‌. همه‌ی رؤسای جمهور آمریکا در این چند دهه‌ی انقلاب، در این خطّ مقدّم با جمهوری اسلامی جنگیده‌اند؛ حالا کجا هستند؟ بعضی نابود شدند، بعضی هم در زباله‌دان تاریخ افتادند، ولو زنده باشند.
2/10. از کارتر و کلینتون و اوبامای دموکرات بگیرید تا ریگان و بوشِ جمهوری‌خواه تا آن سبک‌مغز قبلی(ترامپ) و این بی‌هوش‌وحواس فعلی(بایدن) که میخواهد مردم ایران را نجات بدهد، همه‌ی اینها بی‌استثنا در مقابل جمهوری اسلامی ایستاده‌اند، و هر کسی را هم که توانسته‌اند به کار گرفته‌اند؛ بالخصوص رژیم صهیونیستی را تحریک و کمک کردند.
3/10. حالا گفته میشود که رژیم غاصب صهیونیستی، آنها را تحریک میکند؛ بله، ممکن است در مواردی هم این جور باشد، امّا [رژیم صهیونیستی] سگ زنجیری و هار آنها در منطقه است، وظیفه‌اش این است که در منطقه افساد کند، فشار بیاورد، بعضی از دولتهای دیگرِ منطقه هم متأسّفانه با او همراهی کردند.
4/10. البتّه ضربه‌هایی هم وارد کردند - نه اینکه هیچ [کاری نکردند] - امّا مجموعاً ناکام ماندند، نتوانستند جمهوری اسلامی را متوقّف کنند. هیچ کدام از طرحهایشان پیش نرفت، یعنی به آن نتیجه‌ی مقصودِ خودشان نرسید.
5/10. بله، یک مشکلاتی ایجاد کردند، امّا مقصودشان حاصل نشد؛ نه تحریم، نه ترور دانشمندان، نه رشوه دادن به بعضی‌ها که علیه جمهوری اسلامی در داخل حرف بزنند، نه انواع شگردهای سیاسی و امنیّتی‌شان، هیچ کدام نتوانست عامل حرکت و پیشرفت و استقامت ملّت ایران را از کار بیندازد.
11. امروز پیشرفت - در همه‌ زمینه‌ها- وظیفه‌ ما است و دشمن هم هر چه تلاش دارد به کار میبرد که نگذارد.
1/11. خب، حالا ما در مقابل یک چنین وضعی قرار داریم. وظیفه‌ی همه‌ی ما - مسئولین کشور،‌ آحاد مردم، روشنفکران جامعه،‌ جوانان فعّال، نخبگان جامعه و جوامع علمی؛ چه حوزه‌ی علمیّه، چه دانشگاه‌ها - این است که بدانیم باید پیشرفت کنیم.
2/11. امروز پیشرفت - در همه‌ی زمینه‌ها- وظیفه‌ی ما است: پیشرفت علمی، هنری، اقتصادی، سیاسی؛ این پیشرفتها نظام را مستحکم میکند، به نظام اقتدار میدهد. وقتی شما اقتدار پیدا کردید، دشمن نمیتواند نگاهِ چپ به شما بکند.
3/11. هدف دشمن این است که ارکان اقتدار را متزلزل کند؛ می‌بینید دیگر؛ نمیخواهند نظام مقتدر باشد. ما همه باید پیشرفت را دنبال کنیم، چون پیشرفت ما را مقتدر میکند، ما را خودکفا میکند، ما را مستحکم میکند.
4/11. اگر چنانچه این پیشرفتها - علمی، معنوی و اخلاقی، اقتصادی، سیاسی - ادامه پیدا کند که بحمدالله تا حالا [چنین] بوده، دشمن مضطرب میشود؛ دشمن از این، بسیار بیمناک است و هر چه تلاش دارد به کار میبرد که نگذارد.
12. امید مهم‌ترین ابزار پیشرفت است و دشمن روی این متمرکز شده.
1/12. حالا چه جوری پیشرفت کنیم؟ خب‌ ابزارهای پیشرفت خیلی ابزارهای گوناگونی است؛ من فقط به یک نکته‌ی مهم میخواهم اشاره کنم و آن، امید است. امید مهم‌ترین ابزار پیشرفت است و دشمن روی این متمرکز شده.
2/12. دشمن از همه‌ی توان دارد استفاده میکند برای القای ناامیدی و بن‌بست. ‌یک جوانی هم که با مسائل دنیا آشنا نیست، گاهی می‌بینید تحت تأثیر قرار میگیرد، او هم مأیوس میشود؛ وقتی مأیوس شد، کار نمیکند.
3/12. پیشرفت احتیاج دارد به امید. دشمن روی امیدِ ملّت ایران متمرکز است. این امکانات گسترده‌ای که دشمن به کار گرفته، این رسانه‌ها، ماهواره‌ها، فضای مجازیِ عجیب و غریب، تلویزیون‌های مزدورِ مأجور، همه‌ی اینها برای این است که این امید را در مردم بکُشند. خوشبختانه امید زنده است؛ امّا میخواهند نگذارند جوانها و مسئولین ما امیدوار بمانند.
4/12. اینها حتّی به مسئولین هم طمع دارند که امید را از آنها بگیرند. یک امتدادی هم متأسّفانه در داخل دارند؛ من ناچارم این را بگویم. آدم دلش نمیخواهد چنین واقعیّتی وجود داشته باشد، امّا هست؛ اینها در داخل امتداد دارند.
5/12. امتداد آنها القای ناامیدی که «فایده‌ای ندارد»، «به جایی نمیرسیم»،‌ «چه ‌کار میخواهیم بکنیم» است؛ از این حرفها می­شنوید. در داخل هم فلان روزنامه و فعّالِ فضای مجازی، متأسّفانه از این چیزها دارند؛ اینها هم امتداد آنها هستند.
13. نمیخواهند بگذارند که نسل جوان از پیشرفتهای ایران مطّلع بشود، لذا آنها را کتمان میکنند.
1/13. در مقابل القای آنها یک واقعیّتی وجود دارد. آن واقعیّت این است که ما داریم پیش میرویم، جلو میرویم. [البتّه] مشکل اقتصادی داریم؛ آن هم ان‌شاء‌الله حل خواهد شد.
2/13. در بخشهای مختلفِ دیگر، ما بحمدالله دائم در حال پیشرفتیم. نمیخواهند بگذارند که بخصوص نسل جوان از این پیشرفتها مطّلع بشود، لذا آنها را کتمان میکنند. در همان امتداد داخلی [آنها] هم که گفتم، همین جور است؛ خیلی از پیشرفتهای ما کتمان میشود یا کوچک‌نمایی میشود.
14. در همین چند هفته‌ای که اغتشاش درست کردند، پیشرفتهای مهمّی در کشورمان اتفاق افتاده.
1/14. در همین چند هفته‌ای که حالا در بعضی از خیابانها چهار نفر آدم شریر یا فریب‌خورده وارد شدند و اغتشاش درست کردند، در همین اغتشاشات، کارهای بزرگی انجام گرفته که اگر مقایسه کنیم هفته‌های دیگر و ماه‌های دیگر را، یک نتیجه‌ی بزرگی به دست می‌آید.
2/14. من حالا میشمرم اینهایی را که در همین چند هفته اتّفاق افتاده: دستیابی دانشمندان ایرانی به روشی جدید برای درمان سرطان خون؛ این پیشرفت است دیگر، پیشرفت مهمّی هم هست، چیز کوچکی هم نیست.
3/14. بومی‌سازی یک دستگاه کلیدی برای چاه‌های نفت و گاز.‌ یکی از ثروتهای طبیعی مهمّ ما نفت و گاز است؛ ما از لحاظ استخراج نفت و گاز احتیاج داریم به نوآوری، این نوآوری دارد انجام میگیرد؛ همین چند هفته پیش، یکی از قدمهای مهم برای این کار انجام گرفته؛ خب این کارِ بزرگی است.
4/14. خطّ آهن بخش مهمّی از بلوچستان [افتتاح شد]؛ این خطّ آهن، از زمانهای سابق، یعنی از اوایل انقلاب ــ حالا قبل از انقلاب که بحثش نبوده ــ یکی از آرزوهای مهمّی بود که ما بتوانیم یک خطّ شمال به جنوب درست کنیم که خطّ آهن بلوچستان هم جزو این است و خطّ شمال به جنوب است؛ یعنی ما شمال کشور را وصل کنیم به خلیج فارس و دریای عمان که از بلوچستان میگذرد. همین چندروزه، یک بخش مهمّی از این خطّ آهن افتتاح شد.
5/14. چندین کارخانه راه افتاد؛ پالایشگاه فراسرزمینی راه افتاد در یکی از کشورها؛ بهره‌برداری از شش نیروگاه برق در همین چند هفته اتّفاق افتاد که شهرهایش را گزارش کردند به من، من نمیخواهم حالا دانه‌دانه [نام ببرم].
6/14. یکی از بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های جهان در همین روزها رونمایی شد. از ماهواره‌بر رونمایی شد، از یک موشک جدید رونمایی شد و همین طور [موارد دیگر].
7/14. اینها مال همین چند هفته‌ای است که در میان اغتشاشات هم بوده؛ اگر انسان بخواهد دانه‌دانه اینها را بشمرد، خیلی میشود. نمیگذارند؛ نمیخواهند نسل جوان آشنا بشود با اینها؛ اینها را کوچک‌نمایی میکنند، تحقیر میکنند، انکار میکنند.
8/14. خب ما در امکانات دفاعی خیلی پیشرفت کرده بودیم، انکار میکردند؛ عکسش را نشان میدادند میگفتند که این فتوشاپ است، این واقعی نیست؛ حالا بعداً ناچار شدند اعتراف کنند.
15. امیدآفرینی، شاخص مهمِ ایران‌دوستی؛ و یأس‌آفرینی، شاخصِ عمده‌ی ایران‌ستیزی است.
1/15. این کارهایی که من اشاره کردم، هم از لحاظ خودِ کار مهم است، هم از این جهت مهم است که نشانه‌ حرکت در جامعه است؛ پس جامعه راکد نیست، در حال حرکت و پیشرفت است.
2/15. این خیلی مهم است که جامعه در حال پیشرفت و حرکت باشد. جوان ایرانی زنده است، پُرانگیزه است، آن هم در روزهای شرارت دشمن. خب، پس شما اگر ایران‌دوست هستید، یکی از علائم و شاخصهای ایران‌دوستی شما این است که امیدآفرینی کنید؛ اگر یأس‌آفرینی کردید، نمیتوانید بگویید ایران‌دوستید.
3/15. شاخصِ عمده‌ی ایران‌ستیزی یأس‌آفرینی است، امیدسوزی است، القای ناتوانی است، القای بن‌بست است؛ اینها شاخصهای ایران‌ستیزی است. آنهایی که ایران را دوست دارند، نقطه‌ی مقابلِ این، حرکت میکنند.
4/15. نگذارید کسانی که دشمن ایرانند، در قالب دفاع از منافع ملّی، لباسِ عوضی بپوشند، چهره‌ خودشان را عوض کنند و کارهایی مانند اینها کنند؛ یعنی شاخصها را سرِ دست بگیرید.
5/15. شمایِ نویسنده، شاعر، عالِم یا روحانی، ایران را دوست دارید، ایران اسلامی را دوست دارید، خیلی خوب، باید امیدآفرینی کنید. اگر خلاف این سر زد، ادّعا را نمیشود قبول کرد. بنابراین مسئله، مسئله‌ی پیشرفت است.
6/15. من جمع‌بندی کنم. مشکل ما با دنیای استکبار عبارت است از اینکه ما داریم پیشرفت میکنیم و اراده داریم که پیشرفت کنیم و او پیشرفت ما را به ضرر خودش میداند؛ این عمده‌ی چالش ما [است].
7/15. ایران اسلامی از نظر آمریکا و دولتهای استکباری و مانند اینها نباید پیشرفت بکند. ما هم در مقابل میگوییم: ایران اسلامی برای اِعلای کلمه‌ی اسلام باید پیشرفت کند.
16. بدون شک، این بساطِ شرارت جمع خواهد شد.
1/16. صحنه‌گردانان اصلی اغتشاشات- آنهایی که پشت صحنه، مسائل را دارند میچرخانند - میخواستند مردم را بیاورند در صحنه، و حالا که نتوانستند، میخواهند شرارت کنند بلکه بتوانند مسئولین کشور و دستگاه را خسته کنند.
2/16. اشتباه میکنند؛ این شرارتها موجب میشود مردم خسته بشوند، از آنها بیزارتر بشوند، از آنها متنفّرتر بشوند. حالا که مردم از اینها ــ از اشرارــ متنفّرند، ادامه‌ی این کار موجب میشود که تنفّر مردم بیشتر بشود.
3/16. حوادثی از این قبیل، خب بله برای مردم مشکل درست میکند؛ در خیابانها دکّانت را باید ببندی، ماشینت را باید نگه داری، مشکلاتی درست میکند؛ جنایتهایی هم انجام میدهند، تخریب میکنند، لکن اینهایی که در صحنه هستند و آنهایی که پشت صحنه هستند، بسیار حقیرتر از آن هستند که بتوانند به نظام آسیب بزنند.
4/16. بدون شک، این بساطِ شرارت جمع خواهد شد؛ آن وقت ملّت ایران با نیروی بیشتر، با روحیه‌ی تازه‌تر در میدان به پیشرفت ادامه خواهد داد. این طبیعت کار است؛ طبیعت یک ملّتِ باایمان همین است.
17. یک ملّتِ باایمان، از تهدید برای خودش فرصت درست میکند.
1/17. حادثه پیش می‌آید، امّا ملّتِ باایمان از حادثه که ممکن است تهدید باشد، برای خودش فرصت درست میکند؛ از تهدید برای خودش فرصت درست میکند. از صدر اسلام تا الان هم این جور بوده. همین آیه‌ی شریفه‌ای که این برادرمان تلاوت کردند: وَ لَمّا رَأَءَا المُؤمِنونَ الاَحزابَ قالوا هذا ما وَعَدَنَا اللَهُ وَرَسولُهُ وَ صَدَقَ اللَهُ وَرَسولُه.
2/17. جنگ احزاب، جنگ کوچکی نبود؛ تمام طوائف عرب از قریش و طائف و مکّه و همه جا جمع شدند آمدند به جنگ یک شهر مدینه با چند هزار نفر جمعیّت. جنگ احزاب بود، این باید دلها را بلرزاند؛ وقتی که مؤمنین این را دیدند، [گفتند] این چیز جدیدی نیست، خدا گفته بود که می‌آیند، برایتان دشمن هست، دشمنانها می‌آیند سراغتان.
3/17. (دیدید دشمنان) آمدند؛ وَ صَدَقَ اللَهُ وَرَسولُهُ وَ ما زادَهُم اِلّا ایمانًا وَ تَسلیما. (احزاب/۲۲)؛ این «وَ ما زادَهُم اِلّا ایمانًا وَ تَسلیما» همان فرصت است؛ از تهدید استفاده کردند، ایمانشان بیشتر شد؛ یعنی یک فرصتی برای ازدیاد ایمان پیدا شد. در صدر اسلام و همیشه همین ‌جور بوده.
4/17. در قضیّه‌ی دفاع مقدّس [هم] همین جور؛ دفاع مقدّس یک جنگ احزاب بود؛ در آن هم از همه طرف حمله کردند. ملّت ایران از این تهدید، فرصت درست کرد؛ آن فرصت چه بود؟ آن فرصت این بود که به همه‌ی دنیا نشان داد که ملّت ایران شکست نمیخورد.
5/17. همه آمدند دیگر؛ آمریکا، اروپا و ناتو پشتیبانی کرد، ورشو آن روز - پیمان ورشو که مال کمونیست‌ها بود - پشتیبانی کرد از صدّام، همه‌ پشتیبانی کردند، [امّا] ملّت ایران شکست نخورد؛ این شد یک سابقه؛ این، فرصت است.
6/17. قدرتهای دنیا هر وقت به فکر این بیفتند که به قول خودشان روی میز همه چیز دارند، همه‌ی برگهای جدید روی میز ــ خب، یکی از برگها، برگهای نظامی است ــ هر وقت به فکر این بیفتند، به یاد هشت سال جنگ تحمیلی می‌افتند؛ میدانند ملّت ایران شکست نمیخورد.
7/17. بارها ملّت ایران به مخالفین خودش، به آمریکا، به دیگران گفته شما آمدنتان با خودتان است، رفتنتان دیگر با خودتان نیست! ممکن است جلو بیایید امّا پا‌بند خواهید شد، پدرتان درمی‌آید!
8/17. ملّت ایران از جنگ تحمیلی این استفاده را کرد. از همین 25 آبان مردم اصفهان استفاده کردند، استفاده‌شان این بود که انگیزه‌شان بیشتر شد، همان طور که گفتم حرکتِ جوانهای دلاور اصفهان به سوی جبهه بیشتر شد.
18. در اغتشاشات اخیر، ملّت ایران جهت‌گیری خودش را در 13 آبان و تشییع شهدا نشان داد.
1/18. در اغتشاش اخیر هم همین جور [است]؛ در این اغتشاشات هم ملّت ایران از این تهدید استفاده کرد. چه کار کرد؟ حقیقت خودش و جهت‌گیری خودش را نشان داد؛ کجا؟ در 13 آبان. 13 آبان ‌امسال با همه‌ی سالهای قبل فرق داشت.
2/18. یک عدّه‌ی معدود به خواسته‌ی آمریکا داخل خیابانها آمدند، [امّا] ملّت عظیم ایران در 13 آبان آمدند علیه آمریکا شعار دادند. یک نمونه‌ی [دیگر] تشییع این شهدا است.
3/18. مثلاً‌ فرض کنید شهید روح‌الله عجمیان که یک جوان ناشناخته‌ای است، [ولی] در شهادت او یک جمعیّت عظیمی برای تشییع جنازه بیرون می‌آیند! عکس‌العمل مردم این است. از آن تهدید فرصت درست میکنند؛ یعنی مردم خودشان را نشان میدهند؛ میگویند: ما این جور هستیم. شما جوان ما را به شهادت میرسانید، همه‌ی ما پشت این جوانیم!
4/18. درست نقطه‌ی مقابل آن چیزی که دشمن میخواهد القا کند که ملّت ایران آمدند در خیابان، ملّت ایران علیه فلان است، ملّت ایران چنان [کرد]، [امّا]‌ ملّت خودش را نشان داد. از این تهدید استفاده کرد، فرصت درست کرد.
19. دشمنی با عقاید و مقدّساتِ ملّت ایران، چهره‌ی صحنه‌گردانان را برای مردم روشن کرد.
1/19. فرصت دیگری که درست شد، چهره‌ی صحنه‌گردان‌ها روشن شد. صحنه‌گردان‌ها خودشان را طرف‌دار ملّت ایران وانمود میکنند امّا با همه‌ی خواسته‌ها و عقاید و مقدّسات ملّت ایران دشمنی کردند؛ با اسلام دشمنی کردند.
2/19. مسجد و قرآن سوزاندند؛ با ایران دشمنی کردند، پرچم ایران را سوزاندند،‌ به سرود ملّی ایران بی‌احترامی کردند؛ چهره‌های اینها روشن شد. ادّعا میکنند طرف‌دار ملّت ایرانند، {درحالی که} ملّت ایران، ملّت مسلمان است.
3/19. ملّت ایران، ملّت امام حسین است. تو به امام حسین اهانت میکنی،‌ تو طرف‌دار ملّت ایرانی؟ به اربعین اهانت میکنی‌، تو طرف‌دار ملّت ایرانی؟ خب، چهره‌ی صحنه‌گردانان واقعی این اغتشاش هم روشن شد.
4/19. بنابراین یکی از مطالبی که در این مسئله‌ی این اغتشاشها میتوان گفت، این است که ملّت ایران از این تهدید، فرصتهای متعدّدی برای خودش درست کرد.
20. آن کسی که بی‌توجّه به خواسته‌ی دشمن با او همراهی میکند را باید بیدار کرد.
1/20. مطلب دیگر در مورد نوع برخورد با عناصر صحنه‌گردان است. یک بخش صحنه‌گردان‌ها هستند، یک بخش فریب‌خورده‌ها هستند، یک بخش پول‌گرفته‌ها هستند، بعضی‌ها جنایت کردند؛ همه‌ی اینها یک جور نیستند.
2/20. آن کسی را که فقط فریب‌خورده و جنایتی نکرده، باید متنبّه کرد، باید موعظه و هدایت کرد ــ چه دانشجو باشد، چه غیر دانشجو، چه در خیابان باشد، چه در دانشگاه باشد.
3/20. باید از او پرسید: این حرکت تو کمک به پیشرفت ایران است یا ضدّ پیشرفت ایران؟ فکر کند دیگر. این مال فریب‌خورده است. او را باید وادار کنید به فکر کردن.
4/20. آن کسی که بی‌توجّه به خواسته‌ی دشمن با او همراهی میکند، باید بیدارش کرد،‌ باید گفت: «دشمن آنجا است؛ حواست باشد با دشمن هم‌صدایی نکنی». به تعبیر امام (ره) «هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید.»
21. آن کسانی که عامل جنایت هستند، بایستی به اندازه‌ی گناه خودشان مجازات بشوند.
1/21. امّا آن کسی که عامل جنایت است یا قتل یا تخریب یا تهدید ــ کاسب را تهدید کند که باید تعطیل کنی، وَالّا دکانت را آتش میزنیم؛ ماشین‌سوار را تهدید کند که بایستی یا بِایستی یا باید بوق بزنی یا کارهایی مانند اینها کنی، وَالّا ماشینت را چنان میکنیم؛ عامل تهدید، اینها بایستی به اندازه‌ی گناه خودشان مجازات بشوند.
2/21. عامل قتل یک جور، عامل تخریب یک جور، آن کسی که اینها را با تبلیغات وادار به این کارها میکند یک جور؛ هر کدام به اندازه‌ی خودشان باید مجازات بشوند. البتّه اینجا عرض بکنیم که مجازات به وسیله‌ی قوّه‌ی قضائیّه است.
3/21. هیچ کس خودسرانه حق ندارد به خیال خودش کسی را مجازات کند، نه؛ قوّه‌ی قضائیّه هست، با قدرت، سرپا و زنده و پُرانگیزه هم هست؛ باید اینها را مجازات کنند. پس ما، هم نصیحت داریم، هم مجازات؛ مثل روش رسول‌الله.
4/21. امیرالمؤمنین درباره‌ی پیغمبر میفرماید: طَبیبٌ دَوّارٌ بِطِبِّهِ قَد اَحکَمَ مَراهِمَهُ وَ اَحمی مَواسِمَه (نهج‌البلاغه، خطبه‌۱۰۸)؛ هم مرهمش را آماده کرده برای مرهم‌نِهی روی زخم، هم آن داغ را.
5/21. قدیمها زخمهایی را که خوب نمیشد، داغ میکردند؛ یک آهنی را میگذاشتند در آتش، سرخ که شد، بگذارند روی زخم که خوب بشود. [امیرالمؤمنین] میگوید پیغمبر، مرهم آماده کرده، آن را هم داغ کرده؛ هر دو آماده است.
6/21. به تعبیر سعدی: درشتی و نرمی به هم در به است/// چو رگ‌زن که جرّاح و مرهم‌نِه است (گلستان سعدی، باب هشتم)؛ هم جرّاحی میکند، هم مرهم میگذارد؛ هر دو باید انجام بگیرد. خب، این هم یک مطلب.
22. مردم نشان دادند که با دشمن همراه نیستند.
1/22. یک مطلب دیگر اینکه تا این ساعت بحمدالله دشمن شکست خورده. قصد دشمن این بود که مردم را وارد میدان کند، مردم نشان دادند که با دشمن همراه نیستند.
2/22. البتّه دشمن در رسانه‌ها لشکرسازی میکند؛ لشکرسازی کاذب، انبوه‌سازی دروغ. می‌بینید در رسانه‌های گوناگونِ دشمن، جوری وانمود میکند که آدم غافل و بی‌خبر تصوّر میکند که واقعاً یک خبری است؛ [در حالی که] واقع قضیّه این نیست. آنچه انبوه و عظیم است، حضور مردم در میدانهای انقلاب است. این بله، خیلی عظیم است؛ امّا آن طرف نه.
3/22. خواستند مردم را وارد کنند، [امّا] مردم زدند توی دهنشان. البتّه، دشمن هر روز یک کِید و مکری دارد؛ اینجا شکست خورد، معلوم نیست دست بردارد، میرود سراغ جاهای دیگر؛ میرود سراغ اقشار، کارگران، زنان. البتّه بانوان و کارگران باشرف ما شأنشان خیلی بالاتر از این است که تسلیم دشمن شوند و فریب دشمن را بخورند؛ این مسلّم است.
23. حل مشکلات اقتصادی با همکاری ملّت و دولت، با هم‌نفَسی، همدلی و هم‌افزایی پیش خواهد آمد.
1/23. پس بنابراین هدف دشمن آن چیزی بود که برایش حاصل نشد؛ منتها آن چیزی که واقعیّت جامعه است، این است که ما مشکلات داریم؛ مشکلات داریم. مهم‌ترین مشکل ما هم امروز علی‌العجاله مشکل اقتصادی است.
2/23. می‌بینید بنده سالها است شعار سال را یک نکته‌ی اقتصادی قرار میدهم و از مسئولین درخواست میکنم که بروند سراغ حلّ این مشکل. دهه‌ی ۹۰، از لحاظ اقتصادی دهه‌ی خوبی نبود برای ما. مشکلاتی برای ما به وجود آمد.
3/23. اگر چنانچه همان نصیحت‌ها را، همان کارهایی را که حالا بنا است انجام بدهند، آن روز انجام داده بودند، امروز وضع ما بهتر بود. بالاخره تحریم مؤثّر است، برخی از تدبیرها مؤثّر است، مدیریّتها مؤثّر است؛ همه‌ی اینها مؤثّر است.
4/23. مسئولین جدّاً دارند تلاش میکنند، کارهایشان هم در موارد بسیاری مؤثّر است، در همین وضع اقتصادی هم مؤثّر است امّا خب مشکل اقتصادی هست. امروز البتّه کشورهای مختلف دنیا هم، مشکل اقتصادی را دارند، ما هم داریم.
5/23. باید تلاش کنیم این مشکل را برطرف کنیم. این با همکاری مردم با مسئولین، همکاری ملّت با دولت، هم‌نفَسی، همدلی، هم‌افزایی پیش خواهد آمد و در زمینه‌ی اقتصاد هم ملّت ایران به توفیق الهی مشتی به دهان دشمن خواهد زد.
6/23. امیدواریم که خدای متعال شما مردم عزیز را مشمول رحمت و برکت خودش قرار بدهد. امیدواریم ان‌شاءالله مردم اصفهان روزبه‌روز خوشبخت‌تر، سرزنده‌تر، آماده‌تر و در صفوف مقدّم انقلاب ان‌شاءالله حاضرتر باشند.
7/23. امیدواریم روح مطهّر امام از ما، از شما راضی باشد؛ ما هم بتوانیم آنچه وظیفه‌مان هست در مقابل این مردم عزیز، مردم خدوم انجام بدهیم؛ ان‌شاءالله.

 
کد مطلب: 447920