تاریخ انتشار : شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۷
 

تجاری سازی ۱۵۰ طرح ملی فناوری با کمک دانش بنیان ها در سه سال گذشته

Share/Save/Bookmark
تجاری سازی ۱۵۰ طرح ملی فناوری با کمک دانش بنیان ها در سه سال گذشته
 
با کمک شرکت های دانش بنیان در سه سال گذشته ۱۵۰ طرح کلان ملی فناوری در حوزه‌های مختلف تجاری‌سازی شده اند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخش مهمی از فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرای طرح‌های کلان ملی فناوری است. از ویژگی‌های بارز این طرح‌ها مانند اثربخشی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ایجاد هم‌افزایی و هماهنگی بین‌المللی بخش خصوصی برای انجام طرح‌های راهبردی و اقتدار آفرین، تجاری‌سازی تحقیقات کاربردی با سطوح فناوری بالا و کارآفرینی فناورانه برخوردارند.
برای اجرای این طرح‌ها به مشارکت گسترده بازیگران مختلف نیاز داشته که پاسخی به نیازهای اساسی و راهبردی کشور است. با توجه به آثار آن‌ها در تولید، خودکفایی و اشتغال‌زایی یکی از ابزارهای مهم در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان حمایت از این طرح‌ها، به شمار می‌رود.
در این سه سال تعداد 150 طرح کلان به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان قرارداد فناورانه با شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد و پرداخت شده است. این طرح ها شامل حوزه‌های سلامت، کشاورزی و صنایع غذایی، حمل‌ونقل پیشرفته، صنایع راهبردی، انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی، مواد، تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته، دیجیتال و هوشمند سازی، دانش‌های بنیادی و فناوری‌های سبز می شود که البته چندین طرح کلان ملی فناوری با موفقیت در هر کدام از حوزه ها انجام شده است.
 محیط ‌زیست ازمهم‌ترین اولویتهای طرح‌های کلان ملی فناوری است. شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در توسعه فناوری‌های سازگار با محیط‌ زیست، اثرگذاری خود را به اثبات رسانداند و بخش عمده‌ای از طرح‌های کلان ملی مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خوشبختانه در این حوزه تعریف شده است.
کد مطلب: 446919