تاریخ انتشار : شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۸
 

اجرای 16 برنامه ملی برای جهش اقتصاد با کمک فناوری‌های زیستی

Share/Save/Bookmark
اجرای 16 برنامه ملی برای جهش اقتصاد با کمک فناوری‌های زیستی
 
فناوری‌های زیستی را ناجی آینده اقتصاد کشور می‌دانند. عرصه‌ای در حال رشد فزاینده که همه کشورها حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده اند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در عصری که جنگ های بیولوژیکی حرف اول را در رویارویی کشورها و قدرت‌نمایی آنها می زند؛ توسعه فناوری های زیستی مهم و راهبردی است. به همین دلیل فناوران این عرصه و دستاوردهای فناورانه آن به مهم ترین ابزار و ترفند برای دولت ها بدل شده‌اند تا قدرت خود را به دیگر کشورها نشان دهند و بتوانند در مقابل تهدیدات جهانی بایستند. این فناوری ها می تواند آینده بشر و دنیا را رقم بزند.
ایرانیان هم که به گفته سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری؛ سابقه تاریخی در زیست فناوری دارند و به نوعی این فناوری در ذات و خون آریایی‌ها است با توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری زیستی در دنیا پیشتازی می کنند و تلاش های پیشینیان خود را بازآفرینی کرده و با فناوری های به روز عجین کرده اند.
این تلاش ها قرار است به تحقق جهش اقتصادی در کشور با کمک فناوری های زیستی  بیانجامد. 16 برنامه کلی هم برای آن طراحی شده است. «تحقیق و توسعه مرغ لاین»، «تکثیر و اصلاح نژادهای برتر از دام های خوراک دام و طیور»، «تولید افزودنی ها و جایگزین های خوراک دام و طیور»، «تولید کودهای زیستی و زیست مهارگرها» و «برنامه های کشت بافتی و احیای باغات»، «تولید نهال های روغنی و محصولات کشاورزی» از جمله این برنامه‌ها است.
همچنین از دیگر اقدامات ملی برای این هدف می توان به «تولید بذور با کیفیت دانه های اولیه از ارقام بومی و خارجی و احداث باغات مادری»، «تولید محصولات گواهی شده کشاورزی»، «توسعه کشاورزی زیستی و قراردادی»، «تولید افزودنی های دامی و انسانی و استارترهای صنایع لبنی»، «تولید پروبیوتیک های دام، طیور و آبزیان»، «تولید دارو و واکسن دام، طیور و آبزیان»، «تولید غذاهای فراسودمند»، «توسعه فناوری اطلاعات در تولید محصولات زیستی» و «توسعه فرآوری زیستی محصولات غذایی و کشاورزی» اشاره کرد.
اقداماتی که با تلاش ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همراهی و هم افزایی نهادهای مرتبط و با استفاده از دانش و تخصص شرکت های دانش بنیان و خلاق به ثمر خواهد نشست.
 
کد مطلب: 446886