تاریخ انتشار : شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۸
 

بومی سازی مبدل مدار الکترونیکی توسط شرکتی دانش بنیان

Share/Save/Bookmark
بومی سازی مبدل مدار الکترونیکی توسط شرکتی دانش بنیان
 
مبدل مدار الکترونیکی جریان الکتریکی مستقیم را به جریان متناوب با فرکانس و ولتاژ دلخواه تبدیل می‌کند؛ اکنون این مدار توسط شرکتی دانش بنیان در کشور بومی سازی شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری،  مبدل مدار الکترونیکی جریان الکتریکی مستقیم را به جریان متناوب با فرکانس و ولتاژ دلخواه تبدیل می‌کند، اکنون این مدار توسط شرکتی دانش بنیان در کشور بومی سازی شد.فاطمه نصرالله زاده، عضو هیات مدیره شرکت مهندسی پویا صنعت مدار با اشاره به این‌که ساخت مبدل سبب شده تا نیاز کشور به واردات کاهش یابد، گفت: یک مبدل از اجزا الکترونیکی به نام سلف و خازن تشکیل شده که باعث بالا یا پایین شدن جریان خروجی به آرامی می‌شود. می‌توان از مبدل‌ها به همراه ترانسفورماتور جهت تبدیل ولتاژ ورودی جریان مستقیم معین به یک ولتاژ خروجی جریان متناوب کاملا متفاوت استفاده کرد.
افزایش بهره‌وری با استفاده از مبدل
مبدل می‌تواند بیش از ۹۰ درصد انرژی مفید تولید کند. زمانی که کلید روشن و خاموش فعال شود پالس‌های برق به شکل مستقیم تولید می‌شود بنابراین برای این که جریان متناوب تولید شود باید جریان در طول یک ثانیه ۵۰ تا ۶۰ بار معکوس شود که توسط مبدل انجام می‌شود.
آن دسته از مبدل‌‌‌‌‌‌‌های الکترونیک قدرت که به‌‌‌‌‌‌‌ منظور کنترل و بهره ‌‌‌‌‌‌‌برداری از ماشین‌‌‌‌‌‌‌های الکتریکی مانند ماشین‌‌‌‌‌‌‌های القایی، سنکرون و جریان مستقیم مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند، به‌‌‌‌‌‌‌عنوان درایوهای ماشین الکتریکی یا درایوهای کنترل دور شناخته می شوند که در صنایع مختلف به کار می روند.
ایجاد 10 فرصت شغلی
این مدیر حوزه دانش بنیان افزود: در مجموعه پویا صنعت مدار نزدیک به 10 فرصت شغلی ایجاد شده است که مشخصا در صورت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، این ظرفیت وجود دارد تا فرصت های شغلی بیشتری نیز ایجاد شود.
امروزه مبدل‌های ایرانی از نمونه های اروپایی ارزان تر است اما در عرصه قیمتی رقابت سختی با مدل‌های چینی وجود دارد که کار را برای شرکت‌های دانش‌بنیان سخت می‌کند.
 
کد مطلب: 446875