تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۹
 

گنجی: جمهوری اسلامی به دین پایبند نباشد باید درش را ببندد و برود!

Share/Save/Bookmark
گنجی: جمهوری اسلامی به دین پایبند نباشد باید درش را ببندد و برود!
 
عبدالله گنجی و غلامحسین کرباسچی، مدیران مسئول روزنامه های همشهری و هم‌میهن در شبکه خبر در مورد فوت مهسا امینی و حجاب با یکدیگر گفتگو کردند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در این مناظره محمد صادق کوشکی، استاد دانشگاه هم به صورت تلفنی نظرات خود را بیان کرد.
در ادامه بخش هایی از صحبت های شرکت کنندگان در این مناظره را می خوانید:
گنجی: جمهوری اسلامی به دین پایبند نباشد باید درش را ببندد و برود!/ کرباسچی: ما که طالبان نیستیم ؛ کار یک نفوذی نیست؟
غلامحسین  کرباسچی، فعال سیاسی اصلاح طلب و مدیرمسئول روزنامه هم میهن ابتدا در این مناظره گفت:
ضمن  تسلیت درگذشت مهسا امینی، خون این مرحومه با یک مظلومیتی ریخته شده و شاید این برکت را داشته باشد که در فضای جامعه نسبت به روالی که در جامعه اتفاق بدی را به وجد آورده دومینویی بوده که اگر ادامه داشته باشد ممکن است اتفاقاتی بدتری بیفتد. ابزار تاسف می کنم از این فاجعه که برای همه تکان دهنده بوده و همه شوکه شده اند.
به همه خانم های میهن مان تسلیت می گویم. خدا به همه مقاومت و صبر عنایت کند.
اولین چیزی که به ذهنم می آید بحث قانون است که جز تبصره ماده ۶۳۸ مصوبه سال ۱۳۷۵ قانونی نداریم و ما غیر از این راجع به حجاب و گشت ارشاد قانونی نداریم. بر اساس این تبصره زنانی که بدون حجاب شرعی در انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از 10 روز تا ۲ ماه یا ۱۰ تا ۵۰ هزار تومان جریمه محکوم می شوند. از این رو قانون مربوط به حجاب باید مورد تجدیدنظر قرار بگیرد.
اگر بخواهند که طبق قانون عمل کنند از همین دم استودیوی شما زنان را باید بگیرند تا زنانی در خیابان هستند. اگر واقعا به قانون استناد کنیم ۷۰، ۸۰ درصد خانم ها را باید بگیرند.
مجری: آقا گنجی شما قبول دارید؟
گنجی: بله بنده هم قبلا نوشته بودم که حدود ۲۰ میلیون نفر هستند.
کرباسچی ادامه داد:
بر این اساس افراد بسیاری از شمال شهر تا جنوب شهر، حتی نصف خانم هایی که در مراسم شهید سلیمانی بودند را باید می گرفتند. یک قانونی در زمانی تصویب شده که حالا اکثریت جامعه به آن عمل نمی کنند. الان باید قانون مورد تجدید نظر قرار بگیرد. طبق این قانون اگر یک تار مو یا دسته موی زن بیرون باشد او مجرم است! قوه مقننه باید این قانون را اصلاح کند.
مجری: نسبت به مشروبات الکی هم همین را می پذیرید؟
ببینید در مور مشروبات بحث جداگانه است فرق می کند آیا ۸۰ درصد مردم عرق می خورند؟ یا در خیابان کسی عرق می خورد؟
در جامعه ما این جرم انگاری را قبول ندارند.
گنجی: جمهوری اسلامی به دین پایبند نباشد باید درش را ببندد و برود!/ کرباسچی: ما که طالبان نیستیم ؛ کار یک نفوذی نیست؟
در ادامه مناظره عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه همشهری گفت:
باید ببینیم چالش ما بر سر چیست؟
طیفی داریم مسلمان هستند اما حجاب ندارند و مخالفند.
عده ای میگویند امر شخصی است اما  ما معتقدیم امری اجتماعی است. کسی نماز نخواند یا در خانه اش مشروب بخورد کسی کاری ندارد اما قبول کنیم حجاب امری اجتماعی است دیگر کسی و گروهی صلاحیت ندارد خودش عمل کند.
ما گشت ارشاد نداریم بلکه مصطلح شد و جا افتاد. اگر گشت ارشاد بخواهد قانون را رعایت کند باید به ۲۰ میلیون تذکر دهیم. ما قانون را به صورت کامل اجرا نمی کنیم بلکه پلیس وقتی ناهنجاری ببیند  برخورد می کند.
ما یک بد حجابی عرفی داریم. سنت و فرهنگشان این است و مویشان بیرون است و پلیس هم برخورد نمی کند.
امروز ما رسانه ای ها با فرماندهان نیروی انتظامی جلسه داشتیم. با پلیس صحبت کردیم دو سه جور آدم داریم که اقلیت هستند. عده ای هستند که در پوشش سیالیت جنسی دارند. اصلا متوجه نمی شوید آقاست یا خانم! برخی هستند که حس می کنید که از رختخواب به خیابان آمده اند. یک دسته هم هستند که سیاسی هستند.
پلیس با این سه دسته متوجه می شود و اقلیت هستند و بالاخره ناهنجاری است.
یکی از اساتید دانشگاه توئیت کرد که در فرودگاه امام روسری را برداشته و به دوستش گفته است الان تو سریع فیلمبرداری کن اما پلیس مهر زد و چیزی نشد و دستشان خالی ماند!
اولین بار در ۲۰ سال است که چنین حادثه ای رخ داده است. واژه گشت ارشاد را تاکید می کنم، ما چنین چیزی نداریم. نشنیده ام که چیزی به اسم کلاس آموزشی {برای حجاب} در قانون داشته باشیم.
کسانی را سوار ون می کنند که مقاومت می کنند. این خانم دو سه تا خانم دیگر هم همراهش بوده اند، اما آنها را سوار ون نکرده اند.
گنجی: جمهوری اسلامی به دین پایبند نباشد باید درش را ببندد و برود!/ کرباسچی: ما که طالبان نیستیم ؛ کار یک نفوذی نیست؟
در ادامه کرباسچی گفت:
اول معروف و منکر را برای پلیس مشخص کنید!  اگر زن موهایش را نپوشاند، اما مرد او را بغل کند و بگذارد در ون؟! لباسش پاره شود و.. درست است؟
تعجب می کنم از آقای گنجی! ما موارد بدتر از این داشتیم!
کلاس آموزشی کجای قانون است؟! در کجای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم؟!
این بچه ۱۵ سال ۲۰ سال در سیستم آموزشی شما بوده است. در این سالها نتوانسته اید یادش دهید، در ۳۰ دقیقه در آن وضعیت آن هم با زور میتواند یاد بگیرد؟
البته قبلا هم داشته ایم که کسی فوت کند. خانم بنی یعقوب هم بوده است، او را برای امر به معروف گرفتند، در زندان فوت کرد.
کسی نمی گوید چرا دزد را با تیر زدید. قانون دزدی و قتل روشن است.
آقای رئیسی قول داد که گشت اختلاس داریم ... اما برای مدیران. اختلاس را هیچکس نگفته نگیرید، همه می گویند چرا مواردی که در انتخابات قول دادید را نمی گیرید.
طبق قانون فعلی ۸۰ درصد خانم های ما مجرم هستند! هزاران نفر به خیابان وزرا برده می شوند. اینها تحقیر می شوند. این قانون کامل اجرا نمی شود چون عواقب سوء هم برای نظام دارد.
کوشکی، فعال اصولگرا هم به عنوان مهمان تلفنی مناظره گفت:
آقا کرباسچی از شما به عنوان کسی که سالها درس طلبگی خوانده اید در عجبم. در شرع نظر جامعه ملاک نیست. قانون حجاب قانون خداست.
از کی تا حالا نظر مردم منبع فقهی شیعه شده است؟
حلال خدا حلال است، حرام خدا حرام است.
آقای کرباسچی می گویند جامعه قبول ندارد. مردم در اکثر نظرسنجی ها حجاب را قبول دارند، ولی عمل نمی کنند. باید تلاش کنیم که عمل هم بکنند.
بخش دوم مناظره بعد از نیم ساعت ادامه یافت.
ابتدا کرباسچی خطاب به محمدصادق کوشکی: بله آقای کوشکی بنده طلبه بودم، ۱۰ سال هم بودم. کوچکترین طلبه قم هم بودم. من وقتی طلبه بودم که  طلبگی گرسنگی و گرفتاری و زندان و اینها داشت و مدعی هستم که در بحث طلبگی وارد بشوم. اشکال این است که شما طلبه نبودید، شما در دانشگاه امام صادق بودید که برای پست و مقام است.
بین برنامه یکی از اعضای خبرگان تماس گرفتند. فتوای آقای آیت الله العظمی خویی را گفتند. اکثر علما می گویند، اگر کسی را نهی کردند که حجابتان خوب نیست، اگر گوش داد عمل می کند، اگر گوش نکردند رهایش کنند.
در ماجرای حجاب و گشت ارشاد، پلیس گناهی ندارد؛ برای پلیس مشخص کنید که شل حجابی یعنی چه!
شرع باید از مجرای قانون پیاده شود؛ ما که طالبان نیستیم! مجرای قانون این است که عده ای در مجلس می نشینند و تصویب می کنند.
قانون ماهواره مگر قانون نیست؟ مگر بر اساس مسائل شرعی و فرهنگی نیست؟ چرا الان اجرا نمی شود؟ الان با تیر ماهواره ها را می زنند؟ چرا صداوسیما چند هزار میلیارد تومان هزینه می کند؟ چون احساس می کند کار فرهنگی موثر است. نیازی به زدن تیر با ماهواره نیست.
این قانون که الان هست باعث خشم و نفرت مردم می شود.
قانون را  وقتی مردم عمل نمی کنند باید اصلاح شود. مردم زده می شوند خشونت اعمل می شود. قانون اگر مورد عمل جامعه نیست باید  قانون گذار اصلاح کند.
من نه منکر حجابم که این وصله ها به خانواده روحانی ما نمی چسبد و همسر و دختر من حجاب دارند.
در جاییکه آقای رئیس جمهور به شانگهای رفتند و قراردادهایی در مقابل غرب امضا کردند که ما را قوی کند؛ مراسم اربعین با آن عظمت با حضور ۲۰ میلیون زائر برگزار شد. این اتفاق همه اینها را خراب یکند شاید کار نفوذی باشد.
خودشان می گویند در سال چند هزار نفر را به ستاد می بریم. ستاد ایجاد کردند، بودجه می برند، چند هزار نفر آنجا کار می کنند. این چه بساطی است.
خواهر شهید ترکان به من زنگ زده با گریه می گوید که دختر من ۱۸ ساله است او را گرفتند؛ حال به خاطر پوشش یا حضور در خیابان. می خواهم بگویم همه ناراضی هستند.
 کرباسچی در ادامه از کوشکی پرسید: آقای کوشکی، قانون حجاب را قبول دارید چرا اجرایش نمی کنند؟ من این قانون را قبول ندارم، چون مردم را زده می کند، اسلام را لکه دار می کند.
بحث شرع نیست. شرع تکلیف شرعی انسان است. موازین شرعی باید از طریق قانون انجام شوند.
بنده منکر حجاب نیستم. بنده کجا سکولارم؟ من نماز می خوانم. زنم چادری است، دخترم چادری است، این حرفها به خانواده روحانی ما نمی چسبد.
من گفتم، آقای رییس جمهور رفتند شانگهای. یکی از بزرگترین قراردادها برای تقویت ما مقابل آمریکاست را امضا کردند، آن وضع در کربلا بود، ۲۰ میلیون آدم آنجا. ناگهان یک اتفاق می افتد همه را تحت الشعاع قرا می دهد. این کار یک نفوذی نیست؟ بروید ببینید چه کسانی نمی گذارید این قانون اصلاح شود.
باشد قبول زمان من دستفروش ها را آن جور کردند، مردم را باید این جور کنند؟
گنجی: جمهوری اسلامی به دین پایبند نباشد باید درش را ببندد و برود!/ کرباسچی: ما که طالبان نیستیم ؛ کار یک نفوذی نیست؟
 در ادامه عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه همشهری گفت:
جمهوری اسلامی یا باید به دین پایبند باشد یا باید درش را ببندد و برود! از حجاب عبور کرده اند! این جعل اجباری-اختیاری از کجا آمده است؟ زن مسلمان ایرانی میخواهد غربی باشد. در بحث حجاب ما دچار یک استعمارزدگی هستیم. برخی زنان ما احساس می کنند که با حجاب دیده نمی شوند. به هر کسی که بگویید چرا رعایت نمی کنید می گوید به شما ربطی ندارد!
ما یک چالش نخبگانی درون قدرت داریم.امام فرمود اگر اختلاف مبنایی باشد باعث سستی نظام می شود. اگر قرار بود اجرای شریعت نکنیم چرا امام باید قیام می کرد؟ می دادند به یک روشنفکر قیام کند، مثل بازرگان یا شریعتی.
 محمدصادق کوشکی هم گفت: جریمه مالی برای بی حجابی غلط است؛ محرومیت اجتماعی بگذارند.
قانون فعلی جرم انگاری کرده، زندان دارد. مجازات ها درست نیستند، نحوه برخورد پلیس با شهروندی که تخلف می کند مشخص نیست. دایره شرعی درست است.
در جمهوری اسلامی فقط نظر ولی فقیه تبدیل به قانون می شود. ۴ یا ۵ درصدی که {حجاب} را رعایت نمی کنند از خدمات قانونی محروم شوند.  اما چنین امکانی فراهم نیست.
شما دو نمونه بیاورید که پلیس تخلف کرده باشد. این صحبت های شما (کرباسچی در باره اتفاق های دومینو وار) اتهام به پلیس است
چند مورد را سراغ دارید در بحث تخلف شده؟ در این مورد اخیر هنوز دادگاه چیزی را ثابت نکند اگر مشخص شده چنین نبوده . آقا کرباسچی به همه اتهام زدند. به من وو همه دانشجویان امام صادق اتهام زدند که دنبال مسئولیت و مقام هستند. پلیس را متهم کردند ... چه پاسخی خواهند داد؟ چه بسا فردا دانشجویان از او شکایت کنند و دوباره پیشان به دادگاه باز شوند.
کرباسچی در پاسخ برخی از صحبت های کوشکی گفت:
ایشان هم پذیرفتند قانون باید تغییر کند چون می گویند با زندان و جریمه و شلاق موافق نیستم. وقتی قانون می گذارید که ۴۰ میلیون، ۲۰ میلیون، ۱۰ میلیون زن ایرانی را صاحب سوءپیشینیه بکنید آیا این قانون قابل اجراست؟!
وقتی می خواهید قانون بگذارید نظر مردم باید اعمال بشود. اگر قانونی گذاشتید که به جمهوری اسلامی ضربه زد آیا این در جهت اهداف است؟
 
کد مطلب: 446827