تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۸
 

در شرایط بحران انرژی اروپا، ایران نیاز به مذاکره برای رفع تحریم‌ها ندارد

Share/Save/Bookmark
در شرایط بحران انرژی اروپا، ایران نیاز به مذاکره برای رفع تحریم‌ها ندارد
 
الهیان با بیان اینکه تدبیر مقامات ایران می‌تواند باعث دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت به کشورهای اروپایی شود، بیان کرد: با توجه به نیاز اروپایی‌ها، موانع را باید از پیش پای فروش نفت ایران برداشت. در این شرایط به نظر می‌آید که ایران دیگر محتاج مذاکرات و توافق نیست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه پس از جنگ روسیه و اوکراین چالش جدی امروز اروپا و آمریکا چالش انرژی است، اظهارداشت: البته چالش امنیت غذایی موضوع دیگری است که گریبانگیر کشورهای اروپایی و آمریکا شده است. در این شرایط افزایش قیمت سوخت که هم در اروپا و هم در آمریکا اتفاق افتاده خانواده‌های زیادی را در این کشورها تحت تاثیر قرار داده و سطح متوسط خانواده‌ها در این کشورها تحت فشار شدید به خاطر افزایش نرخ قبوض برق و گاز هستند.
وی در ادامه با بیان اینکه کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند مسیر تامین انرژی خود را از راه‌های دیگری جبران کنند، گفت: تماس رئیس جمهور فرانسه با آقای رئیسی و در خواست حل بحران انرژی در آستانه فصل سرما از این دست تلاش‌ها است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به درخواست یکی از مقام‌های غربی از آقای رئیسی درباره میانجیگری ایران با روسیه برای تامین انرژی و گاز کشورهای اروپایی، خاطرنشان کرد: این موضوعات نشان دهنده این است که امروز جمهوری اسلامی ایران مرکز توجهات است و به جهت ذخایر انرژی شرکت‌های اروپایی علیرغم تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده همچنان خواستار خرید نفت و گاز از ایران هستند.
الهیان با بیان اینکه چشم اروپایی‌ها برای حل بحران انرژی به کشور مقتدری مثل ایران دوخته شده، گفت: متاسفانه این کشورها در طول سالیان گذشته در موضوع تحریم‌ها به هیچ وجه با ایران همکاری نداشتند و به تعهدات خود عمل نکردند و امروز محتاج رویکرد مثبت ایران نسبت به خود هستند.
وی با اشاره به اینکه پس از جنگ اوکراین کشورهای اروپایی تلاش کردند روسیه را تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دهند و جنگ رسانه‌ای علیه این کشور ایجاد کنند، اظهارداشت: می‌توان گفت که آن‌ها در این مسیر هم به بن بست رسیدند و تیرشان  به سنگ خورده و باتوجه به نیاز انرژی و تامین آن مجبور هستند که تحریم‌ها علیه روسیه را کاهش دهند و به جنگ رسانه‌ای علیه این کشور را خاتمه دهند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره نقش ویژه جمهوری اسلامی ایران در این شرایط و اقتدار دیپلماتیک کشورمان برای اروپایی‌ها، گفت: باتوجه به تحریم‌های ظالمانه‌ای که اروپایی‌ها تاکنون علیه ملت ایران روا داشته‌اند به نوعی مجبور هستند این تحریم‌ها را نادیده گرفته و نسبت به تهدیدهای آمریکا در مورد ایران که جلوی آن‌ها را برای تعامل با ایران می‌گیرد بی‌توجه شوند. این موضوعات نشان دهنده یک فضای روشنی در قبال ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران است که در طول ماه‌های آینده اوج تقاضاها نسبت به نفت و گاز ایران جدی‌تر شود و این امر به نوعی یک امتیار مثبت برای ایران می‌باشد.
الهیان با اشاره به اینکه برخی جریانات در داخل کشور تلاش دارند به مردم القا کنند که راهی جز توافق با آمریکا و اروپا نداریم، بیان کرد: اینها در شرایطی است که اتفاقاً با توجه به بحران انرژی اروپا در آستانه فصل سرما، این اروپا است که راهی جز خرید نفت از ایران ندارد و باتوجه به تحولات و مناسبات بین‌المللی ایجاد شده، دست ایران برای دور زدن تحریم‌ها و خنثی کردن تحریم‌ها و فروش نفت بازتر است.
وی با بیان اینکه از این پس معادلات به نفع ایران است و این شرکت‌های اروپایی هستند که متقاضی خرید نفت ایران هستند، گفت: اروپا  نخواهد توانست که ایران را تحریم کند و این پیامی است برای آن مسئولانی که اعلام می‌کنند هیچ گزینه‌ای مقابل ایران جز توافق وجود ندارد که نشان می‌دهد ساخته ذهن آن‌ها است که با واقعیت موجود مناسبات و تحولات بین‌الملل تفاوت دارد. در این شرایط باید گفت که حال که امریکا بنا ندارد حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسد و نمی‌خواهد این مذاکرات انتفاع اقتصادی برای ملت ایران داشته باشد بهترین شرایط برای ما دور زدن و خنثی‌سازی تحریم‌ها باتوجه به بحران انرژی بوجود آمده است.
الهیان در پایان با بیان اینکه تدبیر مقامات ایران می‌تواند باعث دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت به کشورهای اروپایی شود، بیان کرد: این شرایط برای ایران مهیا است و بهتر است با تدبیر تحریم‌ها را دور زده و با توجه به نیاز اروپایی‌ها باید موانع را از پیش پای فروش نفت ایران برداشت. در این شرایط به نظر می‌آید که جمهوری اسلامی ایران دیگر محتاج مذاکرات و توافق نیست بلکه می‌تواند به روی پای خود بایستد و با مدیرت صحیح فروش نفت، بدست آوردن منابع مالی آن را رقم بزند.
کد مطلب: 446703