تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۶
 

مقام عراقی: هدف آمریکا از حفظ اردوگاه الهول، ادامه بی‌ثباتی در خاورمیانه است

Share/Save/Bookmark
مقام عراقی: هدف آمریکا از حفظ اردوگاه الهول، ادامه بی‌ثباتی در خاورمیانه است
 
یکی از رهبران کمیته هماهنگی شیعیان عراق تأکید کرد که آمریکا، حامی حفظ اردوگاه الهول است تا بتواند از آن برای تحقق منافع خود استفاده کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: جبار المعموری از رهبران کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی)  تأکید کرد که اردوگاه «الهول» سوریه برای امنیت ملی عراق، اهمیت زیادی دارد.
المعموری به پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: اردوگاه الهول سوریه، صرفا طرحی است که مراکز اطلاعاتی خارجی از جمله کاخ سفید، مدیریت آن را بر عهده دارد تا وضعیت بی‌ثباتی در خاورمیانه تداوم پیدا کند.
وی تصریح کرد، هدف آمریکا این است که از اردوگاه مذکور به عنوان برگه‌ای برای اهداف ژئوپلتیک خود استفاده کند تا بتواند منافعش را حفظ کند، ولی عراق، در برابر تهدیدی قرار دارد که ۲۰ هزار تروریست حاضر در این اردوگاه برای این کشور ایجاد خواهند کرد.
این مقام عراقی با بیان اینکه اکثر تروریستهای نسل چهارم داعش، در این اردوگاه حضور دارند، خاطر نشان کرد، اردوگاه الهول، همچنان بزرگترین تهدید برای امنیت جهان است که مستقیما تحت حمایت آمریکا قرار دارد.
وی تأکید کرد، در دولت بعد، اردوگاه الهول، در امنیت ملی عراق، اولویت مهم خواهد بود؛ به ویژه اینکه برخی از تروریستهایی که اخیرا وارد عراق شدند، در این اردوگاه مستقر بوده‌اند.
این مقام چارچوب هماهنگی در پایان عنوان کرد، همین مسئله باعث شده است که موضع قاطعی در قبال تهدید واقعی برای امنیت و ثبات عراق اتخاذ شود؛ زیرا طرفی (آمریکا) که حامی این اردوگاه است، در ناآرامیها و بی‌ثباتیها از آن استفاده خواهد کرد.
در همین ارتباط،  «عدنان الکنانی» کارشناس امنیتی عراق و سرهنگ بازنشسته ارتش این کشور، چند روز پیش گفت که اردوگاه الهول در شمال شرق سوریه، خاستگاه نسل جدید تروریست‌های داعش است.
او تأکید کرد که خطر بستگان تروریست‌های داعش کمتر از خود آن‌ها نیست، چرا که در سرشان تفکرات تروریستی وجود دارد و همچون بمب در هر لحظه‌ای امکان انفجار دارند و اینکه آن‌ها خطرناک‌تر از نسل اولی تروریست‌های داعش هستند.
در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار نفر در ادوگاه الهول در شرایط بسیار بدی به سر می‌برند. از این تعداد ۳۱ هزار نفر سوری و ۳۱ هزار نفر عراقی هستند. برخی منابع سوری تعداد ساکنان را بیش از این ذکر کرده‌اند.
همچنین ۱۲ هزار نفر از اتباع دیگر کشورها در این اردوگاه حضور دارند و تاکنون کمتر کشوری حاضر به تحویل گرفتن داعشی‌های تبعه خود در این اردوگاه شده است. چهار هزار زن و هشت هزار کودکی که خانواده تروریست‌های داعشی محسوب می‌شوند و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.
دو اردوگاه الهول»در شمال و اردوگاه «الرکبان» در جنوب سوریه هر دو به نوعی تحت تسلط آمریکا قرار دارند.
منابع محلی در شرق و شمال شرق سوریه می‌گویند که با گذشت بیش از سه سال از آزادسازی آخرین منطقه تحت اشغال داعش در سوریه (منطقه باغوز در دیرالزور)، تروریست‌ها بار دیگر به دنبال بازسازی خود و عضوگیری مجدد هستند و در این میان کودکانی که در اردوگاهها به سر می‌برند، از اهداف اصلی آن‌ها به شمار می‌رود.
این منابع گفتند که تروریست‌های داعش کودکان را از اردوگاهها به خصوص اردوگاه پناهندگان الهول قاچاق کرده و برای آن‌ها دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنند و علی‌رغم حملات متعدد شبه‌نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) با پشتیبانی آمریکا، اما تروریست‌های داعش همچنان نفوذ بالایی در اردوگاهها دارند و همچنین آزادانه می‌توانند رفت و آمد کنند.
 
کد مطلب: 446691