تاریخ انتشار : شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۶
 

سوریه | از حمله خمپاره ای ترکیه به شمال حسکه تا حمایت عربی از دمشق در برابر تل‌آویو

Share/Save/Bookmark
سوریه | از حمله خمپاره ای ترکیه به شمال حسکه تا حمایت عربی از دمشق در برابر تل‌آویو
 
نیروهای ارتش ترکیه در ادامه حملات خود به شمال سوریه، به یک روستا در شمال حسکه حمله خمپاره ای انجام دادند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:نیروهای ارتش ترکیه روستای «ملا عباس» در منطقه «القحطانیه» در حومه شمالی حسکه را با توپخانه هدف قرار دادند.
منابع سوری به سانا گفتند که این حملات، باعث وارد شدن خساراتی به مزارع شد.
این درحالی است که طی 10 روز گذشته بر حملات پهپادی ترکیه به شمال سوریه هم افزوده شده است و آخرین آن هم یک خودرو در روستایی در شهر عین عیسی در شمال غربی استان الرقه هدف قرار گرفت.
هلی برن اشغالگران در حومه الرقه
منابع وابسته به مخالفان سوری از هلی برن بامداد امروز نیروهای ائتلاف آمریکایی در کرانه رود فرات در حومه الرقه خبر دادند.
این منابع بیان کردند که دو بالگرد در منطقه حویجه نزدیک «رطله» بر زمین نشسته و دو سرکرده داعشی را بازداشت کرده‌اند.
از سوی دیگر منابع سوری از افزایش تحرکات داعش در مناطق تحت کنترل قسد خبر دادند و به حمله داعشی‌ها به یک عنصر قسد در شهر البصیره در حومه شرقی دیرالزور و زخمی شدن این عنصر قسد و انتقالش به بیمارستان اشاره کردند.
حمایت عربی از دمشق
«علاء عبدالهادی» دبیرکل اتحادیه ادیبان و نویسندگان عرب و رئیس اتحادیه نویسندگان مصر گفت: حضور من و همکارانم در سوریه در چارچوب نشست دبیرخانه اتحادیه ادیبان و نویسندگان عرب، تاریخی است. 13 اتحادیه کشور عربی به سوریه آمده‌اند تا از وحدت و مقاومت آن حمایت کرده و بر پایبندی به اصول وجدان و همبستگی عربی و در راس آن مبارزه با عادی سازی با رژیم صهیونیستی تاکید کنند.
وی همچنین اظهار داشت: البته این نشست به صدور بیانیه‌ها و محکومیت‌ها بسنده نخواهد کرد، بلکه مراحل اجرایی را آغاز خواهد کرد که مهم ترین آن تنظیم سازوکارها و برنامه‌هایی برای انتشار و تعامل مشترک بین روشنفکران عرب و همچنین انتشار کتابی مستند از تاریخ اتحادیه نویسندگان عرب است.
عبدالهادی در پایان بیان کرد: مواضع نویسندگان و روشنفکران عرب در حمایت از سوریه و مقاومت در آن و در همه کشورهای عربی امری طبیعی و درست است که اگر بر مواضع برخی از رهبران سیاسی کشورها تأثیر نگذارد، حداقل به افکار عمومی نشان می‌دهند که یک عقیده قوی، مقاوم و موثر عرب وجود دارد که وجدان فرهنگی عرب و اصول همبستگی آن را حفظ می‌کند.
این در حالی است که در بیانیه پایانی شورای اتحادیه عمومی ادیبان و نویسندگان عرب بر لزوم حمایت از سوریه در پاسخ به تجاوزات تروریستی بین‌المللی و حمایت از حق این کشور برای دفاع از سرزمین‌هایش در برابر جاه‌طلبی‌های صهیونیستی، ترکیه و آمریکا تاکید شد.
در بیانیه این شورا، رفع هرگونه تحریم و محاصره ناعادلانه، غیرقانونی و غیراخلاقی علیه سوریه خواسته شده است که هدف آن وادار کردن ملت ودولت سوریه به تسلیم است.
این بیانیه همچنین خواستار خروج نیروهای اشغالگر آمریکا و ترکیه از سرزمین‌های آن، عدم مداخله در امور داخلی و حمایت از مشروعیت نهادهای دولت سوریه، شده است.
در این بیانیه با تاکید بر اینکه جولان اشغالی سوریه بخشی از خاک سوریه است، بر لزوم وادار کردن رژیم اشغالگر اسرائیل به عقب نشینی از آن واجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این زمینه تاکید شده است.
این بیانیه تروریسم فکری را محکوم کرد و به اهمیت خشکاندن منابع فرهنگی، اقتصادی و سیاسی آن اشاره کرد.
در این بیانیه آمده است:  این تروریسم بزرگترین خطر برای آینده ملت عرب و ارزش‌های انسانی محسوب می‌شود.
در این بیانیه اقدامات سرکوبگرانه علیه ملت فلسطین توسط اشغالگران اسرائیل و تعرض به آزادی‌ها و اقدامات تروریستی علیه فلسطینی‌ها محکوم شده، و بر رد عادی‌سازی در همه اشکال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آن به دلیل خطری که برای فرهنگ، تاریخ و آینده محسوب می شود، به شدت تاکید شد.
در بیانیه مذکور  بر اینکه مسئله فلسطین مسئله محوری عرب  است تاکید شده و آمده است:  همه باید از مبارزات مردم فلسطین برای احیای کامل حقوق فلسطینی‌ها که مهمترین آنها حق بازگشت، تعیین سرنوشت ساخت کشور مستقل خود با پایتختی قدس به شمار می رود، حمایت کنند.
این در حالی است که پیش از این «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه شرکت کنندگان در نشست ادیبان و نویسندگان عرب را به حضور پذیرفته بود.
کد مطلب: 444920