تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۳
 
آنچه محمود صادقی و دوستانش نمی‌فهمند

تفاوت ابتکار عمل روسیه با "تجاوز ترکیه"

Share/Save/Bookmark
تفاوت ابتکار عمل روسیه با "تجاوز ترکیه"
 
محمود صادقی، فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مجلس دهم در یک توییت کنایه‌آمیز پیرامون تجاوز ترکیه به شمال عراق، نوشته است: " ابتکار عمل ترکیه در تجاوز به شمال عراق"! کنایه صادقی به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس‌جمهور روسیه است که ...
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمود صادقی، فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مجلس دهم در یک توییت کنایه‌آمیز پیرامون تجاوز ترکیه به شمال عراق، نوشته است: " ابتکار عمل ترکیه در تجاوز به شمال عراق"!
************************ نقد و تحلیل ********************

*کنایه صادقی به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس‌جمهور روسیه است که معظم‌له در اشاره به جنگ اوکراین فرمودند: جنگ یک مقوله خشن و سخت است و جمهوری اسلامی از اینکه مردم عادی دچار آن شوند به هیچ وجه خرسند نمی‌شود اما در قضیه اوکراین چنانچه شما ابتکار عمل را به دست نمی‌گرفتید، طرف مقابل با ابتکار خود، موجب وقوع جنگ می‌شد.
ایشان با تأکید بر اینکه غربی‌ها با روسیه قوی و مستقل به‌کلی مخالف هستند، ناتو را موجودی خطرناک خواندند و افزودند: اگر راه در مقابل ناتو باز باشد حد و مرزی نمی‌شناسد و اگر جلوی آن در اوکراین گرفته نمی‌شد، مدتی بعد به بهانه کریمه، همین جنگ را به راه می‌انداختند. [https://khl.ink/f/50657]
***************
اینکه چرا محمود صادقی و امثال او متوجه این عقلانیتِ بدیهی و تمایز آن با مفهوم تجاوز نیستند جای سؤال و ابهام فراوانی دارد.
ترکیه از خطر ناتو می‌ترسد یا نگران اشغالگری عراقی‌هاست که به مرزهای عراق حمله می‌کند و انسان‌های غیر مسلح را می‌کشد؟
دقت شود که حتی اگر ترکیه مدعی لزوم برخورد با تروریست‌های فرا مرزی است؛ این مسئله هم متدهای معقولی دارد (مثل متد امنیتی ایران) و می‌شود بدون تمسخر مرزهای یک کشور و یا هدف قرار دادن غیر نظامیان دست به این متدها زد.
مع‌الوصف پر واضح است که محمود صادقی و دوستان او که نه از خطر ناتو آگاه هستند و نه از خطر داغ شدن حضور نظامی آمریکا و اروپا در منطقه غرب آسیا؛ تمایز و تفاوت آشکار تجاوز نظامی با ابتکار عمل نظامی را نمی‌دانند و جالب آنکه در پرتو این ندانستن اهل قلمی کردن افکار خویش نیز هستند.
رفتاری که برای آنها و کسانی که تحت تأثیر افکار قلمی آنها هستند مذلت به بار خواهد آورد...
در باب مثال دیگر از ابتکار عمل می‌توان به وقایع سوریه اشاره کرد.
بدیهیست که اگر حکومت سوریه توانسته بود رخدادهای مشکوک قبل از آغاز جنگ داخلی در این کشور را به خوبی رصد و تحلیل کند، سرازیر شدن سلاح به منطقه را با نگاه امنیتی پی بگیرد و پررنگ شدن فعالیت کشورهای حامی تکفیر در منطقه را تعقیب کند؛ جنگ سوریه یا رخ نمی داد و یا شکلی کم‌هزینه به خود می‌گرفت.


 
کد مطلب: 444906