تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۳
 

پاسخ به شبهه اصلاح طلبان در مورد تعارض جمهوریت و صلابت نظام

Share/Save/Bookmark
پاسخ به شبهه اصلاح طلبان در مورد تعارض جمهوریت و صلابت نظام
 
محسن میردامادی، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه 88 اخیراً در یک میتینگ سیاسی با به چالش کشیدن انتخابات ریاست جمهوری 1400، سعی بر آن دارد که اینگونه وانمود نماید که نظام بعد از عدم اقبال مردم به اصلاح طلبان در انتخابات سال 1400، به سمت دوری از جمهوریت پیش می رود!!
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محسن میردامادی، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه 88 اخیراً در یک میتینگ سیاسی گفته: در نظامی قرار داریم که این نظام در قانون اساسی خودش مولفه هایی دموکراتیک در کنار مولفه های یک نظام اقتدارگرا را دارد. و در دوره چهل ساله جمهوری اسلامی، در شرایطی ابعاد و مولفه های دموکراتیک پررنگ تر شده و در دوره هایی هم ابعاد اقتدارگرایی رنگ و بوی بیشتری پیدا کرده اند. ولی در سالهای اخیر تقریبا و تحقیقا، نظام به سرعت به سمت اقتدارگرایی بیشتر سوق پیدا کرده است. به ویژه از سال ۹۸ تقریبا مسیر نسبت به قبل تغییر کرد. یعنی معنایی که می توان برداشت کرد این است که دیگر تکیه بر اکثریت مردم چندان اولویت ندارد یا موضوعی نیست که حاکمیت خود را نیازمند آن بداند.
به گزارش جماران، او می‌افزاید: ما در دو انتخاباتی که بعد از این تاریخ داشتیم، برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی، اکثریت مردم در آنها شرکت نکردند. رویکرد حاکمیت نیز در این دو انتخابات نسبت به قبل تغییر کرد.
میردامادی تصریح می‌کند: امروز ما با شرایطی مواجه ایم که از هر زمانی نسبت به ۴ دهه گذشته، بعد اقتدارگرایی بیشتری دارد و به تعبیر خودش، حاکمیت یکدست نیروهای انقلابی تشکیل داده است. و برایش هم چندان اهمیتی ندارد که مردم در این باره چه فکری می کنند. البته این بدان معنا نیست که تحت فشار افکار عمومی قرار نمی گیرند. ولی نسبت به گزینه های سیاسی مورد نظر مردم کمتر بهایی قائل هستند. ما بیش از گذشته به سمت قدرت مطلقه سوق پیدا کرده ایم و شاید نتوانیم بگوییم که با قدرت مطلقه مواجه هستیم. چرا که از نگاه علوم سیاسی، قدرت مطلقه با دموکراسی قابل جمع نیست. درواقع می توان گفت که ما هرچه به سمت قدرت مطلقه سوق پیدا می کنیم امکان برقراری یک نظام دموکراتیک برایمان سخت‌تر خواهد شد.
او در ادامه با تاکید بر این که مردم تکیه گاه اصلی اصلاح طلبان هستند و این جریان فقط می تواند با تکیه و رای مردم قدرت اظهار وجود داشته باشد، ابراز عقیده کرد: مردم هم بعد از تجربه های مختلفی که در گذشته داشته اند و بارها به دعوت چهره های تاثیرگذار اصلاح طلب پای صندوق آمدند، حضور پیدا کردند تا شاید گشایشی در امور ایجاد شود. اما متاسفانه اکثرا به شرایطی رسیده اند که کلیت نظام از جمله اصلاح طلبان را در حل مشکلات مربوط به خود ناکارآمد می‌بینند.[1]
****************************** نقد و تحلیل ********************
* جریانی که دست به تحریم انتخابات می‌زند منطقا حق ندارد درباره دموکراسی تئوری بدهد.
همچنین، جریانی که در زمان حضور در قدرت می‌گفت مردم لشکر قابلمه به دست‌ها هستند، پس از قدرت نیز در فتنه 88 به مردم به چشم سرباز خیابانی خود نگریست و در ادامه از انتخابات بعنوان تجلی مردمسالاری دینی هم عبور و آنرا تحریم کرد؛ دروغ می‌گوید که به مردم تکیه دارد!
بلکه این جریان و رجال آن به مردم به چشم "ماشین باربری" نگاه می‌کنند.
اصلاح طلبان عزیز! واقعاً، "مردم" تکیه‌گاه شما هستند یا ماشین باربری شما!؟
اما بعد و پیرامون اشاره‌ها یا به عبارت بهتر طعنه‌های میردامادی درباره میزان مشارکت در دو انتخابات 98 و 1400 باید دانست که ملاک صحت و دموکراتیزه بودن یک انتخابات "میزان مشارکت" نیست بلکه "برگزاری قانونی" است.
در واقع یک نظام سیاسی هرگز خود را با میزان مشارکت محک نمی‌زند بلکه با تلاش برای رعایت مُرّ قانون می‌سنجد و صرفا از این طریق است که حکومت می‌تواند مدعای دموکرات بودن و نیز مشروعیت داشته باشد.
میزان مشارکت مقوله‌ای است که پس از دقت در رعایت قانون در انتخابات مطرح می‌شود و اگرچه مشارکت بالا یک امتیاز است اما نبود نرخ بالای آن عاملی برای تخطئه انتخابات نیست.
پس از دانستن این حقیقت اما گفتنی است که برخی محافل تحلیلی معتقدند علت کاهش مشارکت در دو انتخابات اخیر طرح جریان اصلاحات برای تحریم انتخابات و عملکرد دولت برآمده از این جریان بود.
این نکته بدیهیست که اگر یک جریان سیاسی بزرگ در کشور شروع به مخالف‌خوانی کند و مردم را نسبت به حضور در انتخابات دلسرد کند؛ طبعا کسانی از مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند!
فلذا اکنون روا نیست که آقای میردامادی بر اساس طرحی که خود و دوستانشان اجرا کرده‌اند مدعی بی‌اهمیتی مردم در نزد نظام اسلامی شوند.
در بحث کارآمدی و ناکارآمدی نیز آقای میردامادی گویا دچار جوان‌اندیشی شده و نمی‌دانند که ایراد و اشکال، جزئی از مدیریت‌های اجرایی است و مردم هر زمان که خواسته‌های معقولشان محقق نشد، می‌توانند به گزینه‌های دیگری رأی بدهند. همانطور که مردم از دولت اصلاحات زده شدند و به گفتمان احمدی‌نژاد رأی دادند!
****************************
1_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1560757
 

 
کد مطلب: 444905