پوتین: نشست سران تهران بسیار سازنده و مفید بود

30 تير 1401 ساعت 13:38

رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به نقش مخرب غرب به‌سرکردگی آمریکا در تثبیت اوضاع در سوریه، تأکید کرد: همکاری‌های مسکو، تهران و آنکارا در راستای از بین بردن کامل کانون‌های تروریسم بین‌المللی باقی‌مانده در بخش کمی از خاک این کشور ادامه خواهد داشت.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  "ولادیمیر پوتین" رئیس‌جمهوری روسیه شب گذشته، سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایان سفرش به تهران، اعلام کرد که نشست سران کشورهای ضامن درباره سوریه در تهران بسیار سازنده و مفید بود.

مذاکرات سه‌جانبه ولادیمیر پوتین، ابراهیم رئیسی و رجب طیب اردوغان، رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در تهران که بیش از یک ساعت به‌طول انجامید، عصر روز گذشته پایان یافت. در این اجلاس طرف‌ها توافق کردند که آمریکا باید خاک سوریه را ترک کند. رؤسای جمهوری روسیه، ترکیه و ایران همچنین در بیانیه‌ای مشترک پس از مذاکرات، تأیید کردند که هر سه کشور به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه پایبند هستند و تحریم‌های یکجانبه غرب علیه دمشق را محکوم می‌کنند.

علاوه بر این، رئیس‌جمهوری روسیه همچنین با همتایان ایرانی و ترکیهای خود به‌طور جداگانه مذاکراتی را انجام داد.

پوتین درباره نتیجه مذاکراتش گفت: بیانیه مشترک روسیه، ترکیه و ایران مشخص کرده است که بحران سوریه تنها از طریق دیپلماسی قابل حل‌وفصل است، ضمن اینکه در طول اقامت در ایران، من و هیئت روسی نیز مذاکرات دوجانبه‌ای با ایران، و نیز ترکیه بسیار مفیدی داشتیم.

وی در عین حال تأکید کرد که خود سوری‌ها باید درباره آینده کشورشان تصمیم‌گیری کنند و تحمیل هرگونه دستور العمل یا مدل از خارج بر آنها غیرقابل قبول است. به‌گفته وی، روسیه، ترکیه و ایران آماده ادامه کمک به فعالیت بدون وقفه کمیته قانون اساسی در سوریه هستند، دولت قانونی سوریه توانسته است کنترل بر بخش اعظم خاک این کشور را دوباره به‌دست بگیرد و مناطق شرق رود فرات در سوریه نیز باید به کنترل مقامات دمشق بازگردد.

پوتین: ما باید برای همیشه به کار تروریست‌ها در سوریه پایان دهیم

ولادیمیر پوتین خواستار پایان دادن دائمی به حضور گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های افراطی در خاک سوریه شد. رئیس‌جمهوری روسیه پس از نشست «تروئیکای آستانه» گفت: مطمئن هستم که کشورهای ما به تقویت همکاری‌های سه‌جانبه در راستای رسیدن به هدف نهایی و از بین بردن کامل کانون‌های تروریسم بین‌المللی باقی‌مانده در خاک سوریه ادامه خواهند داد، تا تمامی تهدیدات افراط‌‌گرایی، جدایی‌طلبی و جنایاتی که از سرزمین‌هایی نشئت می‌گیرد که تحت کنترل مقامات سوریه نیست و سازمان‌های تروریستی در آنجا فعالیت می‌کنند، از بین برود.

به‌گفته پوتین، همکاری مشترک روسیه، ترکیه و ایران برای حل‌وفصل سوریه و دستیابی به توافق بین آنها منجر به شکسته شدن ستون فقرات تروریسم بین‌المللی در این کشور شده است. به‌گفته وی، اکنون بیش از 90 درصد از خاک سوریه توسط مقامات رسمی دمشق کنترل می‌شود و این یک نتیجه عالی از کار مشترک سه کشور است، ولی خط‌مشی مخرب و ویرانگر کشورهای غربی به‌سرکردگی آمریکا تا حدود زیادی به وضعیت نابسامان کمک کرده است.

رهبر روسیه تأکید کرد: بسیار مهم است که اقدامات تکمیلی به‌صورت سه‌جانبه با هدف تثبیت اوضاع در این مناطق و بازگرداندن این مناطق به کنترل دولت قانونی سوریه انجام شود. من مطمئن هستم که کشورهای ما در واقع به تقویت همکاری در راستای هدف نابودی نهایی مراکز تروریسم بین‌المللی باقی‌مانده در خاک سوریه ادامه خواهند داد، باید به حضور داعش و سایر گروه‌های افراطی در سوریه برای همیشه پایان داد.

روسیه با مواضع ایران و ترکیه در قبال تروریست‌ها در سوریه موافق است

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه از همبستگی کشورش با ترکیه و ایران در موضوع مبارزه با تروریست‌ها در سوریه خبر داده گفت: «واضح است که روسیه، ترکیه و ایران در خصوص مسائل سوریه اختلافات جزئی با یکدیگر دارند، ولی هر سه طرف توافق دارند که ما باید از شر تروریسم در آنجا خلاص شویم. همه ما از روند فعالیت کمیسیون قانون اساسی حمایت می‌کنیم و به‌لطف تلاش‌هایمان، می‌توان طرف‌های مختلفی را که تاکنون مخالفت کرده‌اند، در یک عرصه مذاکرات گرد هم آورد: مخالفان، مقامات رسمی کشور جمهوری عربی سوریه و کارشناسان و نمایندگان ساختارهای عمومی، سازمان ملل متحد.»

به‌گفته وی، روسیه، ترکیه و ایران همچنین در این خصوص اتفاق نظر دارند که آمریکا باید خاک سوریه را ترک کند. نیروهای آمریکایی باید مناطق شرق رود فرات را ترک کنند و دست از غارت دولت سوریه، مردم سوریه و صادرات غیرقانونی نفت این کشور بردارند.

علاوه بر این، رهبر روسیه در ادامه این دیدار به نتایج اسفناک تحریم‌های غرب علیه سوریه اشاره و تأکید کرد که کمک‌های انسان‌دوستانه به این کشور نباید موضوعی سیاسی شود و تمامی اقدامات در این زمینه باید از طریق مقامات رسمی دمشق انجام شود. پوتین یادآور شد که با وجود ادامه کمک‌های بشردوستانه به سوریه، تقریباً 90 درصد از مردم سوریه همچنان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و این وضعیت بسیار جدی است.

رئیس جمهور روسیه همچنین اعلام کرد که نشست بعدی «تروئیکای» آستانه در مسکو برگزار خواهد شد. وی یادآور شد که رایزنی‌های بعدی پیرامون اوضاع سوریه باید قبل از پایان سال جاری انجام شود.

پوتین: درک تمایلات تهران در خصوص برنامه هسته‌ای ایران بسیار مهم است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در پایان سفر کاری خود به ایران اعلام کرد: «در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران، باید تأکید کنم که درک تمایلات مقامات تهران و چگونگی فعالیت در این زمینه مهم است و نمایندگان روسیه در رایزنی‌ها پیرامون برجام این مسائل را مورد توجه قرار می‌دهند، حوزه‌های دیگری نیز وجود دارد. مسائل امنیتی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نیز وجود دارد و در این رابطه طرف روسی تلاش‌های مشترکی را برای ازسرگیری همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام داده است.»

پوتین درباره گسترش روابط اقتصادی بین روسیه و ایران نیز یادآور شد که زمینه‌های همکاری امیدوارکننده‌ای، از جمله توسعه زیرساختار‌ها وجود دارند.
وی همچنین یادآور شد: طی شش ماه گذشته، تجارت بین روسیه و ایران 40 درصد رشد داشته و این یک شاخص بسیار خوب است. ما عرصه‌های امیدوارکننده خوبی داریم. روابط روسیه و ایران با سرعت خوبی در حال توسعه است و ارقام تجاری رکوردشکنی به ثبت رسیده است.


کد مطلب: 444734

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/444734/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir