تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۳
 
سید حسن نصرالله:

برای هر سناریوی احتمالی آماده‌ایم

Share/Save/Bookmark
برای هر سناریوی احتمالی آماده‌ایم
 
دبیرکل حزب‌الله با تأکید بر معادله خود برای پس گرفتن حقوق نفتی و گازی لبنان اعلام کرد: امروز مقاومت در شرایطی متفاوت با گذشته قرار دارد و تهدیدی بزرگ نه‌تنها برای اسرائیل بلکه برای کل پروژه آمریکایی در منطقه است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان روز گذشته در آستانه ماه محرم در «اجلاس سالانه عاشورا» با حضور واعظان و قاریان با تأکید بر اینکه مقاومت به لحظه تاریخی برای نجات لبنان متعهد است بار دیگر معادله خود را تکرار کرد با این مضمون که «اگر لبنان به حق خود نرسد رژیم صهیونیستی به هیچ وجه نمی‌تواند نفت استخراج کند».

وقوع جنگ حتمی نیست و ما به‌دنبال جنگ نیستیم

سید حسن نصرالله در ادامه تأکید کرد: وقوع جنگ حتمی نیست و ما به‌دنبال جنگ نیستیم و ممکن است شاهد یک هدف‌گیری موضعی و پاسخی مناسب باشیم و این مسئله و واکنش بعدی ما مربوط به پاسخ اسرائیل است، بنابراین ممکن است دشمن امور را به‌سمت جنگ ببرد اما از طرف دیگر این احتمال نیز وجود دارد که اسرائیل بدون جنگ تسلیم شود، بنابراین ممکن است جنگ اتفاق بیفتد و یا نیفتد.

 
  •  

نصرالله تصریح کرد: البته امیدواریم که جبهه درگیری و جنگ باز نشود. ما فقط حقوق خود را می‌خواهیم و در حال بالا بردن سقف خواسته‌های خود هستیم تا طرف آمریکایی و اسرائیلی تسلیم شوند؛ چرا که روند فروپاشی در لبنان ادامه دارد. اگر راهکار برخی از امور تسلیم شدن باشد ما هرگز آن را قبول نمی‌کنیم. اگر لبنان امروز طرف مقابل را تحت فشار قرار ندهد، هیچ راهی برای ایستادن و نجات نخواهد یافت. تاکنون فرستاده آمریکا که نقش میانجی در پرونده ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی را ایفا می‌کند پاسخ روشنی نداده است، این در حالی است که لبنان پیش از این امتیازات بزرگی در این پرونده داده و با وجود این، حتی به حداقلِ خواسته‌های خودش هم نرسیده است.

مقاومت امروز تهدیدی برای کل پروژه آمریکا در منطقه است

دبیرکل حزب‌الله افزود: امیدواریم به‌سمت شلیک موشک و گلوله نرویم و دشمن عقب‌نشینی کند و ما منتظر تحولات و برای همه چیز آماده هستیم. مقاومت امروز نه‌تنها تهدیدی برای اسرائیل بلکه تهدیدی برای کل پروژه آمریکا در منطقه است. در‌ سال‌های گذشته ما در معرض جنگ‌های مختلف قرار گرفتیم و در همه آنها پایداری و استقامت داشته‌ایم. بعد از جنگ جولای سال 2006 دشمن دریافت که گزینه جنگ، تهدیدی برای موجودیت صهیونیستی است و بنابراین روش جدیدی را در مقابله با مقاومت و با هدف نابودی آن پیش گرفت که مربوط به تحریم‌ها و محاصره است.

 
  •  

جنگ برای اسرائیل یک گزینه بسیار پرخطر و پرهزینه است

سید حسن نصرالله در ادامه تأکید کرد: اما ما در برابر همه این توطئه‌ها ایستاده‌ایم و به درجه‌ای از پیشرفت و امکانات رسیدیم که به ما اجازه می‌دهد موجودیت صهیونیستی را تهدید به جنگ کنیم و شجاعت انجام این کار را داشته باشیم. امروز دشمن احساس ضعف می‌کند و به‌دنبال جنگ نیست و می‌داند که جنگ آن تنها با حزب‌الله نخواهد بود؛ بلکه ممکن است این جنگ به مرز درگیری با کل محور مقاومت برسد که سرنگونی اسرائیل را در پی خواهد داشت و بنابراین جنگ برای اسرائیل یک گزینه بسیار پرخطر و پرهزینه است.

برای هر احتمالی آماده‌ایم

وی اضافه کرد: ما می‌توانیم با جنگ یا بدون جنگ به حقوق خود دست پیدا کنیم و اسرائیلی‌ها ممکن است بدون هیچ مقاومتی تسلیم شوند یا اینکه بخواهند واکنشی از خود نشان دهند و اوضاع را به‌سمت جنگ بکشانند، اما ما آمادگی هر چیزی را داریم و موضع سختی اتخاذ می‌کنیم، در این بین کسانی هستند که مقاومت را مورد انتقاد قرار می‌دهند، ما از آنها انتظار دیگری نداریم، طبیعی است که حرف ما را رد کنند. آنها با ما دشمنی تاریخی دارند و هرگز کنار ما نمی‌ایستند.

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: سخنانی که من اخیراً مطرح کردم منجر به تأیید مذاکرات (غیرمستقیم با رژیم صهیونیستی در پرونده ترسیم مرزهای دریایی) شد نه برهم زدن آن. نشانه‌های مثبتی در این زمینه وجود دارد و ما همچنان منتظر هستیم اما تا امروز هیچ پاسخی از سوی دشمن صورت نگرفته است و لبنان با فرصتی تاریخی و طلایی برای خروج از بحران مواجه است و اگر از این فرصت استفاده نکنیم، ممکن است تا 100 سال آینده نیز نتوانیم نفت خود را استخراج کنیم.

اگر لبنان به حق خود نرسد، صهیونیستها اجازه استخراج نفت نخواهند داشت

وی همچنین گفت: ما با جلوگیری از استخراج انرژی از میدان کاریش توسط دشمن صهیونیستی به‌دنبال دستیابی به یک دستاورد معنوی نیستیم بلکه می‌خواهیم نفت خودمان را استخراج کنیم، بنابراین اگر لبنان نتواند حق خود را بگیرد، رژیم صهیونیستی نیز به هیچ وجه نمی‌تواند نفت و گاز استخراج کند. ما اگر 7 ماه پیش تهدیداتمان را مطرح می‌کردیم، تأثیر کنونی را نداشت. اهمیت معادله امروز ما این است که در زمانی ترسیم شده است که اروپا نیاز شدیدی به نفت و گاز دارد و در صورتی که این نیاز خود را برآورده نکند یک فاجعه واقعی برای اروپایی‌ها پیش خواهد آمد و آنها تابع روسیه می‌شوند.

مقاومت، دیپلماسی را در خدمت پروژه‌های ملی لبنان به‌کار می‌گیرد

نصرالله افزود: کسانی که ما را به وابستگی به ایران متهم می‌کنند، تابع برخی طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی هستند. ما تأکید می‌کنیم که به روابط و مناسبات خودمان با خارج از جمله سوریه و ایران و سایر کشورها پایبند هستیم و روابط خارجی خود را مدیریت می‌کنیم و می‌توانیم آنها را در خدمت پروژه ملی به‌کار بگیریم. ما به طرف‌هایی که ما را متهم می‌کنند می‌گوییم "آیا شما می‌توانید روابط خود را با حامیان آمریکایی و فرانسوی و... در خدمت پروژه‌های ملی برای لبنانی‌ها به‌کار بگیرید؟"

سید حسن نصرالله ادامه داد: قبلاً پیشنهاداتی به ما داده شده بود و هنوز هم پیشنهاداتی در زمینه سازش به ما داده می‌شود. آمریکا از ما می‌خواهد که تسلیم و تحقیر شویم و سلاح خود را تقدیم کنیم، اسرائیل را به‌رسمیت بشناسیم و سوری‌ها و فلسطینی‌ها را در لبنان اسکان دهیم و دشمن بتواند ثروت‌های ما را غارت کند. اما دشمنان می‌بینند که مقاومت و متحدان آن تنها مانع برای رسیدن به این هدف در لبنان هستند و به همین منظور 3 سال است که دشمنان همه توجه خود را متمرکز بر جداسازی مقاومت از سایر مؤلفه‌های لبنان و محیط آن کرده‌اند و تمام تلاش خود را برای این هدف به‌کار گرفته‌اند. اتفاقاتی که در سال 2019 رخ داد خود به خود نبوده است و ما اطلاعاتی از برخی اتاق عملیات‌ها داریم که برای تشدید تنش‌ها در لبنان، فشار می‌آوردند.

تلاش‌ها برای ایجاد شورش‌های اجتمامی در لبنان شکست خورد

دبیرکل حزب‌الله در پایان این بخش از سخنان خود تأکید کرد: در سال 2019 برخی طرف‌ها به شبکه‌های تلویزیونی و نهادهای غیردولتی پول می‌دادند تا یک شورش اجتماعی بزرگ ایجاد کنند و حزب‌الله را مسئول وضعیت نابسامان اقتصادی و معیشتی لبنان معرفی کنند، اما شرط‌بندی‌های آن‌ها روی مردم ما شکست خورد و ناامید شدند. در انتخابات پارلمانی نیز امید آمریکایی‌ها ناامید شد و با وجود همه اتهام‌زنی‌ها و محاصره‌ها و توطئه‌ها نتوانستند حتی به‌اندازه یک کرسی پارلمانی، مقاومت را تحت تأثیر قرار دهند. ما امروز در شرایطی کاملاً متفاوت با گذشته قرار داریم و هیچ‌کس نمی‌تواند به مقاومت ضربه بزند.

کد مطلب: 444733