تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۴
 
رازهای تلخ و سربه‌مهر دولت روحانی آشکار می‌شود

انتقاد معاون اقتصادی ظریف از مقاومت ایران در برابر تحریمها!

Share/Save/Bookmark
انتقاد معاون اقتصادی ظریف از مقاومت ایران در برابر تحریمها!
 
انصاری: مقاومت ما {در برابر تحریمها} مقاومت پرهزینه‌ای است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: "غلامرضا انصاری"، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه در دوران ظریف، اخیراً در بخشی از یک مصاحبه با فراز پیرامون مقاومت و هزینه‌های اقتصادی گفته است:
"ما ۴۰ سال مقاومت کردیم حالا نیز می‌توانیم مقاومت کنیم اما این مقاومت بسیار پرهزینه است و اگر دولت دست از اقتصاد نکشد و سوبسیدهای پنهان را حذف نکند، اقتصاد ما فلج خواهد شد!"
او در ادامه تصریح می‌کند: این روزها ما در حال مبارزه با تحریم‌ها هستیم اما مبارزه‌ای بسیار پر هزینه و سخت. مبارزه‌ای که هم به واسطه اعمال تحریم‌ها و دولتی بودن اقتصاد موجبات اعمال فشار بیشتر بر مردم را فراهم آورده است!
انصاری مجددا نیز می‌گوید: به صورت کلی اگر از من سؤال کنید آیا ما توان مقابله با تحریم‌ها را داریم؟ از دیدگاه بنده، بله می‌توانیم تحریم‌ها را تحمل کنیم. ما چهل سال مقاومت کردیم حالا هم می‌توانیم اما مقاومت ما، مقاومت پرهزینه‌ای است.[1]
*******************

*اکنون و با خوانش این اظهارات شاید دقیق‌تر مشخص شود که چرا دیپلماسی اقتصادی ایران ضعیف است، چرا محمدجواد ظریف روی خوشی به حاج‌قاسم و میدان و مقاومت نشان نمی‌داد و چرا رهبر معظم انقلاب در نخستین دیدار خود با ارکان دولت سیزدهم علیرغم اینکه دیپلماسی اقتصادی سال‌ها در وزارت خارجه متصدی داشت اما بر لزوم تقویت آن تأکید کردند.[2]
جالب‌تر آنکه اکنون برای همه آشکار می‌شود که ما با نگاهی بنیادی در وزارت خارجه دولت آقای روحانی مواجه بوده‌ایم که صراحتا منتقد مقاومت است. و قابل تأمل آنکه این فهم را ندارد که منافع ملی یک کشور مستلزم هر هزینه‌ای باشد اما پرداخت آن مایه مباهات است.
بله! مقاومت و دور زدن تحریم‌ها هزینه دارد. اما گویا آقایان متوجه نبوده‌اند که یک کشور در مسیر امنیت و اعتلای خود و یک ملت در مسیر اقتصاد و آرمان‌هایش مجبور به پرداخت هزینه است. البته به شرط اینکه در حق مردم ظلم نشود.
و نظام جمهوری اسلامی ایران توانسته با قرار گرفتن در مسیر رفع مشکلات، از آن ظلم نیز بری باشد.
برائتی که بواسطه آن می‌توان ادعای آقای انصاری را به بوته نقد و قضاوت مخاطبان گذاشت. و آن اینکه مردم بواسطه مقاومت ایران متحمل فشار شده‌اند یا اینکه امنیتشان تضمین شده است و به نان و سوخت و اینترنت ارزان دسترسی دارند؟
ما همچنین از آقای انصاری می‌پرسیم که آیا جنگ روسیه با اوکراین، اختلافات اقتصادی چین با آمریکا و حضور آمریکا در آب‌های آزاد جهان و عملیات‌های مختلف این کشور در مناطق مختلف مستلزم هزینه‌های فراوان نیست؟
حتما هست و اکنون آیا به عقل آن سیاستمداران و دیپلمات‌های خارجی نرسیده که از خرج‌کرد این هزینه‌ها منصرف شوند؟
پاسخ اینست که آنها این هزینه‌ها را در مسیر تحقق منافع ملی خود تصور می‌کنند. اگرچه مجددا تأکید می‌شود هدف برخی از آنها در این میان غلط و متجاوزانه است.
وجه امیدوارانه ماجرا نیز آنست که آقای انصاری دیگر در وزارت خارجه سمت اقتصادی ندارد و همه باید خوشبین باشیم که معاونت اقتصادی وزارت خارجه در دوران آقای امیرعبداللهیان هرگز به مقاومت دید انتقادی ندارد و تلاش می‌کند تا وجه اقتصادی هژمون ایران را اتفاقا در راستای مقاومت تقویت کند.
گفتنیست برخی از افراد منتسب به جبهه اصلاحات طی 11 سال گذشته تاکنون صحبت‌هایی مبنی بر فلج بودن یا شدن اقتصاد ایران در اثر تحریم‌ها مطرح کرده‌اند که البته تجربه نشان داد تمامی این حرف‌ها غلط است و هژمونی ایران توانسته بر تحریم‌های خود غلبه کند و اثر آنها را به کمتر از 30 درصد برساند.
برخی معتقدند اساس تصمیم آمریکا برای کاهش دادن برخی تحریم‌ها نیز نه به دلیل توافقات فی‌مابین یا برجام که به دلیل بی‌اثر شدن تحریم‌ها در چارچوب راهبرد مقاومت و اقتصاد مقاومتی است.
***
1_ https://www.farazdaily.com/fa/tiny/news-51890
2_https://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=48588
 
کد مطلب: 444383