تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۱
 

حماس: روابط با دمشق را از سر می‌گیریم/ ایران رأس محور مقاومت است

Share/Save/Bookmark
حماس: روابط با دمشق را از سر می‌گیریم/ ایران رأس محور مقاومت است
 
رئیس دفتر روابط عربی و اسلامی جنبش حماس در‌ گفت‌وگوی تفصیلی با روزنامه الاخبار با تبیین نقش ایران در محور مقاومت، خبر داد این جنبش قصد دارد روابطش با دمشق را از سر بگیرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در حالی که مقامات رژیم صهیونیستی در حال گشت‌زنی در پایتخت‌های برخی کشورهای عربی و اسلامی هستند، چند روز پیش یک هیأت عالی‌رتبه از جنبش مقاومت اسلامی «حماس» به ریاست اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی این جنبش، وارد بیروت شد. این اولین بار نیست که هنیه به پایتخت لبنان سفر می کند، اما این سفر تفاوت‌هایی با سایر سفرهای او به لبنان داشت.
درست در زمانی که تصاویر دیدار «یائیر لاپید» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در کنار همتای ترک خود «مولود چاووش اوغلو» در رسانه‌های منتشر‌ می‌شد و بر روی این دیدار مانور داده می‌شد، تصاویری از دیدار هیأت حماس در کنار سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان معانی زیادی را به مخاطبان القاء کرد.
روزنامه الاخبار لبنان با توجه به اهمیت این دیدار، با «خلیل الحیه» رئیس دفتر روابط عربی و اسلامی در جنبش حماس که در سفر اسماعیل هنیه به بیروت و دیدارهایش در لبنان ر کنار او بود،  گفت‌وگو کرد.
ارزیابی از روابط داخلی فلسطین
وی در پاسخ به سوالی در خصوص ارزیابی واقعیت روابط داخلی فلسطین گفت: «فروپاشی تشکیلات خودگردان شرط لازم شده است، محمود عباس رئیس این تشکیلات به عنوان یکی از ارکان برنامه سازش به بن بست رسیده است و دیگر کنترلی بر روند حوادث ندارد و کسانی که در تشکیلات خودگردان در حال حکومت هستند، روسای سرویس‌های امنیتی مرتبط با اشغالگران و دولت آمریکا و ذی‌نفعان این روابط هستند. مسئولیت این امر بر گردن جنبش فتح است، اما نمی‌توان گفت که مدیریت امور تشکیلات و این پروژه را بر عهده دارد».
خلیل الحیه افزود: «اکنون مداخلات متعدد و کشمکش داخلی بر سر هویت جانشین ابومازن  است، افراد زیادی آماده هستند، هرچند که ماجد فرج، حسین الشیخ و جبرئیل رجوب در سقف سیاسی، هیچ تفاوتی با ابومازن ندارند، اما میزان گرایش‌های خارجی هر یک از این افراد، جانشین این مرد را تعیین می‌کند. تاکنون مشخص شده که تمایل آمریکا و اسرائیل به روی آمدن حسین الشیخ است».
 رئیس دفتر روابط عربی و اسلامی در جنبش حماس تصریح کرد: «مقاومت امروز در حالت تعالی و قدرت قرار دارد، در حالی که تشکیلات در مسیر انحطاط و ضعف قرار دارد، زیرا هیچ طرح سیاسی ندارد.الگوی دوم فلسطین که جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا از آن صحبت کرد و گفت: «ما دو مدل فلسطینی را به شما نشان می‌دهیم، یکی در رام‌الله و دیگری در غزه»، سقوط کرده است. به اولی پول و رفاه داده شد، اما هیچ پروژه و هدفی نداشت و امروز اسیر هماهنگی‌های امنیتی است. اما دومی اگرچه محاصره شد، اما عزت و وحدت مردم را ایجاد کرد و گروه‌های ملی عملکرد کمیته دولتی در غزه را ستایش می‌کنند، زیرا ما همیشه خواستار مشارکت همه در تصمیم گیری و اقدام هستیم».
ارزیابی پروژه مقاومت در غزه
وی در خصوص ارزیابی پروژه مقاومت در غزه در مقابل پروژه اشغالگران گفت: پیش از نبرد سیف القدس و پس از آن‌که ابومازن، انتخابات را لغو کرد، متوجه شدیم که پروژه آشتی فلسطین دیگر وجود ندارد، بنابراین به سمت احیای پروژه مقاومت رفتیم و 4 آدرس داغ را شناسایی کردیم که منبع اصطکاک  و درگیری دائمی با اشغالگران است؛ بیت المقدس، شهرکسازی، اسرا و محاصره غزه.
وی با اشاره به خطرات بازداشت اداری که تشکیلات خودگردان فلسطین در کنار رژیم صهیونیستی در آن سهیم است، گفت که مقاومت تصمیم گرفت که یک نبرد واقعی را در قبال بازداشت اداری انجام دهد و آغازگر این نبرد، خود اسرا بودند و مقاومت نیز یک پرونده حمایتی واقعی از این اسرا تشکیل داد حتی اگر این امر منجر به درگیری مسلحانه شود.
 خلیل الحیه افزود که رژیم اشغالگر اسرائیل در این مرحله، آمادگی شرکت در نبردهایی را ندارد که حواسش را از حرکت و گسترش به خارج از فلسطین منحرف کند، در حالی که ما در حال ذخیره قدرت مقاومت و گسترش آن برای احیا و تقویت آن در کرانه باختری هستیم. ما در درگیری هر روزه با اشغالگران هستیم و غزه با وجود این‌که محاصره شده است، توانستیم در آن یک بنای مقاومت ایجاد کنیم و محاصره مانعی برای افزایش توانمندی‌ها و تقویت ساختار مقاومت نبود.
وی تاکید کرد: «ما به‌عنوان نیروی مقاومت و مقابله با اشغالگران، تعادل بازدارنده‌ای با آن ایجاد کرده‌ایم و خود تصمیم‌گیری می‌کنیم و تعیین می‌کنیم که چه زمانی با اشغالگری درگیر شویم و چه زمانی نه. محاسبات ما خیلی پیچیده نیست چون پروژه آزادسازی داریم، ما یک مقاومت دفاعی نیستیم، بلکه یک مقاومت تهاجمی برای آزادسازی سرزمین خود هستیم و این چیزی است که در تمرینات میدانی خود به آن توجه می‌کنیم».
رویکرد حماس در قبال روند عادی‌سازی و ناتوی عربی - اسرائیلی
 خلیل الحیه در ادامه تصریح کرد: اگر به ائتلاف‌هایی که از سوی آمریکا و متحدانش در منطقه در حال شکل‌گیری هستند، بنگریم، متوجه می‌شویم که این امر در دو جهت است: 
نخست: جبهه مقاومت، به طوری که اشغالگری که به دنبال گسترش در منطقه است،معتقد است که اگر مقاومت را از بیرون محاصره کند، در داخل آن را تضعیف می‌کند.
دوم: جبهه ایران، به عنوان پشتیبان خارجی مقاومت که آن را خطری برای منطقه می‌داند.
وی افزود: بنابراین، این ائتلاف‌ها به منظور تضمین گسترش اسرائیل در منطقه صورت می‌گیرد تا سر محور مقاومت خارج از فلسطین یعنی ایران که هر روز صاحب قدرت جدیدی می‌شود، قطع شود.  لذا اشغالگر  تلاش می‌‌کند تا راه را در موضوع هسته ای حداقل در ظاهر قطع کند اما در باطن هدف، قطع راه تدارکات برای نیروهای مقاومت در منطقه است.
الحیه تصریح کرد: «ما خطر را برای آرمان خود احساس می‌کنیم، زیرا هدف اولیه، ایجاد یک حاکمیت برای اسرائیل و ایجاد اسرائیل بزرگ در منطقه است که نفوذ آن از فرات تا نیل گسترش یابد. این ائتلاف‌ها، آن را قادر می‌سازد از فرات تا نیل گسترش یابد، اگر اسرائیل موفق به بافتن چنین اتحادی در منطقه خلیج [فارس] و عربی شود، به شعار از فرات تا نیل رسیده است، یعنی نفوذش در آن‌جا به واقعیت تبدیل شده است».
این رهبر حماس درباره خوانش حماس از این صحنه توضیح داد که باید با عادی‌سازی‌ای که از عادی‌سازی سیاسی و اقتصادی به ادغام گسترده اسرائیل در منطقه تبدیل شده و حتی آن را به رهبری منطقه تبدیل می‌کند، مقابله کرد. حماس معتقد است که باید با چند چیز مقابله شود.
-  مبنایی که باید در داخل فلسطین داشته باشیم این است که این اشغالگری را در هر لحظه در حالت ثبات نشان ندهیم. هر زمان که بین ما و آن تقابلی رخ دهد، این گزینه بیشتر کنار می‌رود و عادیسازان احساس خواهند کرد که نهادی که آن‌ها خواستار هدایت از سوی آن هستند، حتی قادر به محافظت از خود نیست.
- تشکیل بزرگترین ائتلاف حامی مقاومت و علیه ائتلاف برای عادی سازی روابط. ما علناً می‌گوییم، باید اتحادی در منطقه وجود داشته باشد تا همه کسانی را که اسرائیل را تهدید می بینند، همه کسانی که آمریکا را دشمن منطقه می‌بینند و نیز هرکسی که می‌بیند ائتلافی که آمریکا در منطقه ایجاد کرده است، خطری برای منطقه است، گرد هم بیایند. زیرا این خطری برای مردم منطقه است و تنها ایران، حزب الله و حماس را هدف قرار نداده است. لذا هرکسی که احساس کند این جریان برای نظام ارزشی، سرمایه‌ها و منافع منطقه عربی و اسلامی ضرر دارد، باید در ائتلاف مقاومت حضور یابد.
- ایجاد آشتی عمومی بین جریان‌های امت اسلامی به ویژه جریان‌های اسلامی و ملی گرا. ما در خطر بزرگی هستیم و منافع و نیازهای بزرگی داریم، بنابراین گسترش دایره آشتی کاری است که معتقدیم باید انجام دهیم و برای رسیدن به آن گام‌های لازم را برداریم.
از سرگیری رابطه حماس با سوریه
خلیل الحیه در پاسخ به این سوال که آیا جنبش حماس آماده بازگشت به دمشق است، گفت: یک مناقشه داخلی و خارجی در سطح حماس برای حل و فصل بحث مربوط به احیای روابط با سوریه انجام شد. با پایان یافتن مباحثی که در آن رهبران، کادرهای مختلف و افراد تأثیرگذار و حتی اسرای حاضر در زندانها، مشارکت داشتند،  تصمیم گرفته شد که به دنبال احیا و بازگشت رابطه با دمشق باشیم.
ارزیابی مواضع جنبش انصارالله یمن در قبال فلسطین
وی در خصوص مواضع جنبش «انصارالله» که برایتعامل جدی با مقاومت فلسطین در برابر اشغالگری اسرائیل اعلام آمادگی می‌کند؛ گفت: روابط ما با همه طرف‌ها در یمن خوب است و سعی کرده‌ایم با حزب اصلاح در پشت صحنه رد راستای ایجاد همگرایی نقش‌آفرینی کنیم، اما واضح است که همه در یمن اطلاعات بیشتری نسبت به توانایی‌شان برای عمل و ابتکار عمل دارند. از واقعیت کنونی در یمن تنها دشمنان آن به ویژه خارجی‌ها سود می‌برند. بنابراین، ما برای آشتی و گفت‌وگو فشار می‌آوریم و با هرکسی که با آن‌ها رابطه داریم صحبت می‌کنیم، اما اقدامات بیرونی نیز وجود دارد که اجازه گفت‌وگوی مستقیم را نمی‌دهد.
الحیه تصریح کرد: رابطه ما با جنبش انصارالله خوب است و آن‌ها به طور خصوصی و علنی همسویی خود با آرمان فلسطین و آمادگی خود را برای دفاع از فلسطین اعلام کردند و به ما گفتند که آماده حمایت از فلسطین و مشارکت در مقاومت هستند.
 
کد مطلب: 444378