تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۱
 

آنچه مردم و مسئولان باید از آن بترسند!

Share/Save/Bookmark
آنچه مردم و مسئولان باید از آن بترسند!
 
تأکید جدید "مصطفی تاجزاده" بر اینکه چیزی نمی‌تواند جلوی مردم برای تظاهرات خیابانی را بگیرد نشان می‌دهد که انتظار صبح حادثه برای رسواسازی "فرماندهان فتنه اقتصادی" خیلی دیر است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: تأکید جدید "مصطفی تاجزاده" بر اینکه چیزی نمی‌تواند جلوی مردم برای تظاهرات خیابانی را بگیرد نشان می‌دهد که انتظار صبح حادثه برای رسواسازی "فرماندهان فتنه اقتصادی" خیلی دیر است.
***
"اعتراض خیابانی مردم/ ظلم مسئولان"
آنچه مردم و مسئولان باید از آن بترسند
خبرگزاری شفقنا اخیرا در یادداشتی به نقل از روزنامه اعتماد پیرامون اعتراض خیابانی نوشت: مردم کوچه و بازار هرگز تمایلی به شکستن یک شیشه بانک هم ندارند و عواقب تشنج در کشور را کاملا درک می‌کنند ولی انتظار بسیاری از افراد این است که مسئولان هم دقیقا همین احساس مسوولیت را بکنند تا نیاز نباشد که یک خواسته معقول و منطقی از طریق فریاد به گوش تصمیم‌گیران برسد.
این یادداشت همچنین تصریح می‌کند: از روزی بترسیم که مردم هیجانات تحمیلی را بر احساس مسئولیت خود ترجیح دهند![1]
****************************************

*چند سالی است که یک نگاه غلط پیرامون مفهوم "مردم" در عرصه سیاست و رسانه و فرهنگ در کشور ما ترویج می‌شود که تقلا می‌کند مردم را تشکلی هیجانی و به‌دور از عقلانیت جلوه دهد.
مثلا در یادداشت مذکور می‌بینیم که "شکستن شیشه یک بانک" بعنوان یک میل و اشتیاق در منتهی‌الیه خواسته‌های مردم عنوان شده است. که اگر مسئولان توقعات لازم را برآورده نکردند پس لازم می‌آید!
و یا همینطور می‌بینیم که در این یادداشت عنوان می‌شود مردم ممکن است هیجانات خود را بر مسئولیت خود ترجیح دهند؟
این در حالی است که در دموکراسی‌های اصیلی مثل جمهوری اسلامی ایران مردم نه تنها منفک از عقلانیت نیستند بلکه شاکله اصلی بدنه حکومت kdc هستند.
به سخن دیگر اینکه این قبیل سخنان عوامانه و البته بدون تقبیح مبنی بر اینکه شاید مردم هیجان را به عقلانیت ترجیح بدهند؛ عملا نوعی تشویق به اغتشاش محسوب می‌شود.
همچنانکه نویسنده حاضر نیست به همان مردم مفروض در ذهن خود بگوید که هیچ حکومتی از هیجانات به غلیان آمده خوفی ندارد تا کسی بخواهد احساس مسئولیت خود را کنار بگذارد! چه اینکه خطر و ترس برای حکومت‌ها هنگامی است که مرتکب ظلم شده باشند. زیرا هیچ ظالمی از تأثیرات خود در امان نیست.
پس احساس مسئولیت برای شهروندان نه تنها بایسته‌ای است که هرگز نباید به آن خدشه وارد شود بلکه انکسار این مسئولیت به معنی عمق‌یافتن بیشتر مشکلات، ناامنی و جولان اوباش در خیابان‌های شهر خواهد بود. همان که مردم باید همواره از آن بترسند.
پدیده‌ای که البته مشخص نیست چرا برخی اصلاح‌طلبان و تریبون‌های آنها نسبت به آن اشتیاق نشان می‌دهند و به جای نشان دادن راه‌های معقول استشفای مشکلات از قبیل "رأی خوب" اما دائما از خیابان سخن می‌گویند!
**********
1_ https://fa.shafaqna.com/?p=1389958
 
کد مطلب: 444279