تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۰
 

فعال سیاسی ایزدی: اربیل مانع بازگشت آوارگان ایزدی می‌شود

Share/Save/Bookmark
فعال سیاسی ایزدی: اربیل مانع بازگشت آوارگان ایزدی می‌شود
 
یک فعال سیاسی ایزدی گفت که دولت اقلیم کردستان مانع بازگشت آوارگان ایزدی به خانه‌هایشان می‌شود تا اهداف خود را از این میان تحقق بخشد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «فهد حامد» فعال سیاسی ایزدی امروز (سهش نبه) در مصاحبه‌ای گفت که دولت اربیل از بازگشت آوارگان ایزدی به شهر سنجار ممانعت می‌کند و آن‌ها را در اردوگاههایی که در اقلیم کردستان دایر شده نگه داشته است.
او به وبگاه بغداد الیوم گفت که دولت اربیل این اقدام را در راستای سوءاستفاده از آوارگان و دریافت کمک‌های مالی بین‌المللی به نام آن‌ها انجام می‌دهد و در حالی که هفت سال از آزادسازی سنجار و مناطق اطرافاز اشغال داعش می‌گذرد، اما هنوز اردوگاههای آوارگان ایزدی پابرجاست.
«فهد حامد» همچنین گفت که دولت اربیل خانواده‌های آوارگان ایزدی را در مضیقه گذاشته و می‌خواهد در انتخابات از رأی آن‌ها استفاده کرده و در راستای تبلیغات سیاسی خود بهره ببرد.
از سوی دیگر «فائق یزیدی» عضو حزب اتحاد میهنی کردستان نیز گفت که حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی مانع  بازگشت آوارگان ایزدی به شهر و روستای خود می‌شود و آن‌ها را مجبور کرده است که در اردوگاهها بمانند. او نیز استفاده از رأی آوارگان در انتخابات را دلیل این اقدام اربیل دانست.
فائق یزیدی همچنین خواستار باز شدن پرونده تحقیق از این مسأله شد و گفت که چرا باید پس از گذشت هفت سال از آزادی سنجار، هنوز آوارگان نتوانند به شهرشان باز گردند. او همچنین گفت که این اقدام اربیل همچنین در راستای تلاش برای فتنه انگیزی میان ارتش عراق و گروههای شبه‌نظامی ایزدی در سنجار رخ می‌دهد.
یورش داعش به شهر سنجار در آگوست ۲۰۱۴، پایان روزهای خوش ایزدی‌های ساکن این منطقه بود. طبق آمار سازمان ملل بیش از پنج هزار نفر کشته شده و ۶۵۰۰ زن کودک به اسارت و بردگی گرفته شدند و بیش از ۳۵۰ هزار نفر آواره شده و به سمت شمال عراق و استان دهوک حرکت کردند. سازمان ملل و دولت عراق از کشتار ایزدی‌ها به دست داعش با عنوان «نسل‌کشی» یاد کرده‌اند.
 
کد مطلب: 444253