تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۲
 

خطر قدرت گرفتن مجدد گروهای تکفیری و راه‌های مقابله با آن

Share/Save/Bookmark
خطر قدرت گرفتن مجدد گروهای تکفیری و راه‌های مقابله با آن
 
یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به ماجرای شهادت دو روحانی در حرم رضوی گفت: احتمال قدرت گرفتن مجدد گروهای تکفیری به واسطه حمایت های پنهان و آشکار غرب و رژیم صهیونسیتی می‌تواند امنیت کشورها را به مخاطره بیاندازد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  با اشاره به خطرات جریانات تکفیری گفت: در مناسبات روابط بین‌الملل و منطقه ای هر نوع آشوب و تنش در یک منطقه، علاوه بر خود، کشورهاپیرامونی آن را نیز  مترتب می‌کند. بر همین اساس در سالهای اخیر ظهور تکفیری های اسلامی تندرو عملکرد خشن و افراطی  آنها در منطقه، نظام بین المل را تحت تأثیر قرار داده است، بخصوص جمهوری اسلامی ایران را که باتوجه به مرز های گسترده و داشتن همسایه‌های بی ثبات، هویت مشترک مذهبی  شیعی که همواره در معرض جدی تهدیدات تکفیری ها قراردارد.                  

وی ادامه داد: حضور مقطعی داعش در بیست کیلومتری مرز غربی ایران، همچنین در منطقه قفقاز به واسطه جنگ آذربایجان و ارمنستان، به دست گرفتن کنترل کامل طالبان در افغانستان و همچنین  پاکستان که محل اصلی  و اولیه ظهور و تدارکات تکفیری‌ها است باعث شده تا حدودی  به واسطه  تبلیغات ایران هراسی  شیعی  به رادیکال شدن فضای منطقه، کم رنگ شدن اتحاد مذاهب اسلامی و خطر تهدید مرزها بی انجامد.

ارشاد‌منش اضافه کرد: این موضوع به گونه ای بود که شاهد بودیم فروردین ۱۴۰۱ در حرم مطهر رضوی امام رضا علیه السلام  فردی با تحریک احساسات مذهبی توسط تکفیری‌ها که از احکام علمای اهل تسنن بی بهره بود دو روحانی بی‌دفاع  را به با سلاح سرد به شهادت رسانید.

وی ادامه داد: احتمال قدرت گرفتن مجدد این گروهای تندرو به واسطه حمایت های پنهان و آشکار غرب و رژیم صهیونسیتی در سطح بین المللی و ادامه دار بودن این بحران می‌تواند امنیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، نظامی را به مخاطره و فرسایش انداخته و شاید هم در بلند مدت موازنه قوا ایران را به نفع رقبای  منطقه ای خود  تغییر دهد.     

این کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: بر همین اساس در ایران ضروری است جهت مقابله با  افکار داعشی و گروهای تکفیری، متفکران، فرهیختگان و عالمان به معرفی ریشه ها و منطق این جریانات بپردازند.

ارشادمنش افزود: همچنین اشراف اطلاعاتی کامل و دقیق به همراه آمادگی مطلوب نظامی باعث عدم غافل گیری در داخل و خارج از  مرزهای ایران خواهد شد.استفاده از حمله پیش دستانه  و پیشگیرانه جهت انهدام مکانهای نظامی و اتاق فکر این گروهای متعصب در از مرزها بسیار مثمرثمر خواهد بود.

وی تصریح کرد: در بعد سیاسی ضروری است به واسطه دیپلماسی همسایه محور دولت سیزدهم کشورهای منطقه متقاعد شوند که امنیت منطقه برابر با امنیت آنها خواهد بود و شعله های  افراط گری و تعصب به صورت یک جانبه قابل خاموش شدن نخواهد شد.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: همچنین استفاده از ظرفیت سازمان همکاری های  شانگهای که یکی  از اهداف مهم آن  تاسیس مبارزه با افراطی گری در منطقه است می تواند بر قوام مشترک مبارزه جمهوری اسلامی ایران  و دیگر کشور های منطقه ای با گروهای تندررو مذهبی بی افزاید و در نهایت به همگرای بیشتر کشور های عضو نیز  منجر شود.

انتهای پیام/

کد مطلب: 444174